AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinin elmi müəssisə və təşkilatların rəhbərləri ilə görüşü keçirilib
İyulun 7-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti üzvlərinin elmi müəssisə və təşkilatların rəhbərləri ilə “Açıq mikrofon” formatında görüşü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bu görüşün rəsmi formatda deyil, yarım illik iş mövsümünün başa çatdığı bir şəraitdə elmi, elmi-təşkilati fəaliyyətin yekunlarını müzakirə etmək, elm qarşısında duran vəzifələri müzakirə etmək, elmi müəssisə və təşkilatların mövcud problemlərini dinləmək, gələcək fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirmək və səmimi müzakirələr aparmaq məqsədilə keçirildiyini söyləyib.
Akademiyanın tarixən Azərbaycanın ictimai-siyasi, iqtisadi həyatında aktiv rol oynadığını deyən akademik Arif Həşimov bu gün AMEA-da istər ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətlərinə, istərsə də müasir dünyanın çağırışlarına uyğun mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Akademik Arif Həşimov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı əsasında  2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi ilə bağlı AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən görülmüş işlər haqqında danışıb, ilin sonunadək bu istiqamətdə bir sıra mühüm vəzifələrin də həyata keçirilməsi zərurətini diqqətə çatdırıb.
Cari ilin aprel ayının 27-də AMEA-nın Ümumi yığıncağının baş tutduğunu və Akademiyanın gələcək fəaliyyət planını əks etdirən qərar layihəsinin qəbul olunduğunu xatırladan akademik Arif Həşimov layihənin yekun variantının hazırlanması məqsədilə bölmə üzvləri ilə görüşlərin keçirildiyini bildirib. O, atılan bütün addımların Akademiyanın və bütövlükdə Azərbaycan elminin inkişafının dinamikliyinin təmin edilməsi məqsədi daşıdığını söyləyib.
Tədbirdə, AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Folklor İnstitutunun baş direktoru, akademik Muxtar İmanov, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, Biofizika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov, İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim İmanov, Elm Tarixi İnstitutunun baş direktoru, professor Məryəm Seyidbəyli və Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova və digərləri müzakirələrə qoşularaq hazırkı şəraitdə Akademiya qarşısında duran vəzifələrdən, mövcud problemlərin aradan qaldırılması yollarından, Akademiyanın strukturunun və idarəedilməsinin təkmilləşdirilməsi, yeni maliyyələşmə mexanizmlərinin tətbiqi zərurətindən, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində həyata keçirilməli tədbirlərdən bəhs ediblər.
Müzakirələrdə Akademiyanın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, laboratoriyalarının müasir cihazlarla təmin olunması, xaricdən avadanlıqların alınması və gömrük sənədləşməsinin sadələşdirilməsi, müəssisələrdə olan cihazların təmiri və sazlanması, əvvəlki illərdən alınmış cihazlardan əldə olunan nəticələrin ictimaiyyətə təqdim edilməsi, AMEA-nın magistraturasında dərs deyən müəllimlərin stimullaşdırılması, xarici dillərin tədrisi sahəsində fəaliyyətin genişləndirilməsi, gənclərin Avropanın müxtəlif ölkələrinə təhsil almaq üçün göndərilməsi, kadrların uyğunluğunun müəyyənləşdirilməsi üçün attestasiyanın aparılması, institutlarda elmlər doktorluğu üzrə müdafiəyə diqqətin artırılması, elmi diasporun potensialından daha geniş istifadə edilməsi, elmin maliyyələşdirilməsində qrant layihələri üzrə ünvanlı maliyyələşmə mexanizmlərinin tətbiqi, göndərilən mövzuların institutların alimlərinin iştirakı ilə müzakirəsi, yeni müstəqil maliyyələşmə mexanizmindən istifadə edilməsi, Akademiyada Tətbiq şöbəsinin bərpa edilməsi, şəhərdən kənarda eksperimental sınaqlar aparmaq üçün mərkəzin yaradılması, ölkədəki bütün elmi ekspertizalarda Akademiyanın yaxından iştirakı və s. istiqamətlərdə təkliflər səsləndirilib.
