AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCARDA) nümayəndə heyətinin rəhbəri, professor Aladdin Hamvieh və Hindistanın Yarım-Quraq Tropiklər üçün Bitki Tədqiqatları İnstitutunun (İCRİSAT) nümayəndə heyətinin rəhbəri, professor Mahendar Thudini qəbul edib.
AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) keçirilən “Bitkilərin yaxşılaşdırılmasında Yeni Nəsil Sekvenserlərinin tətbiqi” mövzusunda bir həftəlik beynəlxalq təlim kursunun təşkili və keçirilməsi məqsədi ilə ölkəmizə səfər edən qonaqları salamlayan akademik Akif Əlizadə Azərbaycanda elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən xüsusi diqqətdən danışıb.
Professor Aladdin Hamvieh səmimi qəbula görə AMEA rəhbərinə təşəkkürünü bildirib. Bakıya ikinci dəfə səfər etdiyini deyən qonaq ilk dəfə 2011-ci ildə müasir molekulyar metodlar üzrə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda təşkil edilmiş təlim kursunun rəhbəri kimi paytaxtımıza gəldiyini bildirib. O, son 3 il ərzində institutda, həm də Bakıda olan yenilikləri, elmin inkişafını, gənc kadrların hazırlıq səviyyəsini yüksək dəyərləndirib. Həmçinin, ötən seminardan sonra GEİ-də öyrənilən metodikalardan istifadə etməklə nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda 30-dan çox məqalənin nəşr edildiyinin müsbət hadisə olduğunu əlavə edib.
Professor Mahendar Thudi isə İCRİSAT-ın Genomika Mərkəzinin müvafiq sahələrdə beynəlxalq miqyasda tanınmış ən güclü tədqiqat və təlim mərkəzlərindən olduğunu, burada azərbaycanlı gənc dissertant və magistrlərin hazırlanmasına köməklik etməyə hazır olduqlarını vurğulayıb.
Görüşdə iştirak edən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov yuxarıda qeyd edilən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində institutun Genomika laboratoriyasının regional mərkəzə çevirilməsi təklifini irəli sürüb. Akademik Akif Əlizadə bu ideyanı yüksək qiymətləndirib və laboratoriyanın daha da inkişaf etdirilməsi, beynəlxalq mərkəzlərin tanınmış alimlərinin bu laboratoriyada uzunmüddətli işləməsi üçün şərait yaradılması istiqamətində tapşırıqlarını verib.
Əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə olunduğu görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Rəyasət Heyəti Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev, eləcə də Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun nümayəndələri iştirak ediblər.

Президент НАНА принял представителей организаций ИКАРДА и ИКРИСАТ
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял главу делегации Международного центра сельскохозяйственных исследований в засушливых районах (ИКАРДА), профессора Аладдина Хамвиэх и главу делегации Международного научно-исследовательского института сельскохозяйственных культур полузасушливых тропических районов Индии (ИКРИСАТ), профессора Махендара Тхуди.
Поприветствовав гостей, прибывших в нашу страну с целью организации и проведения в Институте генетических ресурсов НАНА недельного международного учебного курса на тему «Применение секвенсоров нового поколения в улучшении растений», академик Акиф Ализаде рассказал об особом внимании в Азербайджане к развитию современных областей науки, мультидисциплинарным исследованиям, подготовке молодых ученых.
В свою очередь профессор Аладдин Хамвиэх поблагодарил руководителя НАНА за теплый прием. Отметив, что это является его вторым визитом в Баку, гость сообщил, что в первый раз он посетил нашу страну в 2011 году как руководитель учебного курса по современным молекулярным методам, организованного в Институте генетических ресурсов НАНА. Гость высоко оценил положительные изменения в институте и в нашем городе за последние 3 года. Он также добавил, что посредством применения методик, изученных в ходе прошедшего семинара в Институте генетических ресурсов, в престижных международных журналах были опубликованы более 30 статей.
Профессор Махендар Тхуди, отметив, что Центр геномики ИКРИСАТ является одним из признанных на международной арене мощных исследовательских и учебных центров в соответствующих областях, заявил, что они готовы оказать помощь в подготовке молодых диссертантов и магистров Азербайджана.
Принимавший участие во встрече, директор Института генетических ресурсов, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов выдвинул предложение относительно превращение Лаборатории геномики института в региональный центр в условиях сотрудничества с упомянутыми международными организациями. Акиф Ализаде высоко оценили данную идею, и дал соответствующие указания с целью дальнейшего развития этой лаборатории и долгосрочной деятельности известных ученых международных центов в этой лаборатории.
Во встрече, в рамках которой обсуждались возможности сотрудничества, также принимали участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, начальник Управления международных связей Президиума НАНА, доктор философии геолого-минералогическим наукам Гулам Бабаев, а также представители Института генетических ресурсов НАНА.