“Nature Publishing Group”un nümayəndə heyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında olub
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Nature Publishing Group”un (NPG) Orta Şərq ölkələri üzrə rəhbəri Con Giuliani və qurumun satış təmsilçisi Elizabet Detisova ilə görüşüb. AMEA-nın rəhbəri qonaqlara akademiyanın tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Gələcək əməkdaşlığın perspektivlərindən danışan akademik A.Əlizadə NPG-nin istehsalı olan məhsulların və ən son elmi nailiyyətlərə dair nəşrlərin alimlərimiz üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Qonaqlar səmimi görüşə görə təşəkkürlərini bildirib, NPG-nin tarixi və bugünkü fəaliyyəti barədə AMEA-nın rəhbərinə məlumat veriblər. Qeyd edilib ki, 1869-cu ildə yaradılan şirkətin dünyanın ən reytinqli jurnallarından olan “Nature”, “Scientific American” və başqa bu kimi populyar nəşrləri var. Təkcə “Nature” jurnalının veb səhifəsini ayda 6 milyon istifadəçi ziyarət edir. C.Giuliani və E.Detisova şirkətin əsas məhsulları, onların məzmun və əhəmiyyətindən danışıblar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayevİctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyevin də işdirak etdiyi görüşdə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi müzakirə olunub.

Президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с руководителем компании “Nature Publishing Group”un (NPG) по странам Среднего Востока Джоном Джулиани и торговым представителем NPG Элизабет Детисовой. Глава НАНА рассказал об истории, направлениях деятельности и достижениях Академии.
Говоря о перспективах дальнейшего сотрудничества, академик А.Ализаде сказал, что отражающие последние научные достижения издания NPG имеют большое значение для наших ученых.
Гости выразили благодарность за теплый прием и проинформировали президента НАНА об истории и текущей деятельностью NPG. Было отмечено, что основанная в 1869 году компания имеет такие популярные издания, как “Nature”, “Scientific American”, которые признаны как высокорейтинговые журналы мира. Каждый месяц веб-страницу журнала “Nature” посещают около 6 млн. пользователей.
В ходе встречи, в которой также участвовали вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, начальник Управления международных связей, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Гулам Бабаев и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев, обсуждались вопросы расширения двусторонних связей.