Naxçıvan Dövlət Universiteti ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Naxçıvan Dövlət Universiteti (NDU) ilə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu arasında kadr hazırlığı, elmi-tədqiqat və istehsalatın elmi əsaslarla təşkili sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb.
Tədbirdə çıxış edən NDU-nun rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov müqavilənin hər iki elm müəssisəsi arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə əlverişli şərait yaradacağını və elmi layihələrin həyata keçirilməsinə təkan verəcəyini bildirib.
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər doktoru, professor Əlövsət Quliyev qeyd edib ki, institut torpaq və aqrokimyəvi tədqiqatlar apararaq son nəticələrin tətbiqini istehsalata yönəldir. Həmin nəticələr kənd təsərrüfatının müxtəlif sahələrində şoranlaşmaya və irriqasiya erroziyasına qarşı mübarizə yollarına, torpaqda münbitliyin bərpasına, gübrənin norma əsasında verilməsinə, sonda ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsullarının alınmasına xidmət edir.
Qeyd edilib ki, müqavilənin imzalanmasında məqsəd NDU ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yüksək dərəcəli elmi kadrların tədrisə cəlb olunmasına, magistrantların AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun bazasından yararlanmasına şərait yaratmaqdır. Memorandumda torpaqşünaslıq, aqrokimya, və ekologiya elmlərinin qarşılıqlı maraq doğuran sahələrində və innovasiya istiqamətli elmi kadr hazırlığında birgə iştirak, NDU-nun professor-müəllim heyətinin, elmi işçilərinin, magistr və doktorantlarının AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun müvafiq şöbələrində, elmi-tədqiqat laboratoriyalarında ixtisasartırmaya cəlb olunması və digər məsələlər öz əksini tapıb.

Nakhchivan State University and Institute of Soil Elm and Agrochemistry signed memorandum of understanding
Nakhchivan State University (NSU) and Institute of Soil Elm and Agrochemistry signed memorandum of understanding in the fields of staff training, and organization of production on scientific basis.
Making speech in the event rector of NSU, corresponding member of ANAS Saleh Maharramov stated that, memorandum will pave the way for strengthening the ties between two enterprises and implementing academic projects.
Director of the Institute of Soil Elm and Agrochemistry, Dr. Agrarian sciences, prof. Alovsat Guliyev noted that, institute directs application of latest outputs to the production by carrying out agrochemical researches. These outputs lead to fighting ways against salinity and irrigation erosion in various fields of agriculture, restoring soil fertility, giving the fertilizer in norms, and extracting environmentally friendly agricultural products.
Noted that, the purpose of signing the contract in partnership with NSU is to attract a high degree of scientific staff in training and to create conditions for undergraduates benefit from the base of the Institute of Soil Elm and Agrochemistry.