AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələri hesabat verib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, aidiyyəti şəxslər və KİV-in əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Naxçıvan və Gəncə bölmələrinin alimlərinin 2022-ci ildə əldə etdikləri mühüm nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-da “İlin gənc alimi” mükafatının təsis edilməsi haqqında olub. Əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan gəncliyinin ölkəmizin əsas aparıcı qüvvəsinə çevrildiyini və onlara etimad göstərilərək dövlət vəzifələrində aparıcı vəzifələrə irəli çəkildiklərini söyləyib.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun əməkdaşı Mehriban Nağıyevanın 2023-cü il Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri bu mükafatın ölkəmizdə gənclərə bəslənən inamın növbəti təzahürü olduğunu bildirib.
Ölkəmizdə aparılan gənclər siyasətinə Akademiyanın öz dəstəyini verdiyini, onlara daim diqqət və qayğı göstərildiyini qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Gənclər Günü çərçivəsində AMEA-da “Akademiyanın elmi gəncliyi: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda böyük elmi konfransın keçirildiyini xatırladıb. Vurğulayıb ki, Türkiyə Elmlər Akademiyası ilə əldə olunmuş razılığa əsasən, AMEA-nın 5 gənc tədqiqatçısı hər il İstanbulda keçiriləcək yay məktəbinə göndəriləcək. Həmçinin tanınmış alimlərin məruzəçi qismində iştirakı ilə Akademiyanın özünün də gənclər üçün yay məktəbi təşkilinin qarşıdakı hədəflərdən olduğunu deyib. Bundan əlavə, AMEA rəhbəri gənclərin xarici ezamiyyələrə və beynəlxalq elm mərkəzlərinə təcrübəyə göndərilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Akademiyada gənclərə göstərilən diqqətin məntiqi davamı olaraq “İlin gənc alimi” nominasiyası üzrə xüsusi mükafatın veriləcəyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli mükafatın 29 yaşa qədər gənc alimlər üçün nəzərdə tutulduğunu, bu addımın gənc elmi kadrların hazırlanması işinə töhfə verəcəyini söyləyib. Eyni zamanda AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsisçiliyi ilə ildə 2 dəfə nəşr olunan “Gənc tədqiqatçı” jurnalının bu il 4 nömrəsinin çap olunacağını, 1 nömrənin isə ingilis dilində işıq üzü görəcəyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev və 2023-cü il Gənclər üçün Prezident mükafatçısı Mehriban Nağıyeva çıxış edərək göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısına və Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-da “İlin gənc alimi” mükafatının təsis edilməsi haqqında qərar qəbul olunub və müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Akademiyanın Ümumi yığıncağının keçirilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli Ümumi yığıncağın mart ayının ortalarında keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu və elmi nəticələrin ictimaiyyətə daha geniş şəkildə çatdırılması məqsədilə hesabatların yığcam və müasir metodlarla hazırlanaraq təqdim ediləcəyini bildirib.
Sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra iclasda AMEA-nın Naxçıvan  Bölməsinin  2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti  haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı təqdim edən bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bildirib ki, 2022-ci ildə ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin, Naxçıvan MR Nazirlər Kabinetinin, AMEA Rəyasət Heyətinin qərar və sərəncamları, eləcə də Dövlət proqramlarından irəli gələn  tapşırıqlar çərçivəsində tədqiqatlar aparılıb.
Qeyd edib ki, elmi-tədqiqat işləri plana uyğun olaraq, 6 istiqamətdə 6 prоblemi əhatə edən 7 mövzuya daxil оlan 36 işin 93 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulub, 87 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb və 6 mühüm elmi nəticə əldə olunub.
Akademik İsmayıl Hacıyev vurğulayıb ki, bölmədə əsasən Naxçıvanın tarixi, etnoqrafiyası, epiqrafikası, arxeologiyası, maddi mədəniyyəti, ədəbi mühiti, folkloru və əlyazmalarının toplanılması və tədqiqi, o cümlədən təbii sərvətlərinin, ekocoğrafi şəraitinin, pоtensial enerji mənbələrinin, səma cisimlərinin, flоra, fauna, tоrpaq örtüyünün, iqtisadi inkişafının öyrənilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılıb. 15 adda dərman bitkiləri qarışığı, gülab, çaytikanı yağı, alma sirkəsi, meyvə məhsulları, zəfəran qurusu, Şorsu palçığı və quru qalığı, Gildən məişətdə işlədilən paraşok və Propolis (bərəmum) məhlulu istehsal olunub.
