Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda doktorant və dissertantlar üçün “Heydər Əliyev” adına təqaüd təsis edilib
07.02.2023 14:10
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Öncə qardaş Türkiyədə baş vermiş zəlzələdə həlak olmuş insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov açaraq gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edib. Akademik Vaqif Abbasov Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planına əsasən, NKPİ-də fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 35 yaşa qədər doktorant və dissertantlar arasında “Heydər Əliyev təqaüdü”nün təsis edilməsi haqqında məlumat verib. O, qeyd edib ki, yüksək elmi, akademik göstəricilərə malik doktorant və ya dissertanta 1 il ərzində hər ay 300 manat təqaüd veriləcək.
İnstitutun doktorant və dissertantları elmi fəaliyyətləri haqqında arayışı 9 fevral 2023-cü il tarixinədək təqdim etməlidirlər. Qalib 10 fevral 2023-ci il tarixi institutun Elmi şurasının növbəti iclasında yaradılacaq komissiyada seçiləcək.

В Институте нефтехимических процессов учреждена стипендия имени Гейдара Алиева для докторантов и диссертантов
07.02.2023 14:10
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института нефтехимических процессов имени академика Ю.Г.Мамедалиева (ИНХП) Министерства науки и образования.
Вначале минутой молчания была почтена память людей, погибших в результате произошедшего в братской Турции землетрясения.
Открыв мероприятие вступительным словом, генеральный директор института, академик Вагиф Аббасов ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня. Академик сообщил, что согласно Плану мероприятий, утвержденному в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике «Годом Гейдара Алиева», в ИНХП учреждена «Стипендия Гейдара Алиева» для  докторантов и диссертантов в возрасте до 35-ти лет, обучающихся по программе подготовки докторов философии. Генеральный директор института отметил, что докторанту или диссертанту, имеющему высокие научные, академические показатели, ежемесячно в течение года будет выплачиваться стипендия в размере 300 манатов.
Докторанты и диссертанты ИНХП должны представить отчет о своей научной деятельности до 9-го февраля 2023 года. Победителя определит комиссия, которая будет создана 10 февраля на очередном заседании Ученого совета института.