Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor Müzəffər Şəkərlə görüşüb.
Görüşdə Beynəlxalq Türk Akademiyasının fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Şahin Mustafayev qurumun beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə inkişaf etdirdiyini bildirib. O, bu istiqamətdə müxtəlif ölkələrin qabaqcıl elmi müəssisələri ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını diqqətə çatdırıb.
Akademik Şahin Mustafayev qardaş ölkələrin elmi təşkilatları arasında tərəfdaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin vacibliyindən danışaraq, TÜBA-nın türk dövlətlərinin alimləri üçün böyük potensiala malik olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə iki tərəf arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, birgə həyata keçiriləcək proqram və layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda professor Müzəffər Şəkər TÜBA tərəfindən dərc edilmiş “G20 - Elm Akademiyalarından dünya liderlərinə birgə bəyanatlar”, “Milli Texnologiya Təşəbbüsü: Sosial düşüncələr və Türkiyənin gələcəyi” və “Milli texnologiya hərəkatı” kitablarını akademik Şahin Mustafayevə hədiyyə edib. Şahin Mustafayev isə öz növbəsində Qazax dilində nəşr olunmuş “Nutuk” kitabını TÜBA prezidentinə təqdim edib.

Обсуждены перспективы сотрудничества между Международной тюркской академией и TÜBA
В рамках своего визита в Турцию президент Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев встретился с президентом Академии наук Турции (TÜBA), профессором Музаффером Шекером.
Рассказав о деятельности Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев сообщил, что международные связи организации расширяются с каждым днем, уже подписаны договора о сотрудничестве с рядом передовых научных учреждений различных стран мира.
Говоря о необходимости укрепления партнерских отношений между научными структурами братских стран, академик Шахин Мустафаев подчеркнул, что TÜBA обладает большим потенциалом для ученых тюркских государств.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между сторонами, состоялся обмен мнениями о предстоящих совместных программах и проектах.
В завершение встречи профессор Музаффер Шекер преподнес академику Шахину Мустафаеву изданные TÜBA книги: «G20 – совместные заявления академий наук, обращенные к мировым лидерам», «Инициатива национальных технологий: социальное сознание и будущее Турции» и «Движение национальных технологий». Академик Шахин Мустафаев, в свою очередь, преподнес президенту TÜBA книгу «Нутук» («Речь»), изданную на казахском языке.