İyunun 28-də AMEA-nın Əsas binasında Azərbaycan Respublikası ilə Koreya Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan-Koreya elmi əməkdaşlığı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Avrasiya Sivilizasiyasının Tədqiqi üzrə Koreya Assosiasiyasının, Koreya Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin, AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda hər iki ölkənin elm xadimləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq Azərbaycan və Koreya respublikaları arasında diplomatik münasibətlərin keçdiyi böyük inkişaf yolundan, eyni zamanda Azərbaycan-Koreya beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyasının uğurlu fəaliyyətindən danışıb. Akademik qeyd edib ki, bu il Azərbaycan və Koreya respublikaları arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olur. Dövlətlərimiz arasında ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri dövlət başçıları, hökumətlər və parlamentlər səviyyəsində böyük inkişaf yolu keçib. Akademik Arif Həşimov vurğulayıb ki, müstəqillik dövrümüzdən başlayaraq Azərbaycanın digər şəhər və rayonlarında olduğu kimi, Qəbələ ətrafında da əsaslı arxeoloji tədqiqatların aparılmasında dövlət qayğısı aydın şəkildə hiss olunur: “Dövlətimizin milli irsimizin tədqiqi strategiyasına sadiq olaraq bəzi qeyri-hökumət təşkilatları da bu işdə yaxından iştirak edirlər. Buna misal kimi, SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının fəaliyyətini xüsusi vurğulamaq olar”.
Sonra Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Li İn Yonq çıxış edərək Koreya və Azərbaycandan olan ekspertlər və akademiklərin iştirakı ilə belə bir konfransın keçirilməsindən böyük məmnunluq duyduğunu deyib, konfransın təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru, t.e.d., professor Abbas Seyidov Qəbələdə müxtəlif illərdə aparılan arxeoloji tədqiqatlardan və onların uğurlu nəticələrindən bəhs edib. Qəbələdə ilk arxeoloji tədqiqatların təxminən yüz il əvvəl başladığını söyləyən baş direktor bu illər ərzində arxeoloqlardan Davud bəy Şərifov, İshaq Cəfərzadə, Ömər İsmizadə, Saleh Qazıyev, İlyas Babayev, Qara Əhmədov, Firudin Qədirov, Rəhim Vahidov, Qafar Cəbiyev, Natiq Alışov və Ceyhun Eminlinin Qəbələ rayonu ərazisində apardıqları arxeoloji qazıntı işlərinin xronoloji ardıcıllığını qeyd edib. O, həmçinin bildirib ki, son illər Azad Zeynalov, Yi Seon Bok və Mansur Mansurov tərəfindən Qəbələ ətrafında Paleolit dövrünə aid izlərin tədqiqi, Nəsib Muxtarov tərəfindən Qalayeri yaşayış məskənində Xalkolit dövrünə aid arxeoloji-xilasetmə işləri, Azərbaycan-Koreya Arxeoloji Ekspedisiyasının Dızaxlı kəndi ərazisində yerləşən Tunc dövrü kurqanında apardığı arxeoloji tədqiqatlar Qəbələ rayonu ərazisinin Daş dövründən bu günümüzə qədər davamlı olaraq yaşayış üçün münasib olduğunu göstərir.
Koreyanın Seul Milli Universitetinin professoru Yi Seon Bok isə çıxışında belə bir tədbirdə iştirak etməkdən şərəf duyduğunu dilə gətirib. O, Koreyadan olan tədqiqatçılara Qəbələnin Səlbir və digər ərazilərində arxeoloji qazıntı işlərinin aparılması üçün yaradılan imkan və hər cür dəstəyə görə SEBA Assosiasiyasının rəhbərliyinə və əməkdaşlarına öz dərin minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, SEBA Assosiasiyasının şöbə müdiri İradə Nəcəfova 2004-cü ildən fəaliyyət göstərən SEBA Assosiasiyasının Azərbaycan-Koreya əlaqələrinin inkişafında elm, ədəbiyyat, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə, xeyriyyəçilik və s. istiqamətlərdə apardığı fəaliyyətlərin mühüm rolu olduğunu söyləyib.
