AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu ərazisində fəaliyyət göstərən Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyası Plovdağ abidələr kompleksində, Dəlmə qalasında və Xaraba-Gilan şəhər yerində tədqiqatları davam etdirir.
Arxeoloji ekspedisiyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bəhlul İbrahimlinin sözlərinə görə, cari ilin tədqiqat mövsümünün ilkin mərhələsində Plovdağın ikinci nekropolunda 7 kurqan tədqiq edilib. E.ə. III minilliyin sonu-II minilliyin əvvəllərinə aid bu kurqanlarda Urmiya yaxınlığında yerləşən Göytəpə abidəsinin K təbəqəsi keramikasına uyğun gil qablar aşkar edilib. Daha çox Naxçıvanda və Urmiya ətrafı abidələrdə yayılmış bu tip keramika, hər iki bölgənin orta tunc dövründə vahid arxeoloji mədəniyyət arealında olduğunu sübut edir.
B.İbrahimli bildirib ki, həmçinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin birinci kurs tələbələri Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisiyasında iki həftəlik təcrübə keçiblər.
Plovdağda tunc dövrünə aid aşkar edilmiş insan qalıqları AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan-Amerika Beynəlxalq Arxeoloji Ekspedisiyasının üzvü, Çikaqo Universitetinin antropoloqu Selin Elizabeth Nugent tərəfindən tədqiq edilməkdədir.

Занимающаяся исследованиями на территории Ордубадского района Нахичеванской Автономной Республики археологическая экспедиция Хараба-Гилан Института археологии и этнографии НАНА продолжает археологические раскопки в Пловдагском комплексе памятников, крепости Делме и руинах города Хараба-Гилан.
По словам руководителя археологической экспедиции, доктора философии по истории Бахлула Ибрагимли, на первичном этапе сезона исследований текущего года были исследованы 7 курганов во втором Пловдагском некрополе. В относящихся к концу третьего тысячелетия – началу второго тысячелетия до нашей эры курганах были найдены глиняные посуды, соответствующие керамике слоя К памятника Гёйтепе, расположенного неподалеку от Урмии.
Данный тип керамики, более распространенный в памятниках окрестностей Нахчывана и Урмии доказывает, что оба региона в эпоху средней бронзы были включены в единый ареал археологической культуры.
Б.Ибрагимли также сообщил, что студенты первого курса факультета истории Нахчыванского государственного университета прошли двухнедельную практику в археологической экспедиции Хараба-Гилан.
Найденные в Пловдаге человеческие останки эпохи бронзового века исследуются Селин Элизабет Нуген - антропологом Чикагского университета, членом Международной археологической экспедиции Азербайджан-Америка , руководимого членом-корреспондентом НАНА Вели Бахшалиевым.