AMEA prezidenti Yaponiyanın Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
İyulun 15-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, cənab Tsuquo Takahaşini qəbul edib. AMEA Rəyasət Heyətində keçirilmiş görüşün əsas məqsədi akademiya ilə Yaponiyanın elmi-tədqiqat institutları arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, bu qurumun akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev, İnnovasiya şöbəsinin rəisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovİctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak ediblər.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağa akademiyanın strukturu və əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Son illər AMEA-nın idarəetmə və təşkilati sisteminin əsaslı olaraq təkmilləşdirildiyini diqqətə çatdıran A.Əlizadə burada prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalardan və innovativ layihələrdən söz açıb.
AMEA rəhbəri son illər neft-kimya sahəsində fəaliyyət göstərən alimlərimizin elmi yeniliklər əldə etdiklərini, bu istiqamətdə dünya elminə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. Azərbaycanın zəngin neft-qaz resurslarına malik olduğunu deyən alim 100 ildən artıqdır ki, bu torpaqlarda neft istehsalının uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Dünyada mövcud olan 1500-dən çox palçıq vulkanından 350-nin Azərbaycanda olduğunu diqqətə çatdıran A.Əlizadə akademiyanın geoloqlarının AMEA-nın 70 illiyi münasibətilə nəşr etdirdiyi atlası səfirə təqdim edib. O, biologiya, tibb, humanitar və ictimai elmlər sahəsində də rəhbərlik etdiyi elm ocağının zəngin bilik və təcrübəyə malik olduğunu deyib.
Son 3 il ərzində AMEA-da innovativ elmi istiqamətlərə böyük diqqət ayrıldığını vurğulayan alim akademiyanın strukturunda yaradılmış İnnovasiya şöbəsi və Təcrübə-Sənaye Zavodu haqqında da məlumat verib. A.Əlizadə AMEA-nın 70 illiyinin keçirilməsi ilə bağlı səfirə məlumat verərək, onu cari ilin noyabr ayında baş tutacaq yubiley tədbirinə dəvət edib.
AMEA rəhbəri Yaponiyanın seysmologiya elmi sahəsində əldə etdiyi təcrübədən yararlanmağın zəruriliyini önə çəkərək, bu istiqamətdə birgə elmi laboratoriyanın yaradılması təklifini irəli sürüb. Alim AMEA ilə Yaponiyanın elmi-tədqiqat institutları arasında müvafiq sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına böyük önəm verdiyini dilə gətirib.
Sonra cənab T.Takahaşini Yaponiya iqtisadiyyatının yenidən təşkili və inkişafı ilə bağlı təmsil etdiyi ölkədə həyata keçirilən innovativ tədbirlərdən danışıb. Səfir AMEA ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasını yüksək qiymətləndirərək, bu sahədə akademiyaya lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu dilə gətirib. Yaponiyada seysmologiya və vulkan sahəsində dərin elmi araşdırmaların aparıldığını qeyd edərək Azərbaycan alimləri ilə birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin innovasiya siyasəti üzrə Yaponiya təcrübəsinin öyrənilməsi imkanları, AMEA əməkdaşlarının bu ölkədə elm və tədqiqat üzrə elmi-tədqiqat və təhsil imkanları, o cümlədən AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunun bazasında Elmi-Texnoloji Parkın yaradılması məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

15 июля 2015 года президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Азербайджане Тсугуо Такахашини. Главной целью прошедшей в Президиуме НАНА встречи было обсуждение перспектив сотрудничества между научно-исследовательским институтами НАНА и Японии.
Во встрече приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев, начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Гулам Бабаев, руководитель Отдела инноваций, доктор философии по агарным наукам Вугар Бабаев, и.о. академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов и начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев.
Сначала президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал гостя о структуре и основных направлениях деятельности Академии. Отметив существенное усовершенствование управленческой и организационной системы НАНА, А.Ализаде рассказал об исследованиях и инновационных проектах, проводимых в сфере приоритетных научных направлений.
Глава НАНА сообщил, что в последние годы отечественными учеными в нефтехимической области были достигнуты важные научные результаты и в этой области внесен значительный вклад в мировую науку. Отметил, что в нашей стране, богатой нефтяными и газовыми ресурсами, уже более чем 100 лет успешно осуществляется добыча нефти.
А.Ализаде довел до внимания гостя, что из 1500 грязевых вулканов мира, 350 расположены на территории Азербайджана, и представил послу атлас, подготовленный геологами академии по случаю 70-летнего юбилея НАНА.
Заявив об уделении особого внимания инновационным научным направлениям в НАНА за последние 3 года, ученый проинформировал о деятельности Отдела инноваций и Опытно-промышленного завода, учрежденных в структуре Академии. Проинформировав посла о проведении 70-летнего юбилея НАНА, А.Ализаде пригласил его принять участие в юбилейном мероприятии, которое состоится в ноябре текущего года.
Глава НАНА, выдвинув на передний план важность изучения опыта Японии в области сейсмологической науки, предложил создать совместные научные лабораторий в этой сфере. Ученый отметил, что придает большое значение налаживанию связей сотрудничества между научно-исследовательскими институтами НАНА и Японии в соответствующей области.
В свою очередь господин Т.Такахашини рассказал об инновационных мероприятиях, реализуемых в его стране в области реорганизации и развития экономики Японии. Посол, высоко оценив установление научного сотрудничества с НАНА, отметил, что окажет необходимую помощь Академии в этой области. Сообщив о проведение в Японии фундаментальных научных исследований в области сейсмологии и вулканов, гость подчеркнул важность участия азербайджанских ученых в совместных исследованиях.
В рамках встречи также обсуждались вопросы изучения опыта Японии в области инновационной политики, участия сотрудников НАНА в научных исследованиях в этой стране, в том числе учреждения Научно-технологического парка на базе Опытно-промышленного завода НАНА.