AMEA-nın Rəyasət Heyətində GEANT Assosiasiyasının baş direktoru ilə görüş keçirilib
Sentyabrın 26-da AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar konfransı” çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan GEANT Assosiasiyasının baş direktoru Erik Hayzer ilə görüşüb.
Akademiyanın Rəyasət Heyətinin aparatında keçirilən görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hikmət Quliyev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun icraçı direktoru, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov və AzScienceNet Şəbəkə İdarəetmə Mərkəzinin rəhbəri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev iştirak ediblər.
Qonağı Akademiyada görməkdən məmnunluğunu dilə gətirən akademik Arif Həşimov 28-29 sentyabr 2022-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək “5-ci Şərq Tərəfdaşlığı E-infrastrukturlar konfransı”na Azərbaycan dövləti səviyyəsində yüksək qiymət verildiyini və beynəlxalq tədbirdən gözləntilərin böyük olduğunu söyləyib. Akademik Arif Həşimov konfransın gündəliyinə daxil edilmiş məsələlərin ölkəmiz üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini və bir çox dövlət sənədlərində əksini tapdığını deyib. Bildirib ki, konfransa hazırlıq çərçivəsində ötən müddət ərzində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda yaradılması planlaşdırılan Elektron Elm Mərkəzinin koronavirus pandemiyasının yaratdığı çətinliklərə görə inşası mümkün olmayıb. AMEA rəhbəri sözügedən mərkəzin layihəsinin hazır olduğunu və növbəti illərdə inşası üçün dövlətin investisiya proqramına salınacağını diqqətə çatdırıb.
AMEA ilə GEANT Assosiasiyası arasında işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu deyən A.Həşimov konfransdan sonra tərəflər arasındakı əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyacağını söyləyib. Vurğulayıb ki, son illərdə GEANT-ın yaratdığı imkanlardan istifadə etməklə alimlərimizin dünyanın nüfuzlu nəşriyyatlarına, kitabxanalarına, elm mərkəzlərinə çıxışı genişlənib və nəticədə dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunan məqalələrin sayına görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkələri arasında 1-ci yerdədir.
Həmçinin qeyd edib ki, ölkəmizin, xalqımızın ədəbi-mədəni irsinin qorunması dövlətimiz tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın tarixi, ədəbiyyatı, əlyazmalarına dair məlumatların GEANT şəbəkəsində yerləşdirilməsinin, ölkəmizin mədəni irsinin daha yaxşı təbliğinə, ölkəmizlə bağlı müraciətlərin artmasına təkan verəcək.
AMEA rəhbəri Azərbaycana göstərdiyi dəstəyə görə E.Hayzerə minnətdarlığını bildirib və gələcəkdə birgə geniş layihələrin həyata keçirilməsinə ümidvar olduğunu söyləyib.
Sonra çıxış edən R.Əliquliyev Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən GEANT layihəsinin dünya üzrə 50 milyondan çox istifadəçisi olduğunu, elm və təhsil müəssisələrinin şəbəkə üzərindən gündəlik olaraq terabaytlarla informasiyanın ötürüldüyünü diqqətə çatdırıb. Azərbaycanın bu gün Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını və Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Proqramına xüsusi əhəmiyyət verdiyini deyən R.Əliquliyev ölkəmizin bu layihədən istifadə etməklə elm və təhsilin inkişafında maraqlı olduğunu vurğulayıb.
O bildirib ki, Avropa Komissiyasının gənclər üçün bir çox təhsil proqramları mövcuddur və Şərq Tərəfdaşlığına üzv olan bir sıra ölkələr həmin proqramlardan geniş istifadə edirlər. R.Əliquliyev Azərbaycan gənclərinin bu proqramlara cəlb edilməsinin vacibliyini bildirib və GEANT Assosiasiyasının baş direktoru Erik Hayzerin ölkəmizə səfərinin başlıca məqsədlərindən birinin də bu olduğunu deyib.
Daha sonra GEANT Assosiasiyasının baş direktoru Erik Hayzer çıxış edərək bildirib ki, istifadəçilərə təhlükəsiz və fasiləsiz İnternet trafikinin verilməsi GEANT-ın başlıca məqsədlərindəndir. Onun sözlərinə görə, elektron resurslardan geniş istifadə olunmasına dövlət tərəfindən dəstək verilməlidir və tədqiqatçıların, doktorantların, tələbələrin şəbəkənin imkanlarından geniş istifadə etməklə həmkarları ilə ünsiyyət qurmaları onların inkişafı üçün əhəmiyyətlidir. Qeyd edib ki, qarşılıqlı ünsiyyət, həmçinin Azərbaycanın Avropa ilə mədəni əlaqələrinin inkişafında, azərbaycanlı gənclərin Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyasında mühüm rol oynayacaq. E.Hayzer bu məqsədlə GEANT şəbəkəsinin Azərbaycanda geniş istifadəsinin təşviq edilməsi başlıca hədəflərdən olduğunu söyləyib.
