AMEA prezidenti Rəyasət Heyəti aparatının şöbə rəhbərləri ilə müşavirə keçirib
Yanvarın 23-də AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyəti aparatının şöbələrinin rəhbərlərinin iştirakı ilə müşavirə keçirib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyəti aparatında struktur islahatlarının əsasən başa çatdığını qeyd edərək artıq yeniləşmə prosesləri mərhələsində olan Akademiyada müasir çağırışlar işığında yeni fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Yeni təyin olunmuş şöbə müdirlərinin AMEA-da çalışan gənc mütəxəssislər və istedadlı elm adamları içərisindən seçildiyini diqqətə çatdıran Akademiya rəhbəri struktur vahidləri qarşısında duran əsas vəzifələrdən danışıb, Rəyasət Heyətində fəaliyyət göstərən qurumların qarşılıqlı əlaqələrinin əhəmiyyətini nəzərə çatdırıb. Akademiyada genişmiqyaslı islahatların həyata keçirilməsi, elm və təhsilin qarşılıqlı inteqrasiyası, elmi diasporla işin təşkili, elmi informasiyaların operativliyi, elektron sənəd dövriyyəsinə keçid, müraciətlərə çevik reaksiya verilməsi və s. məsələlərin həyata keçirilməsində diqqətin artırılmasını tövsiyə edib.
Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, İctimaiyyətlə əlaqələr və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, Maliyyə və mühasibat şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Quliyev, İnsan resursları şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, Elektron Akademiya şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov, Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, Təsərrüfat işlərinin təşkili şöbəsinin müdir müavini Coşqun Yəhyayev çıxış edərək müvafiq fəaliyyət sahələri üzrə təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək yeniləşməkdə olan AMEA-nın Rəyasət Heyətində fəaliyyət göstərən şöbələrin əməkdaşlarının real inkişafa nail olmaq üçün bilik və bacarıqlarını səfərbər edəcəklərinə inamını ifadə edib.

Президент НАНА провел совещание с руководителями отделов аппарата Президиума
23-го января президент НАНА, академик Иса Габиббейли провел совещание с участием руководителей отделов аппарата Президиума.
Сказав, что структурные реформы в аппарате Президиума НАНА в основном завешены, академик Иса Габиббейли отметил, что в Академии, которая находится на стадии обновления, определены новые сферы деятельности, отвечающие вызовам современности. Руководитель НАНА сообщил, что новоназначенные заведующие отделами отобраны из числа занятых в НАНА молодых специалистов и талантливых ученых, рассказал об основных задачах, которые стоят перед структурными единицами, и о необходимости осуществления структурами, функционирующими в аппарате Президиума, координированной деятельности. Академик поручил уделить особое внимание таким вопросам, как проведение широкомасштабных реформ в НАНА, интеграция науки и образования, организация работы с научной диаспорой, оперативность научных информаций, переход к электронному документообороту, быстрое реагирование на обращения и т.д.
В своих выступлениях заведующий Отделом науки и образования, доктор философии по физике Гусейн Гусейнов, заведующая Отделом международных связей, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева,  заведующий Отделом по связям с общественностью и информации, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров, заведующий Отделом финансов и бухгалтерии, доктор философии по технике Ильгар Гулиев,   заведующая Отделом человеческих ресурсов, доктор философии по филологии Айнур Махмуд, заведующий отделом «Электронная Академия», доктор философии по математике Фариз Имранов, заведующая Отделом по работе с документами, доктор философии по филологии Эсмер Алиева и заместитель заведующего Отделом организации хозяйственной деятельности Джошгун Яхьяев озвучили свои мысли и предложения, нацеленные на развитие соответствующих сфер деятельности.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли. Президент НАНА выразил свою уверенность в том, что сотрудники отделов, функционирующих в обновляющемся аппарате Президиума Академии наук, мобилизуют все свои знания и способности для достижения реального развития.