İsmayılbəy təpə qədim yaşayış yerində aparılmış tədqiqatların ilkin nəticələri açıqlanıb
Cari ilin çöl-tədqiqat mövsümündə fəaliyyətini davam etdirən AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Qarabağ arxeoloji ekspedisiyası aparılmış tədqiqatlar barədə ilkin yekunları açıqlayıb. Qarabağ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Xəqani Alməmmədovun sözlərinə görə, aparılmış tədqiqatların ilkin mərhələsində Ağdam rayonunun Armudlu kəndi yaxınlığındakı İsmayılbəy təpə qədim yaşayış yerində hündürlüyü 3,40 m, diametri 5,4 m olan  yaşayış evindən 4 təsərrüfat küpü, 1 uşaq qəbri və 200 ədəd sapand daşı aşkar edilib. Burada tapılan evlər memarlıq üslubuna görə Qafqaz arxeologiyası üçün unikal səciyyə daşıyır.
Qeyd edək ki, dörd çöl-tədqiqat mövsümündə İsmayılbəy təpə qədim yaşayış yerinin 400 kv. metr ərazisində qazıntı işləri aparılıb. Tədqiqat zamanı tapılmış üzvü qalıqların İsrailin Rexovot  şəhərindəki Veysman İnstitutunda radiokarbon analizləri göstərir ki, İsmayılbəy təpə qədim yaşayış məskəninin üst qatları e.ə. 5700-cü il hüdudlarına aiddir.

Karabakh archaeological expedition of the Institute of Archeology and Ethnography has announced initial results of carried out researches. According to the head of Karabakh archeological expedition PhD in History Khagani Almammadov, 4 farm dwellings, a child's body and 200 pieces of stone from a sling were discovered from house with 3.40 m in height, with a diameter of 5.4 m cube, located in ancient Ismayilbey tepe settlement, Armudlu village of Aghdam region. Architectural style of the houses is unique for the Caucasus archeology.
Note that, radiocarbon analysis of remains at Weizmann Research Institute in Rehovot city, Israel, proves that, top layers of the Ismayilbey tepe ancient settlement refer to BC 5700.