Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Ankara şəhərində dünya şöhrətli görkəmli türkoloq alim, professor Əhməd Bican Ərcilasun ilə görüşüb.
Tehrandakı Azərbaycan Səfirliyinə silahlı hücumu şiddətlə qınayan professor Əhməd Bican Ərcilasun bu basqını dəhşətli terror hadisəsi adlandırıb, xalqımızla həmrəy olduğunu ifadə edib.
Görüşdə türkologiya elminin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edilib, bu istiqamətdə indiyədək Azərbaycanda və Türkiyədə aparılmış tədqiqatlardan və birgə elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli professor Əhməd Bican Ərcilasunu anadan olmasının 80 illiyi münasibətilə təbrik edib.

Выдающийся ученый-тюрколог решительно осудил нападение на посольство Азербайджана в Тегеране
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли встретился в Анкаре с всемирно известным ученым-тюркологом, профессором Ахмедом Биджаном Арджиласуном.
Решительно осудив вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране, профессор Ахмед Биджан Арджиласун назвал это нападение террористическим актом и выразил солидарность с нашим народом.
В ходе встречи говорилось о задачах, стоящих перед тюркологией, исследованиях, которые до сегодняшнего дня велись в данной области в Азербайджане и Турции, и необходимости продолжения совместных научно-исследовательских работ.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли также поздравил профессора Ахмеда Биджана Арджиласуна с 80-летним юбилеем.