Yanvarın 25-də Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev Qazaxıstanın elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbeklə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər türk dünyasının elm sahəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Bildirilib ki, Beynəlxalq Türk Akademiyasının bu ilin martında Bişkekdə keçiriləcək növbəti iclasının gündəliyi işlənib hazırlanıb.
Ş.Mustafayev qardaş ölkələrin elmi təşkilatları arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, Türk Dünyası Milli Elmlər Akademiyaları İttifaqının böyük potensialını qeyd edib. O, həmçinin humanitar sahədə birgə layihələrdə Qazaxıstan alimlərinin fəal iştirak edəcəklərinə əminliyini bildirib.
Sayasat Nurbek Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşəbbüslərini dəstəklədiyini ifadə edib və quruma işlərində uğurlar arzulayıb.
Görüşün sonunda Akademiyanın rəhbəri təşkilatın türkologiya üzrə nəşr etdirdiyi əsərləri Sayasat Nurbekə təqdim edib.

25 января президент Тюркской академии Шахин Мустафаев встретился с Министром науки и высшего образования Республики Казахстан Саясатом Нурбеком.
В ходе двусторонней встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества в области науки тюркского мира. Кроме того, проработана повестка очередного заседания Научного совета Тюркской академии с участием министров, ответственных за образование и науку государств-членов Тюркской академии, которая пройдет в марте 2023 года в г. Бишкек (Кыргызстан).
Ш. Мустафаев подчеркнул важность дальнейшего укрепления партнерских связей между научными организациями братских стран, и отметил большой потенциал Союза Национальных академий наук тюркского мира (СНАНТМ). Также глава Академии выразил уверенность в активном участии казахстанских ученых в совместных проектах в гуманитарной сфере.
В свою очередь, С. Нурбек выразил поддержку инициативам Академии и пожелал успехов в дальнейшей работе.
В завершение встречи глава Академии вручил Министру труды в области тюркологии, изданные организацией.