“Azərbaycanın tarixi – memarlıq irsi gənclərin gözü ilə” rəsm müsabiqəsinin qalibləri elan olunub
İyunun 6-da Bakı Biznes Mərkəzində “Azərbaycanın tarixi – memarlıq irsi gənclərin gözü ilə” rəsm müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyə dəstəyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Gazelli Group kompaniyası, Bakı Biznes Mərkəzi və İqtisadçı Tələbələrə Dəstək İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə  baş tutan layihənin əsas məqsədi yeniyetmə və gənclər arasında milli mədəni irsimizin təbliği idi.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, professor Maisə Rəhimova, Xəzər Universitetinin təsisçisi Hamlet İsaxanlı, Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq Rəssamı Ağaəli İbrahimov, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası kafedra müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firdovsiyyə Əhmədova, Gazelli Group kompaniyasının ümumi məsələlər üzrə prezident köməkçisi Gülarə Əliyeva, rəssam-heykəltəraş Fərman Qasımov,  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun nümayəndəsi Ramin Cəfərov qalibləri müəyyən etmək üçün yaradılmış münsiflər heyətinin üzvü olublar. Münsiflər heyətinin üzvləri öz çıxışlarında tədbirin milli-mənəvi dəyərlərin qorunması kontekstində əhəmiyyətindən, gənc rəssamların tədqirəlayiq fəaliyyətindən söz açıblar.
Tədbirin sonunda rəsm müsabiqəsinin qalibləri elan edilib. Qaliblər layihənin sponsoru olan Gazelli Group şirkəti tərəfindən qiymətli hədiyyələrlə və Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun diplomları ilə mükafatlandırılıblar.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən, Lamiyə Müslimova“Şirvanşahlar sarayı” rəsm əsəri ilə III, Zöhrə Saatova “İçərişəhər” adlı rəsmi ilə II, Aytac Hafizova isə “Azərbaycan” adlı rəsm əsəri ilə I yerə layiq görülüblər.

Baku Business Center held final phase of “Azerbaijan history – architectural heritage on the eyes of youth” drawing competition, June 6.
Project financially supported by Youth Foundation under AR President, co-organized by ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, Khazar University, Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan State Economic University, Gazelli Group Company, the Economist Student Support Public Union and Baku Business Center, aims to promote national cultural heritage among the youth and teens.
Director of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, prof. Maisa Rahimova, founder of Khazar University Hamlet Isakhanli, secretary of Azerbaijan Artists Union, People Artist Aghaeli Ibrahimov, chair head of Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, PhD in History, senior lecturer Firdovsiyya Ahmadova, president assistant of Gazelli Group Co. for general affairs Gulara Aliyeva, artist-sculptor Farman Gasimov, representative of Youth Foundation under AR President Ramin Jafarov were the members of the jury due to determining the winners.
In closing, winners of the drawing competition were aired. They were donated decent gifts by Gazelli Group Co. and diplomas of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography.
By the decision of the jury, Lamiya Muslimova was deserved to third place with drawing of “Shirvanshahs palace”, Zohra Saatova to the second place with “Icherisheher”, Aytaj Hafizova to the first place with drawing of “Azerbaijan”.