Həmçinin Əhməd Cavadın 130, Hüseyn Cavidin 140 illik yubileyləri, eləcə də “Şuşa İli”ndən irəli gələrək keçirilmiş konfranslar və işıq üzü görmüş nəşrlər barədə məlumat verib, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” və “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində tədbirlərin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
Hesabat ilində bölmə əməkdaşlarının 12 monoqrafiyası (2-si xaricdə), 24 kitabı, 2 metodik vəsaiti, 402 məqaləsi (66-sı xaricdə), 183 konfrans materialı (73-ü xaricdə), 3 tezisi olmaqla 626 elmi əsəri çap olunub, 1 buklet və bir xəritə tərtib edilib. Məqalələrin 40-ı impakt faktorlu jurnallarda olmaqla, 14-ü “Web of Science”, “Scopus” və s. elmi bazalarının siyahısına daxildir. Əməkdaşların əsərlərinə 969 istinad qeydə alınıb.
Bölmənin kadr potensialı barədə də danışan İ.Hacıyev Naxçıvan Bölməsinin tərkibində 2 akademik, 4 müxbir üzv, 5 elmlər və 48 fəlsəfə doktorunun fəaliyyət göstərdiyini, 13 doktorant və 31 dissertantın təhsil aldığını söyləyib.
Hesabatda, həmçinin elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, keçirilmiş konfranslar, seminarlar və yubileylər, təltiflər və s. barədə məlumat verilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bölmənin alimlərinin tətbiqi işlərinin genişləndirilməsini, beynəlxalq qrant layihələrində aktiv iştirakını, impakt faktorlu jurnallarda məqalələrinin sayının artmasını, ədəbiyyat, dilçilik və arxeologiya sahəsindəki tədqiqatlarını yüksək qiymətləndirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti Naxçıvan Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı qənaətbəxş hesab edib və müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev bölmənin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bölmənin institutlarında hesabat ilində 15 problemə aid 26 mövzu üzrə 32 elmi iş, 47 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 1 mövzu, 25 iş və 44 mərhələ tamamlanıb, 1 patent və 8 mühüm nəticə alınıb.
Belə ki, Naftalan nefti və tullantıları yerli bentonit-seolit əsasında hazırlanmış adsorbentlərlə kanserogen birləşmələrdən təmizlənib, gildən, lil fraksiyasından, ağac qırıntıları və yağ qarışığından alınan keramzitdən doldurucu kimi istifadə etməklə polimer kompozisiya materialı hazırlanıb, təbii bitki növlərindən və aqrosənaye tullantılarından boya maddələri və alternativ enerji mənbəyi kimi yağlar alınıb, Eldar şamı Dövlət Təbiət Qoruğunda məhvolma təhlükəsinə məruz qalan nadir növlərin tərkibi və yayılma qanunauyğunluqları müəyyənləşdirilib, Bioresurslar İnstitutunda təbii bitki növlərindən və aqrosənaye tullantılarından boya maddələrinin və alternativ enerji mənbəyi kimi yağların alınması tədqiq edilib.
Bundan əlavə, Qərb bölgəsində fəaliyyət göstərən aqrosənaye sahələri, onların məhsulları və istehsal sahəsində yaranan tullantılar araşdırılıb və alınan triqliserid, efir yağları təmizlənib, müvafiq Dövlət Standartlarına uyğun keyfiyyət göstəriciləri təyin edilib. Alunit emalının lil fraksiyası əsasında keramzit alınıb və ondan doldurucu kimi istifadə etməklə keyfiyyətli (dartma qüvvəsi 14,96 Mpa, nisbi uzanma 16 %) kompozisiya materialı hazırlanıb (30 %İPE: 70 % keramzit).
Kür çayının transsərhəd sularından - Xram çayı, Qanıxçay, Qabırrı çaylarının ekoloji göstəriciləri tədqiq olunub və kənd təsərrüfatında istifadə edilməsi araşdırılıb. Bu suların tərkibində üzvi, qeyri-üzvi və yad maddələrin parçalanmasında, neytrallaşmasında, çevrilməsində və bioloji məhsulun formalaşmasında mikrobiotanın təsiri öyrənilib.
Eyni zamanda Nizami Gəncəvi yaradıcılığının folklor qaynaqları araşdırılıb və sübut edilib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının ən böyük nümayəndəsi olan Nizami Gəncəvinin bütün əsərləri türk milli-mənəvi dəyərləri əsasında qurulub. Nizami Gəncəvi Mərkəzində “Nizami Gəncəvinin şəcərə tarixi” kitabında dahi şairin Şeyxzamanlılar şəcərəsinə mənsub olduğu və bu nəslin tarixən Gəncədə yaşayıb-yaratdığı, onun bir çox nümayəndələrinin dünyanın müxtəlif ölkələrində  görkəmli alimlər, dövlət və mədəniyyət xadimləri kimi çalışdıqları qeyd olunub.
Həmçinin Qərb bölgəsinin arxeoloji və etnoqrafik abidələri tədqiq olunub, folkloru toplanaraq sistemləşdirilib, dialekt və şivələri araşdırılıb.