Konfransda Qəbələdə aparılan arxeoloji tədqiqatlar haqqında film də nümayiş olunub. Eyni zamanda konfransın materiallarından ibarət toplu, Qəbələ arxeologiyasına həsr olunmuş disk, SEBA Assosiasiyasının 2005-2015, 2016-2020-ci illərdə gördüyü işlər barədə kataloq da konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.

Состоялась международная конференция «Азербайджано-корейское научное сотрудничество»
28 июня в Главном здании НАНА состоялась международная конференция «Азербайджано-корейское научное сотрудничество», посвященная 30-летию установления дипломатических отношений  между Азербайджанской Республикой и Республикой Корея.
На конференции, которая прошла при совместной организационной поддержке Корейской ассоциации по изучению евразийской цивилизации, посольства Республики Корея в нашей стране, Института археологии, этнографии и антропологии НАНА и Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку), приняли участие ученые из обеих стран.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов рассказал о развитии дипломатических отношений между Азербайджаном и Кореей, а также об успешной деятельности Азербайджано-корейской международной археологической экспедиции. Академик сообщил, что в этом году исполняется 30 лет установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Кореей, двустороннее сотрудничество между государствами прошли большой путь развития на уровне глав государств, правительств и парламентов. Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что после восстановления независимости республики в Габале и ее окрестностях, как и во всех других городах и регионах Азербайджана, при поддержке государства велись и ведутся основательные археологические исследования: «Оставаясь верными стратегии изучения национального наследия, которая претворяется в жизнь государством, активное участие в данном процессе принимают и некоторые неправительственные организации. В качестве примера следует отметить деятельность Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку)».
Затем выступил чрезвычайный и полномочный посол Республики Корея в Азербайджанской Республике Ли Ин Йонг. Посол подчеркнул значимость конференции, на которой принимают участие эксперты и академики из Кореи и Азербайджана, и поблагодарил организаторов мероприятия.
Поприветствовав участников конференции, генеральный директор Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, доктор исторических наук, профессор Аббас Сеидов рассказал об археологических исследованиях, которые велись в Габале в различные годы, и полученных успешных результатах. Сообщив, что первые археологические исследования в Габале стали проводиться почти сто лет назад, генеральный директор перечислил в хронологической последовательности археологические раскопки, осуществленные за истекший период на территории Габалинского района такими археологами, как Давуд бек Шарифов, Исхаг Джафарзаде, Омар Исмизаде, Салех Газиев, Ильяс Бабаев, Гара Ахмедов, Фирудин Гадиров, Рагим Вахидов, Гафар Джабиев, Натиг Алышов и Джейхун Эминли. Также ученый сообщил, что в последние годы изучение Азадом Зейналовым, Йи Сеон Боком и Мансуром Мансуровым следов периода Палеолита в окрестностях Габалы, археолого-спасательные работы, которые реализованы Насибом Мухтаровым в поселении Галайери (период Халколита), археологические исследования, которые ведутся Азербайджано-корейской археологической экспедицией на кургане периода бронзы, расположенном в селе Дызахлы, свидетельствуют о том, что территория Габалинского района была пригодной для жизни, начиная с Каменного века по сей день.
Далее в своем выступлении профессор Сеульского национального университета Йи Сеон Бок подчеркнул, что для него большая честь принимать участие на подобном мероприятии. Ученый поблагодарил руководство и сотрудников ассоциации SEBA за созданные условия и возможности для проведения археологических раскопок в местечке Салбир и других участках Габалинского района, на которых принимали участие исследователи из Кореи.
Затем выступила заведующая отделом ассоциации SEBA, доктор философии по истории Ирада Наджафова. Она отметила, что деятельность ассоциации SEBA, которая функционирует с 2004 года, в области науки, литературы, образования, культуры, здравоохранения, благотворительности и т.д., играет большую роль в развитии связей между Азербайджаном и Кореей.
На конференции был продемонстрирован фильм об археологических исследованиях, которые велись на территории Габалы. В то же время, участникам мероприятия были представлены сборник материалов конференции, диск, посвященный археологическим экспедициям в Габале, а также каталоги, освещающие деятельность ассоциации SEBA в 2005-2015 и 2016-2020 гг.