Mayın 13-də AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Çanaqqala zəfəri:1915-ci ildə Birinci Dünya müharibəsinin təlatümləri və Osmanlı imperiyası” mövzusunda konfrans keçirildi.
Əvvəlcə foyedə Şərqşünaslıq İnstitutu tərəfindən nəşr olunmuş kitablardan ibarət sərgi nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva Türk xalqına şərəf gətirən, bu millətin əyilməzliyini, yenilməzliyini sübut edən Çanaqqala zəfərindən, bu zəfərin tarixi əhəmiyyətindən danışdı.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Çanaqqala zəfərini təkcə soykökü bir olan iki qardaş xalqın tarixi qələbəsi deyil, eləcə də bütün məzlum millətlərin zəfəri adlandırdı. Bildirdi ki, bütün türk dünyasının tarixinə böyük qəhrəmanlıq və hərbi şücaət salnaməsi kimi daxil olmuş Çanaqqala zəfərindən 100 il keçir. Çanaqqala müharibəsi 1915-1916-cı illərdə Osmanlı dövləti ilə müttəfiq Avropa dövlətləri arasında aparılan dəniz və quru müharibələri kimi tarixə düşüb. Türkiyənin şanlı zəfər tarixinə çevrilən bu gündə Osmanlı dövləti dünyaya türk əsgərinin rəşadətini nümayiş etdirib. Bu zəfərin qazanılmasında 3 minə yaxın azərbaycanlı da iştirak edib.
Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alper Coşkun həm Azərbaycan, həm də türk xalqının dostluq və qardaşlığının çox dərin tarixi köklərə malik olduğunu vurğuladı, Çanaqqala qalibiyyətinin ortaq tariximizin şanlı səhifəsi olduğunu qeyd edti. Həmin savaşda türk əsgərlərinin göstərdikləri şücaətdən bəhs edən səfir Azərbaycan oğullarının onların yanında olduğunu, onlarla birlikdə döyüşdüklərini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra çıxış edən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev Çanaqqala zəfərinin türklərin tarix boyu nə qədər qəhrəman, mübariz bir xalq olduğunu bir daha göstərdiyini bildirdi.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Çanaqqala zəfərindən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirildi.
Konfransda “Birinci Dünya müharibəsində böyük dövlətlərin Şərq siyasəti və Osmanlı imperiyası”, “Çanaqqala zəfərinin türk tarixində yeri və əhəmiyyəti”, “1915-ci ildə Osmanlı imperiyasında erməni siyasi təşkilatlarının terrorçu və təxribat fəaliyyətləri və nəticələri (Van hadisələri)” və digər mövzularda məruzələr dinlənildi.

“Chanaggala victory: perturbations of the First World War in 1915 and Ottoman Empire” conference was held
Main building of ANAS hosted for “Chanaggala victory: perturbations of the First World War in 1915 and Ottoman Empire” conference by organization of the Institute of Oriental Studies on May 13.
In advance, foyer of the institute demonstrated exhibition composed of books published by Institute of Oriental Studies.
Opening the conference director of the scientific venture, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshalieva highlighted the historical significance of Chanaggala victory which proved invincibility of Turkish nation.
Then, reporting in the event vice-president of ANAS, acad. Isa Habibbayli stressed out that, Chanaggala victory is the victory not only the two brotherly nations with same origin but also all the oppressed nations. 100 years pass since Chanaggala victory which is of great heroism and military prowess. Chanaggala war went down in history as onshore and offshore wars between Ottoman Empire and allied European countries in 1915-1916. Ottoman Empire demonstrated heroism of Turkish soldiers to the whole world. 3 thousand Azerbaijanis took part in achieving this victory, he noted.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Alper Joskun highlighted the deepest roots of friendship and brotherhood between Azerbaijan and Turkish nations. Pointed out that, Chanaggala victory is a glorious page of common history.
Later on, reported deputy director of the Institute of Oriental Studies, corresponding member of ANAS Shahin Mustafaev who noted that, Chanaggala victory once again showed heroic spirit of Turkish nation.
Within the event, documentary dealing with Chanaggala victory displayed as well.
In the event delivered lectures on “East policy of the huge states and Ottoman Empire in the first World War"," Role and importance of Chanaggala victory in Turkish history"," Terrorist and sabotage activities of Armenian political organizations in the Ottoman Empire in 1915 and results (Van events)" etc.