Hesabat ilində AMEA-nın Gəncə Bölməsi tərəfindən 3 kitab, 3 monoqrafiya, 1 dərslik, 113 məqalə (32-si xaricdə), 95 tezis (23-ü xaricdə) dərc edilib, əməkdaşların əsərlərinə beynəlxalq elmi bazalarda 36 dəfə istinad olunub.
Akademik Fuad Əliyev bildirib ki, hazırda bölmənin müəssisələrində 1 akademik, 7 elmlər və 20 fəlsəfə doktoru fəaliyyət göstərir, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 5, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 8 dissertant elmi tədqiqatlarını davam etdirirlər.
İl ərzində bölmə alimlərinin sistemli tədqiqatlar apardıqlarını və real nəticələr əldə etdiklərini bildirən akademik İsa Həbibbəyli nizamişünaslıq sahəsində, xüsusilə ədibin şəcərəsi istiqamətindəki tədqiqatları, eləcə də Qərb bölgəsinin folkloru, arxeologiyası, etnoqrafiyası ilə bağlı araşdırmaları yüksək qiymətləndirib.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti Gəncə Bölməsinin 2022-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı qənaətbəxş hesab edib və müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda təqdim olunan hesabatlar ətrafında akademiklər – Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Vaqif Abbasov, professor Elton Məmmədov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

Нахчыванское и Гянджинское отделения НАНА отчитались за свою деятельность в 2022 году
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций, соответствующие лица и представители СМИ.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей важные результаты, полученные учеными Нахчыванского и Гянджинского отделений НАНА в 2022 году.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос об учреждении в НАНА премии «Молодой ученый года». Сказав, что молодежную политику, основоположником которой является общенациональный лидер Гейдар Алиев, успешно развивает Президент Ильхам Алиев, академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня молодежь Азербайджана превратилась в основную ведущую силу страны, ежегодно молодые кадры выдвигаются на государственные должности и удостаиваются различных наград.
Руководитель НАНА отметил, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева Президентская премия для молодежи на 2023-й год была присуждена и сотруднику Института нефтехимических процессов Мехрибан Нагиевой, и добавил, что данная премия является очередным проявлением внимания и заботы о молодежи.
Отметив, что НАНА всегда поддерживает молодежную политику государства, академик Иса Габиббейли напомнил, что по случаю Дня молодежи в НАНА прошла научная конференция «Научная молодежь Академии: реалии и перспективы». Академик подчеркнул, что по достигнутому с Академией наук Турции соглашению ежегодно 5 молодых исследователей НАНА будут принимать участие в летней школе в Стамбуле. Также президент Академии наук сообщил, что одной из предстоящих задач является организация молодежной летней школы и самой НАНА, в работе которой в качестве докладчиков будут участвовать видные ученые. Помимо этого, была подчеркнута необходимость в отправке молодых кадров в зарубежные командировки и международные научные центры для прохождения практики.
Академик Иса Габиббейли отметил, что логическим продолжением внимания, которое оказывается в НАНА молодежи, является учреждение специальной премии «Молодой ученый года», которая будет присуждаться ученым в возрасте до 29-ти лет, и это внесет свою лепту в подготовку молодых научных кадров. Руководитель Академии также сообщил, что издающийся дважды в год журнал «Молодой исследователь», учредителем которого является Совет молодых ученых и специалистов НАНА, с этого года будет издаваться четырежды в год, а 1 номер будет издаваться на английском языке.
Затем выступили председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по химии Эльмир Бабаев и лауреат Президентской премии для молодежи на 2023-й год Мехрибан Нагиева, которые выразили благодарность главе государства и руководству НАНА за внимание и заботу.
Президиум принял постановление об учреждении в Академии наук премии «Молодой ученый года» и дал соответствующие поручения.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о проведении Общего собрания НАНА. Академик Иса Габиббейли сообщил, что Общее собрание планируется провести в середине марта, и добавил, что для доведения до общественности более подробной информации о научных результатах отчеты должны быть представлены в лаконичной форме при использовании современных методов.
Далее Президиум принял соответствующее постановление.
Затем был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения НАНА в 2022 году. Представив отчет, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сообщил, что в прошлом году велись исследования, нацеленные на выполнение задач, поставленных в указах и распоряжениях главы государства, постановлениях и распоряжениях Кабинета министров Азербайджанской Республики, Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, Кабинета министров Нахчыванской Автономной Республики, Президиума НАНА, а также в государственных программах.
Академик отметил, что, в соответствии с планом научно-исследовательских работ, исследования велись в 6-ти направлениях, охватывающих 6 проблем, 7 тем, 36 работ и 93 этапа, завершены исследования на 87 этапах, получены 6 важных научных результатов.
