Azərbaycan-Özbəkistan elmi əlaqələrinə həsr olunmuş sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Humanitar Elmlər Bölməsinin “Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan səfəri və elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin yeni mərhələsi” mövzusuna həsr edilmiş elmi sessiyası keçirilib.
Elmi sessiyada Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov və Akademiyanın bir sıra müəssisələrinin baş direktorları və əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistan səfəri və humanitar elmlər sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin yeni mərhələsi haqqında ətraflı çıxış edib.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında bildirib ki, hər il Akademiyanın institutlarında Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinə aid konfranslar keçirilir, kitablar çap edilir: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ilin iyun ayında Özbəkistana dövlət səfəri, orada imzalanan sənədlər, təşkil olunan yüksək səviyyəli qarşılanma mərasimləri Azərbaycan və Özbəkistan əlaqələrini tamamilə yeni tarixi mərhələ səviyyəsinə qaldırdı. Əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və min illər tarixi olan Azərbaycan-Özbəkistan çoxcəhətli əlaqələri Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Özbəkistana səfəri və orada əldə olunan razılaşmalarla tamamilə fərqli istiqamətdə bundan sonra da inkişaf edəcəkdir. Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin dövlət səfəri zamanı göstərdiyi yüksək qonaqpərvərlik, Özbəkistanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin adına parkın, küçənin, baralyefin açılması müasir Özbəkistan dövlətinin Azərbaycan Prezidentinə, Azərbaycan xalqına hörmət və ehtiramının bariz nümunəsidir. Eyni zamanda Bakıda Əlişir Nəvainin, Daşkənddə Nizami Gəncəvinin heykəlinin olması, hər il sizinlə bərabər orada tədbirlər keçirməyimiz bu qardaşlığın tarixi təməllər üzərində bugünkü səfərlə bağlı olaraq yeni mərhələyə çatdığını göstərir.
Bu istiqamətlər içərisində elmin də özünəməxsus yer tutduğunu deyən natiq cənab Prezidentin səfəri çərçivəsində AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimovun Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti Bexzod Yuldaşevlə birgə Azərbaycan-Özbəkistan Elmər akademiyaları arasında imzaladıqları müqavilənin elmi əlaqələrin daha intensiv şəkildə inkişaf etdirilməsinə böyük stimul verəcəyini söyləyib, həmin müqavilənin müstəqillik dövründə bu istiqamətdə imzalanan ilk sənəd olduğunu vurğulayıb.
“Xivədə keçirlən görüş xüsusi tarixi əhəmiyyətə mailkdir. Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Azərbaycan Prezidentinə Məhəmməd Füzulinin əlyazmasını hədiyyə etdi. Azərbaycanın əlyazmalar fondunda da Əlişir Nəvainin qiymətli əlyazmaları var. Hesab edirəm ki, cənab Prezidentin Özbəkistan səfərindən sonra qarşıda duran əsas məsələlərdən biri də Əlişir Nəvainin Azərbaycan kataloqunu hazırlamaq, Bakıda saxlanılan əlyazmalarını çap etmək qardaşlıq borcumuzun ifadəsidir. Özbəkistan-Azərbaycan əlaqələri Azərbaycan üçün strateji bir səviyyəyə gəlib çatmışdır. Bizim də borcumuz prezidentlərimizin atdığı addımlardan nümunə götürərək bu sahəni daha da inkişaf etdirməkdir. Ədəbiyyat İnstitutunda Əlişir Nəvai Mərkəzi fəaliyyət göstərir. İndi qarşımızda duran əsas məsələ Əlişir Nəvai və Azərbaycan ədəbiyyatı, Əlişir Nəvai və türk dünyası məsələlərini yenidən, daha sistemli öyrənməkdir. Bundan başqa, Azərbaycan xalqı heç vaxt unutmayacaq ki, müstəqilliyin ən çətin illərində Özbəkistan dövləti Özbəkistanda Ermənistanın səfirliyinin açılmağına razılıq vermədi. Bu gün də Daşkənddə Ermənistanın səfirliyi yoxdur. Bu, siyasi hakimiyyətin bütün dövrlərində Özbəkistan dövlətinin Azərbaycana münasibətini çox aydın ifadə edir. Bu gün isə prezidentlərimizin atdığı addımlar, ortaya qoyduğu mövqe dostluğumuzu ən yüksək səviyyəyə çatdırdı”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Sonra Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistana səfəri və elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin yeni mərhələsinə aid elmi sessiyanın təşkil edilməsinə görə minnətdarlığını ifadə edib: “Özbəkistan və Azərbaycan münasibətlərində tarixi hadisə gerçəkləşdi. 21-22 iyun tarixlərində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dövlət səfəri ilə iki dövlət arasında müxtəlif sahələri əhatə edən 20-yə yaxın sənəd imzalandı. Bunların hamısı mühümdür. Mədəniyyət və elm sahəsində olanları xüsusi vurğulamalıyıq”.
Səfir Bahrom Aşrafxanov eyni zamanda bu günə qədər səfirliklə Ədəbiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirləri xatırladaraq, bundan sonrakı əməkdaşlığımızın daha intensiv olacağını söyləyib.
