AMEA prezidenti Yaponiyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
İyulun 15-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, cənab Tsuquo Takahaşini qəbul edib. AMEA Rəyasət Heyətində keçirilmiş görüşün əsas məqsədi akademiya ilə Yaponiyanın elmi-tədqiqat institutları arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bu qurumun akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev, İnnovasiya şöbəsinin rəisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovİctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak ediblər.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağa akademiyanın strukturu və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Son illər AMEA-nın idarəetmə və təşkilati sisteminin əsaslı olaraq təkmilləşdirildiyini diqqətə çatdıran A.Əlizadə burada prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalardan və innovativ layihələrdən söz açıb.
AMEA rəhbəri son illər neft-kimya sahəsində fəaliyyət göstərən alimlərimizin elmi yeniliklər əldə etdiklərini, bu istiqamətdə dünya elminə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. Azərbaycanın zəngin neft-qaz resurslarına malik olduğunu deyən alim 100 ildən artıqdır ki, bu torpaqlarda neft istehsalının uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Dünyada mövcud olan 1500-dən çox palçıq vulkanından 350-nin Azərbaycanda olduğunu diqqətə çatdıran A.Əlizadə akademiyanın geoloqlarının AMEA-nın 70 illiyi münasibətilə nəşr etdirdiyi atlası səfirə təqdim edib. O, biologiya, tibb, humanitar və ictimai elmlər sahəsində də rəhbərlik etdiyi elm ocağının zəngin bilik və təcrübəyə malik olduğunu deyib.
Son 3 il ərzində AMEA-da innovativ elmi istiqamətlərə böyük diqqət ayrıldığını vurğulayan alim akademiyanın strukturunda yaradılmış İnnovasiya şöbəsi və Təcrübə-Sənaye Zavodu haqqında da məlumat verib. A.Əlizadə AMEA-nın 70 illiyinin keçirilməsi ilə bağlı səfirə məlumat verərək, onu cari ilin noyabr ayında baş tutacaq yubiley tədbirinə dəvət edib.
AMEA rəhbəri Yaponiyanın seysmologiya elmi sahəsində əldə etdiyi təcrübədən yararlanmağın zəruriliyini önə çəkərək, bu istiqamətdə birgə elmi laboratoriyanın yaradılması təklifini irəli sürüb. Alim AMEA ilə Yaponiyanın elmi-tədqiqat institutları arasında müvafiq sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına böyük önəm verdiyini dilə gətirib.
Sonra cənab T.Takahaşini Yaponiya iqtisadiyyatının yenidən təşkili və inkişafı ilə bağlı təmsil etdiyi ölkədə həyata keçirilən innovativ tədbirlərdən danışıb. Səfir AMEA ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasını yüksək qiymətləndirərək, bu sahədə akademiyaya lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu dilə gətirib. Yaponiyada seysmologiya və vulkan sahəsində dərin elmi araşdırmaların aparıldığını qeyd edərək Azərbaycan alimləri ilə birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin innovasiya siyasəti üzrə Yaponiya təcrübəsinin öyrənilməsi imkanları, AMEA əməkdaşlarının bu ölkədə elm və tədqiqat üzrə elmi-tədqiqat və təhsil imkanları, o cümlədən AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunun bazasında Elmi-Texnoloji Parkın yaradılması məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

President of ANAS, Academician Akif Alizadeh received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Japan to Azerbaijan Tsuguo Takahashini on July 15, 2015.
The main goal of the meeting held at ANAS Presidium was to discuss the prospects of cooperation between research institutions of ANAS and Japan.
The meeting was attended by the Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, academician-secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliev, head of International Relations department of ANAS Presidium, PhD on geological-mineralogical sciences Gulam Babayev, Head of Department of Innovation, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev, acting Academician-secretary of Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov and head of the Department of Public Relations and science popularization of ANAS Presidium Administration Zulfuqar Farzaliyev.
First, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh informed the guest about the structure and main activities of the Academy. Noting the significant improvement in the management and organization of ANAS, A.Alizadeh told about the research and innovation projects carried out in the priority research areas.
Head of ANAS stated that, in recent years have been achieved the important scientific results in the petrochemical field by domestic scientists and made a significant contribution to world science.
Noted that, our country is rich with oil and gas resources, already more than 100 years are successfully carried out oil production.
A.Alizade brought to the attention of visitors that 350 of 1500 mud volcanoes of the world are located on the territory of Azerbaijan, and presented to Ambassador the atlas, prepared by geologists of the Academy on the occasion of the 70th anniversary of ANAS.
Announced of special attention to the innovative scientific directions in ANAS for the last 3 years, scientist informed on activity of Department of the Innovations and Experimental-Industrial Plant founded attached to Academy.
Having informed the Ambassador on holding of 70th anniversary of ANAS, A. Alizadeh invited him to take part in anniversary event which will take place in November of the current year.
Head of ANAS, bringing to the forefront the importance of studying of Japan experience in the field of seismological science, proposed the creation of joint research laboratories in this field.
In turn, Mr. T.Takahashini told about innovative activities undertaken in his country in the field of restructuring and development of the Japanese economy.
The ambassador highly appreciated establishment of scientific cooperation with ANAS, and noted that he will give necessary help of Academy in this area.
Reported about basic scientific researches in the field of seismology and volcanoes that carried out in Japan, guest emphasized the importance of participation of the Azerbaijani scientists in joint researches.
Within the meeting also was discussed the study of the Japanese experience in the field of innovation policy, participation of ANAS employees in scientific research in this country, including the establishment of the Science and Technology Park on the basis of Experimental-Industrial Plant of ANAS.