AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən akademiyanın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar “Azərbaycanın elm məbədi” adlı sənədli film çəkilir. Akademiyanın tarixi ənənələrini və müasir inkişafını əks etdirəcək filmin elmi məsləhətçisi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadədir.
Filmi hazırlayan yaradıcı qrupun rəhbəri və ssenari müəllifi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin verdiyi məlumata görə, çəkilişlər əsasən başa çatmaq üzrədir. “Salnamə” studiyasının çəkdiyi filmin baş rejissoru tanınmış kino xadimi Ayaz Salayev, operatoru Moskva Dövlət Kinomatoqrafiya İnstitutunu bitirmiş Yuri Varnovskidir.
Yaradıcı qrup AMEA-nın əhatə etdiyi əksər elmi-tədqiqat institutlarında çəkilişlər aparıb, müsahibələr alıb.  Bundan başqa, Foto-Kino Sənədləri Arxivindən nadir materiallar əldə olunub. Eyni zamanda, Ukrayna Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Patondan, Rusiya Elmlər Akademiyası Dünya Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, akademik Aleksandr Kudelindən də Azərbaycanda elmin və Elmlər Akademiyasının inkişafı ilə əlaqədar müsahibələr alınıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və çəkiliş qrupunun üzvləri bu günlərdə film üçün müsahibə almaq məqsədilə Sankt-Peterburq şəhərində Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Nobel mükafatı laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, akademik Jores İvanoviç Alfyorovla görüşüb. Sankt-Peterburq Elmi Mərkəzinin rəhbəri, akademik J.Alfyorov Azərbaycanda çətin şəraitdə Elmlər Akademiyasının qorunub saxlanılmasını və ölkədə elm sahəsində həyata keçirilən islahatları yüksək qiymətləndirib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanda Elmlər Akademiyası inkişaf etdirilir, islahatlar uğurla həyata keçirilir, ən başlıcası isə ölkənin rəhbərliyi elmin inkişafına dəstək verir və qayğı göstərir.
Nobel mükafatçısı onun elmi fəaliyyətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilməsini dərin minnətdarlıq hissi ilə qarşıladığını bildirib.
Akademik Jores Alfyorov Azərbaycanla olan çoxillik elmi əlaqələrindən, həmkarları ilə münasibətlərindən söz açıb, qarşılıqlı əlaqələrin dərin köklərindən və ənənələrindən, habelə dünyada Elmlər Akademiyaları sistemində gedən müasirləşmə proseslərindən danışıb, elmin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Görüşdə yeni tarixi mərhələdə AMEA ilə Peterburq Elmi Mərkəzi və onun institutları arasında əlaqələrin yenidən qurulması, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi zərurəti xüsusi vurğulanıb.
Akademik J.Alfyorov AMEA-nın 70 illik yubileyi tədbirlərində iştirak etmək dəvətini razılıqla qarşılayıb.
Görüşdə Nobel mükafatçısına AMEA-nın xatirə hədiyyəsi təqdim olunub.
Növbəti aylarda “Azərbaycanın elm məbədi” filminə dair əldə edilmiş tarixi materialların və yeni çəkilmiş videolentlərin montajı işi aparılacaq.

By the decision of the Presidium of ANAS, “Science temple of Azerbaijan” documentary is shot on the occasion of 70th anniversary of ANAS. Scientific advisor of the film which to be portrayed historical traditions and modern development of an academy, is president of ANAS Academician Akif Alizadeh.
According to manager of film casting and scenario, Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli, shootings are under completion. General Director of the film shot by “Salname” studio is a celebrate filmmaker Ayaz Salayev, operator - Yuri Varnovski who graduated from the Moscow State Institute of Cinematography.
Creative group carried out shootings in most of research institutes of ANAS and interviewed. In addition, rare materials have been obtained from the Photo and Film Archive Documents. Meanwhile, president of the Ukrainian Academy of Sciences, Academician Paton, director of the Institute of World Literature of the Russian Academy of Sciences, Academician Alexander Kudelin were interviewed related to the development of science in Azerbaijan and Academy of Sciences.
Recently, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbayli and crew members met with Vice-president of the Russian Academy of Sciences, Nobel Prize laureate, emeritus member of ANAS, Academician Zhores Ivanovich Alferov in St.Petersburg due to get an interview for the film casting. The head of the St. Petersburg Scientific Center, Academician Zh.Alferov appraised preservation of Academy of Sciences in Azerbaijan under difficult conditions and reforms carried out in the field of science.
Nobel Prize winner stated sense of gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev for high appreciation of his scientific activity at the state level.
Academician Zhores Alferov spoke about long-term scientific relations with Azerbaijan, colleagues, deep roots and traditions of mutual relations, as well as the modernization processes in the system of the Academy of Sciences.
During the meeting was stressed the need to develop cooperation with St. Petersburg Scientific Center and its institutions.
Academic Zh.Alferov welcomed the invitation to participate in the 70th anniversary of ANAS.
In a meeting, Nobel Prize winner was donated memorable gift of ANAS.
In next months, mounting of videotapes obtained for “Science temple of Azerbaijan” documentary will be carried out.