İyunun 28-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Respublikası ilə Koreya Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Avrasiya Sivilizasiyasının Tədqiqi üzrə Koreya Assosiasiyasının, Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda hər iki ölkənin elm xadimləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq Azərbaycan və Koreya respublikaları arasında diplomatik münasibətlərin keçdiyi böyük inkişaf yolundan, eyni zamanda Azərbaycan-Koreya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının uğurlu fəaliyyətindən danışıb. Akademik qeyd edib ki, bu il Azərbaycan və Koreya respublikaları arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olur. Dövlətlərimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri dövlət başçıları, hökumətlər və parlamentlər səviyyəsində böyük inkişaf yolu keçib. Akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, müstəqillik dövrümüzdən başlayaraq Azərbaycanın digər şəhər və rayonlarında olduğu kimi, Qəbələ ətrafında da əsaslı arxeoloji tədqiqatların aparılmasında dövlət qayğısı aydın şəkildə hiss olunur: “Dövlətimizin milli irsimizin tədqiqi strategiyasına sadiq olaraq bəzi qeyri-hökumət təşkilatları da bu işdə yaxından iştirak edirlər. Buna misal kimi, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının fəaliyyətini xüsusi vurğulamaq olar”.
Sonra Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Li İn Yonq çıxış edərək Koreya və Azərbaycandan olan ekspertlər və akademiklərin iştirakı ilə belə bir konfransın keçirilməsindən böyük məmnunluq duyduğunu deyib, konfransın təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru, t.e.d., professor Abbas Seyidov Qəbələdə müxtəlif illərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlardan və onların uğurlu nəticələrindən bəhs edib. Qəbələdə ilk arxeoloji tədqiqatların təxminən yüz il əvvəl başladığını söyləyən baş direktor bu illər ərzində arxeoloqlardan Davud bəy Şərifov, İshaq Cəfərzadə, Ömər İsmizadə, Saleh Qazıyev, İlyas Babayev, Qara Əhmədov, Firudin Qədirov, Rəhim Vahidov, Qafar Cəbiyev, Natiq Alışov və Ceyhun Eminlinin Qəbələ rayonu ərazisində apardıqları arxeoloji qazıntı işlərinin xronoloji ardıcıllığını qeyd edib. O, həmçinin bildirib ki, son illər Azad Zeynalov, Yi Seon Bok və Mansur Mansurov tərəfindən Qəbələ ətrafında Paleolit dövrünə aid izlərin tədqiqi, Nəsib Muxtarov tərəfindən Qalayeri yaşayış məskənində Xalkolit dövrünə aid arxeoloji-xilasetmə işləri, Azərbaycan-Koreya Arxeoloji Ekspedisiyasının Dızaxlı kəndi ərazisində yerləşən Tunc dövrü kurqanında apardığı arxeoloji tədqiqatlar Qəbələ rayonu ərazisinin Daş dövründən bu günümüzə qədər davamlı olaraq yaşayış üçün münasib olduğunu göstərir.
Koreyanın Seul Milli Universitetinin professoru Yi Seon Bok isə çıxışında belə bir tədbirdə iştirak etməkdən şərəf duyduğunu dilə gətirib. O, Koreyadan olan tədqiqatçılara Qəbələnin Səlbir və digər ərazilərində arxeoloji qazıntı işlərinin aparılması üçün yaradılan imkan və hər cür dəstəyə görə SEBA Assosiasiyasının rəhbərliyinə və əməkdaşlarına öz dərin minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, SEBA Assosiasiyasının şöbə müdiri İradə Nəcəfova 2004-cü ildən fəaliyyət göstərən SEBA Assosiasiyasının Azərbaycan-Koreya əlaqələrinin inkişafında elm, ədəbiyyat, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, xeyriyyəçilik və s. istiqamətlərdə apardığı fəaliyyətlərin mühüm rolu olduğunu söyləyib.
Konfransda Qəbələdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar haqqında film də nümayiş olunub. Eyni zamanda konfransın materiallarından ibarət toplu, Qəbələ arxeologiyasına həsr olunmuş disk, SEBA Assosiasiyasının 2005-2015, 2016-2020-ci illərdə gördüyü işlər barədə kataloq da konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.

An international conference on “Azerbaijan-Korea scientific cooperation” was held
On June 28, ANAS Main building hosted an international conference on “Azerbaijan-Korea scientific cooperation” dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Korea.
Scientists from both countries participated in the conference organized by the Korean Association for the study of Eurasian civilization, the embassy of the Republic of Korea in our country, the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS and the Azerbaijan-Korean Cultural Exchange Association SEBA (Seoul-Baku).
The event was opened by the Acting president of ANAS, academician Arif Hashimov and his spoke about the great development of diplomatic relations between Azerbaijan and the Republic of Korea, as well as the successful activity of the Azerbaijan-Korea international archaeological expedition. Academician noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the Republic of Korea. Bilateral cooperation between our countries has passed a long path of development at the level of heads of states, governments and parliaments. Academician Arif Hashimov emphasized that since our independence, as in other cities and regions of Azerbaijan, state care is clearly felt in conducting fundamental archaeological research around Gabala: “Adhering to the strategy of studying the national heritage of our state, some non-governmental organizations are also closely involved in this. As an example, the activities of the SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan-Korean Cultural Exchange Association can be emphasized.”
Then, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan Lee Eun Yong said he was very pleased to hold such a conference with the participation of experts and academics from Korea and Azerbaijan and expressed his gratitude to the organizers of the conference.
Greeting the participants of the event, general director of the Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, Doctor of Historical Sciences, professor Abbas Seyidov spoke about the archaeological research conducted in Gabala in different years and their successful results. Noting that the first archaeological research in Gabala began almost a hundred years ago, the general director noted the chronological sequence of archaeological excavations carried out during these years by archaeologists Davud bey Sharifov, Ishag Jafarzadeh, Omar Ismizada, Saleh Gaziyev, Ilyas Babayev, Gara Ahmadov, Firudin Gadirov, Rahim Vahidov, Gafar Jabiyev, Natig Alishov and Jeyhun Eminli. He also noted that in recent years, studies by Azad Zeynalov and Yi Seon Bok and Mansur Mansurov of Paleolithic traces in the vicinity of Gabala, archaeological and rescue work by Nasib Mukhtarov at the Chalcolithic settlement of Galayeri, archaeological research conducted by the Azerbaijani-Korean archaeological expedition on the Bronze Age Mound located on the territory of the village of Dizhakhli, show that the territory of the Gabala the area from the Stone Age to the present day is permanently habitable.
Professor of Seoul National University of Korea Yi Seon Bok said in his speech that he was honored to participate in such an event. He expressed his deep gratitude to the management and staff of the SEBA Association for the opportunity and all kinds of support for researchers from Korea to carry out archaeological excavations in Salbir and other areas of Gabala.
Speaking at the event, PhD in history, head of Department of SEBA Association Irada Najafova said that SEBA Association, operating since 2004, plays an important role in the development of Azerbaijan-Korea relations in science, literature, education, culture, health, charity and other directions.
A film about archaeological research conducted in Gabala was also shown at the conference. At the same time, a collection of materials from the conference, a disk dedicated to Gabala archaeology, a catalog about the work done by the SEBA Association in 2005-2015, 2016-2020 was presented to the conference participants.