AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları və İqtisadiyyat institutları arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Nazim İmanov və bir qrup nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Məqsəd institutun fəaliyyəti ilə tanışlıq və iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olub.
Öncə qonaqlar institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi, Tədris-İnnovasiya və Distant Tədris mərkəzləri, “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatı, Elmi Tədqiqatlar Mərkəzi və Elektron Kitabxana Mərkəzində görülən işlər, həyata keçirilən layihələr, həmçinin İnternet-kafenin fəaliyyəti və müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş auditoriyalarla yaxından tanış olublar.
Sonra qonaqlar və institut əməkdaşlarının iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev elmi-texniki sahənin innovativ inkişafına, elm və təhsilin inteqrasiyasına xidmət edən hər bir elmi-tədqiqat müəssisəsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi və dövrün tələblərinə cavab verən gənc kadrların hazırlanmasının prioritet məsələlərdən olduğunu dilə gətirib. İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verən alim informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlar, İT sahəsi üzrə yüksək ixtisaslı kadr hazırlığı, elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı istiqamətində institutda görülən işlərdən söz açıb. İnstitutun informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində qəbul olunmuş dövlət proqramlarında fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İqtisadiyyat İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. Birgə layihələrdə iştirak və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının hər iki qurumun gələcək fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilində mühüm rol oynayacağı bildirilib.

Prospects of cooperation discussed between the Institute of Information Technology and Institute of Economics of ANAS
ANAS Institute of Information Technology held meeting with Director of the Institute of Economics, Doctor of Economics, Professor Nazim Imanov and group of representatives. The aim was to familiarize with the activities of the Institute and to discuss the prospects of cooperation between the two institutions.
First, the guests got acquainted with the activities and projects implemented at AzScienceNet scientific network, Training and Innovation Center and Center for Distance Learning, "Information Technology" publishing house, Center for Research, Center for Digital Library, as well as with the activities of Internet cafe and auditorium equipped with modern technologies.
Then, was carried out a round table with the participation of guests and staff of the institute.
Academician-secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliev said that, strengthening the material-technical base of each research institution serving to innovative development of scientific and technical area and integration of science and education, and training of young staff meet with requirements of the era, are priority tasks.
Informed about the activities of the Institute, the scientist told about scientific research conducted in various areas of information technology and information society, training of highly qualified personnel in the field of IT, as well as the work done at the institute in the field of scientific cooperation.
Also director of the Institute said on the active participation of the Institute in the state programs adopted in the field of information and communication technologies.
In conclusion, he stressed the importance of strengthening cooperation between Institute of Information Technologies and Institute of Economics. It was noted that, participation in joint projects and exchange of experience will play an important role in a more efficient organization of further activities of both institutions.