Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və icraçı direktor, dosent Ələmdar Məmmədov Pakistanın Lahor şəhərində yerləşən Pəncab Universitetinin Molekulyar Biologiya üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin əməkdaşları Abdul Qayyum və Allah Bakşi ilə görüşüblər.
Görüş zamanı akademik İradə Hüseynova pakistanlı alimlərə rəhbərlik etdiyi institutun yaranma tarixi, elmi laboratoriyaları və onların tədqiqat istiqamətləri, burada aparılan elmi işlər barədə geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, institutun və Pakistan alimlərinin əməkdaşlıq əlaqələri 20 ildən artıq tarixə malikdir. Qonaqlar Molekulyar Biologiya üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin infrastrukturu, aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verdikdən sonra institutun laboratoriyaları, mövcud maddi-texniki bazası ilə yaxından tanış olublar.
Daha sonra molekulyar metodlarla yeni stresədavamlı buğda genotiplərinin yaradılması məqsədilə birgə hazırlanmış layihənin detalları müzakirə edilib. Eyni zamanda, hər iki elmi mərkəz arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, molekulyar biologiya, molekulyar biotexnologiya, populyasiya genomiksi və digər istiqamətlər üzrə birgə layihələrin və yüksəkixtisaslı gənc kadrların hazırlanmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

General director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova and executive director, associate professor Alamdar Mammadov met with Abdul Qayyum and Allah Bakshi, employees of the Center of Excellence in Molecular Biology of Punjab University in Lahore, Pakistan.
During the meeting, academician Irada Huseynova gave detailed information about the history of the institute headed by Pakistani scientists, scientific laboratories and their research directions, scientific work carried out here. It was noted that the cooperation between the institute and Pakistani scientists has more than 20 years of history. After giving detailed information about the infrastructure of the Center of Excellence in Molecular Biology, the research work carried out, the guests got acquainted with the laboratories of the institute and the existing material and technical base.
Then, the details of the joint project to create new stress-resistant wheat genotypes by molecular methods were discussed. At the same time, an exchange of views was held on the further expansion of cooperation between the two scientific centers, the training of joint projects and highly qualified young personnel in molecular biology, molecular biotechnology, population genomics and other areas.