Elmi sessiyada Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli “Azərbaycanda Özbək ədəbiyyatı əlyazmalarının tədqiqi və nəşri: dünəni, bu günü və sabahı”, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Azərbaycan və Özbəkistan qarşılıqlı bədii əlaqələri: ənənələr və perspektivlər”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli “Azərbaycanda Özbək dilinə həsr olunmuş tədqiqatlar və gələcək perspektivlər” və Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Almaz Ülvi “Azərbaycan nəvaişünaslığı: nailiyyətlər və vəzifələr” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

Состоялась сессия, посвященная развитию научных связей между Азербайджаном и Узбекистаном
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА прошла сессия Отделения гуманитарных наук, посвященная визиту Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан и началу нового этапа развития научных связей.
На научной сессии приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахром Ашрафханов, генеральные директора и сотрудники ряда учреждений Академии наук.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, генеральный директор Института литературы, академик Иса Габиббейли подробно рассказал о визите Президента Ильхама Алиева в Узбекистан и начале нового этапа развития связей в сфере гуманитарных наук.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что ежегодно в институтах НАНА проводятся конференции и издаются книги, посвященные азербайджано-узбекским отношениям: «Государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан в июне 2022 года, подписанные в рамках поездки документы, организованные на высшем уровне церемонии приветствия заложили основу абсолютно нового исторического этапа развития связей между двумя странами. Всесторонние взаимоотношения между Азербайджаном и Узбекистаном, уходящие своими корнями вглубь веков и получившие еще большее развитие в период президентства общенационального лидера Гейдара Алиева, будут развиваться еще более усиленными темпами благодаря соглашениям, достигнутым в ходе визита Президента Ильхама Алиева в Узбекистан. Гостеприимство, проявленное во время государственного визита Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, открытие в Узбекистане парка и улицы имени великого лидера Гейдара Алиева и его барельефа, – все это является наглядным свидетельством уважения и почтения современного государства Узбекистан по отношению к Президенту Азербайджана и азербайджанскому народу. В то же время, возведение в Баку памятника Алишеру Навои, а в Ташкенте – памятника Низами Гянджеви, проведение нами ежегодных совместных мероприятий свидетельствуют о том, что это братство опирается на исторические корни и достигло сегодня высокого уровня».
Отметив, что научное сотрудничество занимает особое место в системе налаженных связей, оратор добавил, что подписание и.о. президента НАНА, академиком Арифом Гашимовым и президентом Академии наук Узбекистана, академиком Бехзодом Юлдашевым меморандума о взаимопонимании по научному сотрудничеству будет способствовать более интенсивному развитию научных связей между академиями наук обеих стран, и подчеркнул, что этот меморандум является первым документом, подписанным в данной сфере в период независимости.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Проведенная в Хиве встреча обладает особой исторической значимостью. Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев преподнес в дар Президенту Азербайджана рукопись Мухаммеда Физули. В Фонде рукописей Азербайджана хранятся ценные рукописи Алишера Навои. Считаю, что одной из главных задач, стоящих перед нами, является подготовка азербайджанского каталога Алишера Навои и издание хранящихся в Баку рукописей. Связи между Азербайджаном и Узбекистаном достигли стратегического уровня. И наш долг – развивать эти связи еще больше, опираясь на достигнутые президентами обеих стран соглашения. В Институте литературы функционирует Центр Алишера Навои. Сейчас перед нами стоит задача: более системно и глубже изучить связи между Алишером Навои и азербайджанской литературой, Алишером Навои и тюркским миром. Помимо этого, азербайджанский народ никогда не забудет того, что в самые сложные годы независимости Узбекистан не дал согласия на открытие посольства Армении в республике. И сегодня в Ташкенте нет посольства Армении, что ясно свидетельствует об отношении политического руководства Узбекистана к Азербайджану. Мероприятия, осуществляемые сегодня нашими президентами, демонстрируемая ими позиция привели к развитию дружеских взаимосвязей между двумя странами на наивысшем уровне».
Затем выступил чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике Бахром Ашрафханов, который выразил свою благодарность за организацию научной сессии, посвященной визиту Президента Ильхама Алиева в Узбекистан и началу нового этапа развития научных связей между странами: «Произошло историческое событие – 21-22 июня состоялся государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан, были подписаны около 20-ти документов, охватывающих различные сферы во взаимоотношениях между двумя государствами. Все это очень важно. Следует особо подчеркнуть документы, подписанные в области культуры и науки».
Посол Бахром Ашрафханов также напомнил о мероприятиях, которые проходили при совместной организационной поддержке посольства и Института литературы, и подчеркнул, что в дальнейшем сотрудничество будет еще более интенсивным.
Далее на научной сессии генеральный директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули, академик Теймур Керимли выступил с докладом «Изучение и издание рукописей Узбекистана в Азербайджане: прошлое, настоящее и будущее», генеральный директор Института архитектуры и искусств, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде – с докладом «Взаимосвязи между Азербайджаном и Узбекистаном в области искусства: традиции и перспективы», генеральный директор Института языкознания имени Насими, профессор Надир Мамедли – с докладом «Исследования, которые проводятся в Азербайджане для изучения узбекского языка, и дальнейшие перспективы», заведующая Отделом азербайджано-туркмено-узбекских литературных связей Института литературы, доктор филологических наук Алмаз Ульви – с докладом «Азербайджанское навоиведение: достижения и задачи».