Академик Исмаил Гаджиев подчеркнул, что в отделении велись исследования в таких сферах, как изучение истории, этнографии, эпиграфики, археологии, материальной культуры, литературной среды Нахчывана, сбор и изучение фольклорных и рукописных образцов, изучение природных ресурсов, эко-географических особенностей, потенциальных источников энергии, небесных тел, флоры, фауны, почвенного покрова, экономического развития.
Председатель отделения рассказал о проведенных конференциях и вышедших в свет изданиях, посвященных 130-летнему юбилею Ахмеда Джавада и 140-летнему юбилею Гусейна Джавида, а также «Году города Шуша», и сообщил, что предусмотрено проведение мероприятий в рамках «Первой государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики» и «Года Гейдара Алиева».
В отчетном году сотрудниками отделения были изданы 626 научных трудов, в том числе 12 монографий (2 – за рубежом), 24 книги, 2 методических пособия, 402 статьи (66 – за рубежом), 183 статьи в сборниках материалов конференций (73 – за рубежом), 3 тезиса, а также составлены 1 буклет и 1 карта; 40 из статей увидели свет в журналах с импакт-фактором, в том числе 14 – в журналах, которые входят в научные базы «Web of Science», «Scopus» и т.д.; на статьи ученых ссылались 969 раз.
Говоря о кадровом потенциале отделения, академик Исмаил Гаджиев отметил, что в Нахчыванском отделении работают 2 академика, 4 члена-корреспондента, 5 докторов наук и 48 докторов философии, обучаются 13 докторантов и 31 диссертант.
В отчете также говорилось об интеграции науки и образования, международных связях, подгтовке кадров, международных лабораториях, которые функционируют в учреждениях, состоянии электронной науки, проведенных конференциях, семинарах и юбилеях, наградах и т.д.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил расширение учеными отделения своих прикладных исследований, их активное участие в международных грантовых проектах, рост числа статей в журналах с импакт-фактором, а также исследования в области литературы, языкознания и археологии.
Отчет о научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения в 2022 году был признан удовлетворительным, было принято соответствующее постановление Президиума НАНА.
Далее отчет о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА представил председатель отделения, академик Фуад Алиев. Академик сообщил, что в отчетном году в институтах отделения велись исследования, охватывающие 15 проблем, 26 тем, 32 работы, 47 этапов, были завершены 1 тема, 25 работ и 44 этапа, получены 1 патент и 8 важных результатов.
Так, Нафталановая нефть и нефтяные отходы были очищены от канцерогенных соединений путем использования адсорбентов, изготовленных на основе местных бентонита и цеолита, был изготовлен полимерный композиционный материал, из видов растений и агропромышленных отходов получены красящие вещества и масла в качестве альтернативного источника энергии, в Государственном природном заповеднике «Эльдарская сосна» были изучены состав и закономерности распространения находящихся под угрозой исчезновения редких видов и т.д.
Помимо этого, были изучены агропромышленные участки, функционирующие в западном регионе страны, их продукция и появляющиеся в ходе производства отходы, определены показатели качества, соответствующие государственным стандартам.
Также были исследованы экологические показатели трансграничных вод реки Кура – рек Храм, Гахынчай и Габырры и их использование в сельском хозяйстве, изучено влияние микробиоты на расщепление, нейтрализацию и преобразование органических, неорганических и чужеродных веществ в составе этих вод и формирование биологической продукции.
В то же время, были исследованы фольклорные истоки в творчестве Низами Гянджеви и доказано, что все произведения одного из выдающихся представителей азербайджанской литературы Низами Гянджеви опираются на национально-духовные ценности тюркских народов. Также были изучены археологические и этнографические памятники западного региона страны, собраны и систематизированы фольклорные образцы.
В отчетном году сотрудниками Гянджинского отделения НАНА были изданы 3 книги, 3 монографии, 1 учебник, 113 статей (32 – за рубежом), 95 тезисов (23 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 36 раз.
Академик Фуад Алиев сообщил, что в настоящее время в отделении работают 1 академик, 7 докторов наук и 20 докторов философии, по программе подготовки докторов наук свое образование продолжают 5, а по программе подготовки докторов философии – 8 диссертантов.
В отчете также говорилось об интеграции науки и образования, международных связях, подготовке кадров, функционирующих в учреждениях международных лабораториях, состоянии электронной науки, проведенных конференциях, семинарах и юбилеях, наградах и т.д.
Отметив, что в течение всего года ученые отделения вели системные исследования и получили реальные результаты, академик Иса Габиббейли высоко оценил иследования в области низамиведения, особенно нацеленные на изучение родословной классика, а также исследования, связанные с фольклором, археологией и этнографией западного региона.
Отчет о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА в 2022 году был признан удовлетворительным, было принято соответствующее постановление.
В своих выступлениях академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Вагиф Аббасов, профессор Эльтон Мамедов и другие озвучили свои мысли и предложения.