Mayın 13-də AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Çanaqqala zəfəri:1915-ci ildə Birinci Dünya müharibəsinin təlatümləri və Osmanlı imperiyası” mövzusunda konfrans keçirildi.
Əvvəlcə foyedə Şərqşünaslıq İnstitutu tərəfindən nəşr olunmuş kitablardan ibarət sərgi nümayiş etdirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva Türk xalqına şərəf gətirən, bu millətin əyilməzliyini, yenilməzliyini sübut edən Çanaqqala zəfərindən, bu zəfərin tarixi əhəmiyyətindən danışdı.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Çanaqqala zəfərini təkcə soykökü bir olan iki qardaş xalqın tarixi qələbəsi deyil, eləcə də bütün məzlum millətlərin zəfəri adlandırdı. Bildirdi ki, bütün türk dünyasının tarixinə böyük qəhrəmanlıq və hərbi şücaət salnaməsi kimi daxil olmuş Çanaqqala zəfərindən 100 il keçir. Çanaqqala müharibəsi 1915-1916-cı illərdə Osmanlı dövləti ilə müttəfiq Avropa dövlətləri arasında aparılan dəniz və quru müharibələri kimi tarixə düşüb. Türkiyənin şanlı zəfər tarixinə çevrilən bu gündə Osmanlı dövləti dünyaya türk əsgərinin rəşadətini nümayiş etdirib. Bu zəfərin qazanılmasında 3 minə yaxın azərbaycanlı da iştirak edib.
Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alper Coşkun həm Azərbaycan, həm də türk xalqının dostluq və qardaşlığının çox dərin tarixi köklərə malik olduğunu vurğuladı, Çanaqqala qalibiyyətinin ortaq tariximizin şanlı səhifəsi olduğunu qeyd edti. Həmin savaşda türk əsgərlərinin göstərdikləri şücaətdən bəhs edən səfir Azərbaycan oğullarının onların yanında olduğunu, onlarla birlikdə döyüşdüklərini diqqətə çatdırdı.
Daha sonra çıxış edən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Şahin Mustafayev Çanaqqala zəfərinin türklərin tarix boyu nə qədər qəhrəman, mübariz bir xalq olduğunu bir daha göstərdiyini bildirdi.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Çanaqqala zəfərindən bəhs edən sənədli film nümayiş etdirildi.
Konfransda “Birinci Dünya müharibəsində böyük dövlətlərin Şərq siyasəti və Osmanlı imperiyası”, “Çanaqqala zəfərinin türk tarixində yeri və əhəmiyyəti”, “1915-ci ildə Osmanlı imperiyasında erməni siyasi təşkilatlarının terrorçu və təxribat fəaliyyətləri və nəticələri (Van hadisələri)” və digər mövzularda məruzələr dinlənildi.

13 мая в главном здании НАНА при организации Института востоковедения НАНА состоялась научная конференция «Победа при Чанаккале: тяготы Первой мировой войны 1915 года и Османская империя».
В фойе была продемонстрирована организованная Институтом востоковедения НАНА выставка книг.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор института, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева говорила о важности этой победы, которая принесла гордость и славу тюркскому народу, доказала невозможность сломления духа этого народа.
В своем выступлении вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли назвал эту великую победу при Чанаккале победой всех угнетенных народов. Он отметил, что проходит 100 лет с момента победы при Чанаккале, вошедшей в историю тюркского мира как летопись героизма и воинской доблести. Это великое сражение произошло между Османской империей и странами Союза (Англия, Франция и т.д.) в 1915-1916 годах. В достижении этой победы также приняли участие три тысячи азербайджанских солдат.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Турция в Азербайджане Альпер Джошкун подчеркнул, что дружба и братство между Азербайджаном и Турцией имеют очень глубокие исторические корни и битва при Чанаккале является славной страницей нашей общей истории. Рассказав о героизме турецкий сынов, посол отметил, что сыны Азербайджана также сражались плечом к плечу с ними.
Затем заместитель директора Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Шахин Мустафаев сообщил, что победа при Чанаккале еще раз доказывает, что турецкий народ проявлял героизм и отвагу на протяжении всей истории.
В рамках мероприятия также был показан документальный фильм, рассказывающий о победе при Чанаккале.
На конференции были заслушаны доклады «Восточная политика великих держав в годы Первой Мировой войны и Османская империя», «Место и значение победы в битве при Чанаккале в истории тюркского мира», «Террористические и диверсионные действия и результаты армянских политических организаций в Османской империи в 1915 году (Ванские события)».