Sonda akademik Arif Həşimov səsləndirilən təkliflərə münasibətini bildirib, tədbir iştirakçılarını qarşıdan gələn Qurban bayramı münasibətilə təbrik edərək görüşə yekun vurub.

Состоялась встреча членов Президиума НАНА с руководителями научных учреждений и организаций
7 июля в Центральной научной библиотеке в формате «Открытый микрофон» прошла встреча членов Президиума НАНА с руководителями научных учреждений и организаций.
Открыв мероприятие вступительным словом, и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов сообщил, что данная встреча проводится не в официальном формате, целью мероприятия является обсуждение итогов научной и научно-организационной деятельности за истекшие полгода, стоящих перед наукой задач и существующих проблем, а также определение сфер дальнейшей деятельности.
Сказав, что Академия наук всегда принимала активное участие в общественно-политической и экономической жизни Азербайджана, и.о. президента НАНА добавил, что и сегодня в Академии ведутся важные исследования, нацеленные на социально-экономическое развитие республики, а также соответствующие призывам современного мира.
Академик Ариф Гашимов рассказал о мероприятиях, реализованных научными учреждениями и организациями НАНА в связи с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша» в стране, и подчеркнул, что до конца года необходимо выполнить ряд соответствующих задач.
Напомнив, что 27-го апреля текущего года состоялось Общее собрание НАНА и был принят проект постановления, в котором нашел свое отражение план дальнейшей деятельности организации, академик Ариф Гашимов сообщил, что для подготовки окончательного варианта проекта прошли встречи с членами научных отделений. Академик добавил, что все претворяемые в жизнь мероприятия нацелены на обеспечение динамичности развития НАНА и отечественной науки в целом.
На мероприятии выступили генеральный директор Института геологии и геофизики НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли, Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, члены Президиума НАНА, академики Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, генеральный директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов, генеральный директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев, генеральный директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов, генеральный директор Института математики и механики, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, генеральный директор Института биофизики, член-корреспондент НАНА Октай Гасымов, генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, генеральный директор Шемахинской астрофизической обсерватории, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов, генеральный директор Института экономики, профессор Назим Иманов, генеральный директор Института истории науки, профессор Марьям Сеидбейли, генеральный директор Института физиологии, профессор Улдуз Гашимова и другие. Были обсуждены стоящие перед Академией задачи, методы устранения существующих проблем и совершенствования структуры и управления НАНА, а также необходимость применения новых механизмов финансирования, вопросы подготовки высокоспециализированных кадров и т.д.
В ходе дискуссий были выдвинуты предложения, охватывающие такие сферы, как усиление материально-технической базы Академии, оснащение лабораторий современными приборами, закупка оборудования из-за рубежа и упрощение таможенных процедур, ремонт и настройка имеющихся в учреждениях приборов, обнародование результатов, полученных в ходе применения приборов, приобретенных в предыдущие годы, стимулирование педагогов, преподающих в магистратуре НАНА, расширение деятельности в сфере преподавания иностранных языков, отправка молодых кадров в различные страны Европы для получения образования, проведение аттестации для установления соответствия кадров занимаемой должности, повышение внимания защите диссертаций на соискание ученой степени доктора наук в институтах, более широкое использование потенциала научной диаспоры, применение механизмов адресного финансирования по грантовым проектам, обсуждение в институтах тем, которые представляются на получение грантов, при участии ученых, применение новых механизмов независимого финансирования, восстановление в Академии Отдела применения, создание центра для проведения экспериментальных испытаний за пределами города, активное участие НАНА в проведении всех научных экспертиз в республике и т.д.
В заключение академик Ариф Гашимов высказал свое отношение к выдвинутым предложениям, поздравил участников мероприятия с наступающим праздником Гурбан-байрам и подвел итоги мероприятия.