AMEA Rəyasət Heyətində Aqrar Elmlər Bölməsinin (AEB) növbəti iclası keçirilib.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AEB-in akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
İclasda AMEA-nın Eroziya və Suvarma İnstitutunun direktorunun tutduğu vəzifədən azad edilməsi ilə əlaqədar təhvil-təslim komissiyasının yaradılması məsələsi müzakirə edilib. AMEA-nın müxbir üzvləri Mahmud Abdullayev, Pənah Muradov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Seymur Səfərli, AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdirinin müavini Sərdar Əliyev, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktorları Zakir Əliyev, Mirvari Məmmədova, İzzət Talıbov, institutun baş mühasibi Roza Nağıyeva, AMEA Maliyyə-iqtisad və mühasibat uçotu şöbəsinin əməkdaşı Fəridə Akmanova sözügedən komissiyanın üzvləri seçiliblər.
Tədbirdə, həmçinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun strukturunun təsdiq olunması, AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirlərinə hazırlıq, bölmənin tərkibinə daxil olan institutların mövzu planlarının təsdiqi və s. məsələlərə də baxılıb.

На очередном заседании Отделения аграрных наук НАНА обсужден ряд вопросов
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь отделения, академик Гариб Мамедов дал информацию о вопросах повестки дня.
В рамках заседания был обсужден вопрос о создании комиссии в связи с устранением от должности директора Института эрозии и орошения НАНА. Члены-корреспонденты НАНА Махмуд Абдуллаев, Панах Мурадов, доктор философии по аграрным наукам Сеймур Сафарли, заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев, доктора философии по аграрным наукам Закир Алиев, Мирвари Мамедова, Иззет Талыбов, главный бухгалтер института Роза Нагиева, сотрудник Отдела финансов, экономики и бухгалтерского учета Фарида Акманова были избраны членами комиссии.
В ходе мероприятия также были рассмотрены вопросы утверждения структуры Института почвоведения и агрохимии, подготовки к празднованию 70-летнего юбилея НАНА, утверждения тематических планов институтов, входящих в состав отделения.