Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) nümayəndə heyəti AMEA Fizika İnstitutunda olub.
Görüşün məqsədi birgə tədqiqatlar aparmaq üçün BNTİ-yə uzunmüddətli ezam olunacaq namizədlərlə görüşmək, müsahibə aparmaq və onlar arasında seçim etməkdir.
Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, BNTİ-də Azərbaycan Respublikasının tam səlahiyyətli nümayəndəsi Nazim Məmmədov qeyd edib ki, bu il akademiyanın Fizika, Kataliz və Qeyri –Üzvi Kimya, Geologiya və Geofizika, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya institutlarına, həmçinin, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının magistraturasına qəbul olunanlar iyul, avqust aylarında BNTİ-nin Elmi Texniki Mərkəzində təcrübə keçəcəklər.
BNTİ-nin elmi katibi Nikolay Rusakoviç təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, BNTİ Rusiyanın Dubna şəhərində yerləşir. Bu quruma 18 ölkə tamhüquqlu üzvüdür. Azərbaycan da bu sıraya daxildir.
Tədbirdə digər qonaqların BNTİ haqqında məruzələri dinlənilib.
Sonda müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.
BNTİ-yə uzunmüddətli ezam olunacaq namizədlər dinlənilib, Azərbaycan və Rusiya tərəfindən olan ekspert və işçi qrupunun gördüyü işlərin nəticələrinin ümumiləşdirilməsi aparılıb.

Делегация Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) посетила Институт физики НАНА.
Целью мероприятия было встретиться с молодыми специалистами и отобрать среди них тех, которые будут отправлены в долгосрочную командировку в ОИЯИ для проведения совместных исследований.
Директор Института физики, член-корреспондент НАНА, Полномочный Представитель правительства Азербайджанской Республики в ОИЯИ Назим Мамедов отметил, что магистры, поступившие в этом году в магистратуру в институты Физики, Катализа и неорганической химии, Геологии и геофизики, Молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, а также в Бакинский филиал Московского Государственного Университета, в июле и августе будут проходить практику в Учебно-научном центре ОИЯИ.
Далее ученый секретарь ОИЯИ Николай Русакович рассказал о сферах деятельности института.
Было отмечено, что ОИЯИ расположен в российском городе Дубна. 18 стран мира являются полноправными членами ОИЯИ, куда также входит Азербайджан.
В рамках мероприятия были заслушаны доклады относительно деятельности ОИЯИ.
В заключение выступили кандидаты, которые будут отправлены в долгосрочную командировку в ОИЯИ, и проведено обобщение работ, проделанных экспертной и рабочей группой Азербайджана и России.