AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCARDA) nümayəndə heyətinin rəhbəri, professor Aladdin Hamvieh və Hindistanın Yarım-Quraq Tropiklər üçün Bitki Tədqiqatları İnstitutunun (İCRİSAT) nümayəndə heyətinin rəhbəri, professor Mahendar Thudini qəbul edib.
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) keçirilən “Bitkilərin yaxşılaşdırılmasında Yeni Nəsil Sekvenserlərinin tətbiqi” mövzusunda bir həftəlik beynəlxalq təlim kursunun təşkili və keçirilməsi məqsədi ilə ölkəmizə səfər edən qonaqları salamlayan akademik Akif Əlizadə Azərbaycanda elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən xüsusi diqqətdən danışıb.
Professor Aladdin Hamvieh səmimi qəbula görə AMEA rəhbərinə təşəkkürünü bildirib. Bakıya ikinci dəfə səfər etdiyini deyən qonaq ilk dəfə 2011-ci ildə müasir molekulyar metodlar üzrə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda təşkil edilmiş təlim kursunun rəhbəri kimi paytaxtımıza gəldiyini bildirib. O, son 3 il ərzində institutda, həm də Bakıda olan yenilikləri, elmin inkişafını, gənc kadrların hazırlıq səviyyəsini yüksək dəyərləndirib. Həmçinin, ötən seminardan sonra GEİ-də öyrənilən metodikalardan istifadə etməklə nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda 30-dan çox məqalənin nəşr edildiyinin müsbət hadisə olduğunu əlavə edib.
Professor Mahendar Thudi isə İCRİSAT-ın Genomika Mərkəzinin müvafiq sahələrdə beynəlxalq miqyasda tanınmış ən güclü tədqiqat və təlim mərkəzlərindən olduğunu, burada azərbaycanlı gənc dissertant və magistrlərin hazırlanmasına köməklik etməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Görüşdə iştirak edən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov yuxarıda qeyd edilən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində institutun Genomika laboratoriyasının regional mərkəzə çevirilməsi təklifini irəli sürüb. Akademik Akif Əlizadə bu ideyanı yüksək qiymətləndirib və laboratoriyanın daha da inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq mərkəzlərin tanınmış alimlərinin bu laboratoriyada uzunmüddətli işləməsi üçün şərait yaradılması istiqamətində tapşırıqlarını verib.
Əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə olunduğu görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev, eləcə də Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun nümayəndələri iştirak ediblər.

ANAS President, academician Akif Alizadeh met with prof. Alladin Hamvieh, chief of delegation from International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA), and prof. Mahendar Thudini, chief of delegation from India Crop Research Institute for Semi-Arid Tropics (ICRISAT).
Guests who visited to our country with the purpose to organize and hold weekly international training entitled “Application of new generation sequencers in greenery of crops” held in the Institute of Genetic Resources greeted by academician Akif Alizadeh and he informed them on special attention shown for development of modern spheres of science in Azerbaijan, multidisciplinary researches and young scientist training.
Professor Aladdin Hamvieh expressed his gratitude to ANAS president for cordial reception and stated that it is his second visit to Baku, thus he had been here as a chief of training course organized in the aforementioned institute for modern molecular methods in 2011. He highly gauged innovations in the institute as well as in Baku in latest 3 years, including, development of science and preparation level of young staff. Moreover, after previous seminar in the institute, more than 30 papers have been published on the prestigious journals by using studied methods, he added.
Profressor Mahendar Thudi highlighted the ICRISAT as one of the international large scaled huge research and training centers in relevant spheres and stated their willingness to assist for preparation of azerbaijanian young PhD students and masters’ degree.
Attending the meeting director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov put forwarded to shift Genomics lab of the institute into regional center under cooperation terms via aforementioned organizations. Acad. Akif Alizadeh appraised this idea and give tasks in the direction of even more developing of the laboratory and creating condition for long-termed working of the celebrate scientists.
The meeting discussing the possibilities of cooperation was attended by vice-president of ANAS, acad. Ibrahim Guliyev, chief of International Relations Department of the Presidium, PhD in geology-mineralogy Gulam Babayev, including delegates of the Institute of Genetic Resources.