AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin rəhbərliyi Türkiyəli qonaqlarla görüşüb
3 iyul tarixində Türkiyənin Samsun Ondokuz Mayıs Universitetinin torpaq elmləri fakültəsinin alimləri Ridvan Kızılkaya, Tayfun AşkınCoşqun Gülser  AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin rəhbərliyi ilə görüş keçiriblər.
Qonaqlar ilk öncə bölmənin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Görüşdə 2018-ci ildən başlayaraq üç il müddətinə  rəhbərliyi Azərbaycana keçən “Federation of Eurasian Soil Science Societies” müzakirə edilərək, əsas məsələlərə diqqət yetirilib.
Federasiyanın işində bölmənin fəaliyyətini yüksək dəyərləndirən qonaqlar bildirdilər ki,  2018-ci ildən başlayaraq AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədovun rəhbərliyinə keçən federasiyanın fəaliyyətində daha da böyük uğurlar qazanacağına əmindirlər.
Sonra  bölməyə daxil olan AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, onun fəaliyyət istiqamətləri, burada aparılan tədqiqat işləri, birgə elmi əlaqələrin aparılması və s. məsələlər müzakirə edilib.

Руководство Отделения аграрных наук НАНА провело встречу с гостями из Турции
3 июля ученые факультета почвоведения Университета Ондокуз Майыс (Самсун, Турция) Ридван Кызылкая, Тайфун Ашкын и Джошкун Гюльсер встретились с руководством Отделения аграрных наук НАНА.
Первым делом гости ознакомились с деятельностью отделения. В рамках встречи состоялись обсуждения по проекту “Federation of Eurasian Soil Science Societies”, руководство которым с 2018 года, в течение 3 лет было поручено Азербайджану, и были выдвинуты на передний план важные вопросы.
Отметив большие заслуги Отделения аграрных наук в деятельности Федерации, гости выразили уверенность в достижении еще больших успехов в работе федерации, которой с 2018 года будет руководить академик–секретарь Отделения аграрных наук НАНА, академик Гариб Мамедов.
Далее гости ознакомились с направлениями деятельности входящего в состав отделения Института почвоведения и агрохимии, о проводимых здесь научных исследованиях и т.д.