Eyni zamanda vurğulayıb ki, bu gün dünyada bir çox qlobal problemlər mövcuddur və onların həllində alimlər xüsusi rol oynamalıdır. Onun sözlərinə görə, alimlərin GEANT şəbəkəsinin imkanlarından geniş istifadə etməklə qarşılıqlı əlaqələr yaratmaları həmin problemlərin həllinə kömək edə bilər.

В Президиуме НАНА прошла встреча с генеральным директором Ассоциации GEANT
26-го сентября и.о. президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с генеральным директором Ассоциации  GEANT Эриком Хайзером, который находится с визитом в нашей стране для участия на Пятой конференции по электронной инфраструктуре стран Восточного партнерства, которая состоится в Баку.
На встрече, которая проходила в аппарате Президиума Академии наук, приняли участие вице-президент НАНА, генеральный директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев, заведующий Отделом информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, ученый секретарь службы вице-президента НАНА, доктор философии по филологии, доцент Хикмет Гулиев, исполнительный директор Института информационных технологий, доктор философии по технике Рашид Алекперов и руководитель Центра управления сетью AzScienceNet, доктор философии по технике Бабек Набиев.
Поприветствовав гостя, академик Ариф Гашимов сообщил, что Пятая конференция по электронной инфраструктуре стран Восточного партнерства, которой придается большое значение на государственном уровне, будет проходить в Баку 28-29 сентября текущего года, и подчеркнул, что темы, включенные в повестку дня конференции, имеют особую значимость для республики и нашли свое отражение во многих государственных документах.
Говоря о связях, налаженных между НАНА и Ассоциацией  GEANT, руководитель НАНА отметил, что после конференции начнется новый этап сотрудничества между сторонами, и подчеркнул, что за последние годы наши ученые, пользуясь созданными GEANT возможностями, получили широкий доступ к ведущим издательствам, библиотекам, научным центрам мира, в результате чего Азербайджан занимает первое место среди стран Южного Кавказа по количеству статей, публикуемых в авторитетных журналах.
Академик Ариф Гашимов также сообщил, что сохранение литературного и культурного наследия нашей страны, нашего народа всегда находится в центре внимания государства. По его словам, размещение в сети GEANT сведений об истории, литературе, рукописях Азербайджана будет способствовать еще лучшей популяризации культурного наследия республики и увеличению числа обращений, связанных с нашей страной.
И.о. президента НАНА поблагодарил Эрика Хайзера за поддержку, которую он оказывает Азербайджану, и выразил надежду на реализацию совместных крупных проектов в дальнейшем.
Затем выступил академик Расим Алигулиев, который сообщил, что более 50-ти миллионов человек по всему миру являются пользователями проекта GEANT, который финансируется Европейской Комиссией, посредством сети ежедневно передаются терабайты информации, связанных с деятельностью научных и образовательных учреждений. Сказав, что сегодня Азербайджан играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, а Европейский Союз придает особое значение программе Восточного партнерства, академик подчеркнул, что наша страна заинтересована в развитии науки и образования, в том числе и посредством данного проекта.
Вице-президент НАНА отметил, что Европейская Комиссия реализует множество образовательных программ для молодежи, которыми широко пользуются и в ряде стран Восточного партнерства. Сказав, что к этим программам необходимо привлечь как можно больше азербайджанской молодежи, академик Расим Алигулиев добавил, что это является одной из основных целей визита генерального директора Ассоциации GEANT Эрика Хайзера в нашу страну.
Далее выступил генеральный директор Ассоциации GEANT Эрик Хайзер, который сообщил, что одной из главных целей GEANT является обеспечение пользователей безопасным и беспрерывным Интернет-трафиком. По его словам, государство должно поддерживать широкое применение электронных ресурсов; в то же время, использование возможностей сети и налаживание общения с коллегами имеет большое значение для развития самих исследователей, докторантов и студентов. Гость отметил, что взаимное общение также сыграет важную роль в развитии культурных связей между Азербайджаном и Европой и интеграции азербайджанской молодежи в европейскую систему образования. Поэтому, продолжил Эрик Хайзер, одной из главных целей является агитация широкого использования сети GEANT в Азербайджане.
В то же время, он подчеркнул, что сегодня мир столкнулся со множеством глобальных проблем, в решении которых особую роль должны сыграть ученые. По его словам, налаживание учеными взаимосвязей при помощи возможностей сети GEANT может помочь в решении этих проблем.