Fevralın 9-da Azərbaycan Milli Kitabxanasında Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Kitabxana və Hüseyn Cavidin ev-muzeyinin təşkilatı dəstəyi ilə “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: Biblioqrafik göstərici” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin 140 illiyi münasibətilə hazırlanan nəşrlər Azərbaycan Milli Kitabxanası və Hüseyn Cavidin ev-muzeyi tərəfindən nəşr edilib.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov çıxış edərək bildirib ki, XX əsrin əvvəllərində Cəlil Məmmədquluzadə “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin, Mirzə Ələkbər Sabir satirik şeir məktəbinin əsasını qoyduğu kimi, Hüseyn Cavid də Azərbaycan ədəbiyyatında romantik şeirin, mənzum romantik dramaturgiyanın və nəhayət, romantizm ədəbi cərəyanının banisi olaraq qəbul edilir. Direktor öz çıxışında qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Hüseyn Cavidi Azərbaycan xalqına ikinci dəfə qaytarıb. Sovet ideologiyasının qızğın çağlarında onun nəşinin Azərbaycana gətirilməsini həyata keçirib. Bu, Azərbaycan ədəbiyyatı üçün çox böyük xidmət hesab edilir. Ulu Öndərin siyasətinin davamı kimi Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamlarla Hüseyn Cavidin 125, 130, 135 illik yubileyləri yüksək səviyədə keçirilib. K.Tahirov qeyd edib ki, Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə hazırlanan “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya”, həm də “Hüseyn Cavid: biblioqrafik göstərici” şairin yaradıcılığı üçün böyük töhfədir. Hazırlanan biblioqrafiyalar məzmun baxımından bir-birini təkrar etmir, əksinə tamamlayır.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında qeyd edib ki, Hüseyn Cavid çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatını yeni janrlarla daha da zənginləşdirib. Böyük şair ilk dəfə olaraq XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan poeziyasına Qərb şeiri üçün səciyyəvi olan sonet janrını gətirib. O, öz çıxışı zamanı Hüseyn Cavidin ev-muzeyi tərəfindən onun bir çox əsərlərinin Azərbaycan dilində və bir çox xarici dillərdə nəşrindən və Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı barədə materialları əks etdirən 30 cildlik “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusunun əhəmiyyətindən də bəhs edib. Alim hər iki biblioqrafiyanın cavidşünaslığa böyük töhfə olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq bütün əməyi keçənlərə təşəkkürünü bildirib.
Xalq yazıçısı Elçin söyləyib ki, dahi dramaturq öz yaradıcılığında çoxlu sayda faciələr yaratsa da, onun öz həyatı da böyük faciə olmuşdur. Hüseyn Cavidin cənazəsinin Azərbaycana gətirilməsi Azərbaycan ədəbiyyatı salnaməsinin şərəfli səhifəsidir və bu səhifəni Ulu Öndər Heydər Əliyev yazmışdır. Ümumiyyətlə Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyəti qarşısında xidmətləri çox böyükdür.
AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, Milli Məclisin deputatı, akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin deputatı, yazıçı-publisist Fazil Mustafa, ədəbiyyatşünas alim, professor Asif Rüstəmli Hüseyn Cavidin ədəbiyyata gətirdiyi yeniliklərdən, onun çoxcəhətli və zəngin yaradıcılığının Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinə yaratdığı yeni mərhələdən bəhs ediblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycan ədəbiyyatında romantik mənzum faciə janrının yaranması və inkişafı da birbaşa Hüseyn Cavidin adı ilə bağlıdır. Çıxışçılar Milli Kitabxana və Hüseyn Cavidin ev-muzeyi tərəfindən hazırlanan biblioqrafik vəsaitlərin əhəmiyyətindən də bəhs ediblər.
Tədbirin sonunda qonaqlar “Əbədiyyət şairi – Hüseyn Cavid” mövzusunda geniş kitab sərgisi və Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Ədəbiyyatımızın əbədiyyət rəmzi – Hüseyn Cavid” adlı elektron məlumat bazası ilə tanış olubar.
Qeyd edək ki, məlumat bazası üç dildə (Azərbaycan, rus, ingilis dillərində) istifadəçilərə təqdim olunur.

9-го февраля в Азербайджанской национальной библиотеке при организационной поддержке Министерства культуры, Национальной библиотеки и Дома-музея Гусейна Джавида состоялась презентация книг «Гусейн Джавид: Библиография» и «Гусейн Джавид: Библиографический указатель».
Книги, подготовленные в честь 140-летия выдающегося азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида, изданы Азербайджанской национальной библиотекой и Домом-музеем Гусейна Джавида.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что в начале ХХ века Джалил Мамедгулузаде основал литературную школу «Молла Насреддин», Мирза Алекпер Сабир – школу сатирической поэзии, а Гусейн Джавид считается основоположником романтической поэзии, романтической поэтической драматургии и, наконец, романтизма в азербайджанской литературе. Директор библиотеки сообщил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев вернул Гусейна Джавида азербайджанскому народу во второй раз, добившись возвращения праха поэта на Родину в годы советской власти. Это – большая заслуга перед азербайджанской литературой. В продолжение политики Великого лидера Президент Ильхам Алиев подписал распоряжения, по которым на высоком уровне были отпразднованы 125, 130 и 135-летний юбилеи Гусейна Джавида. Подготовленные в честь 140-летия со дня рождения Гусейна Джавида книги «Гусейн Джавид: Библиография» и «Гусейн Джавид: Библиографический указатель», продолжил Керим Тахиров, являются весомым вкладом в изучение творчества поэта. Подготовленные библиографии не повторяют, а, напротив, дополняют друг друга.
Затем выступил президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который отметил, что Гусейн Джавид еще больше обогатил многовековую азербайджанскую литературу новыми жанрами. В начале ХХ века великий поэт впервые привнес в азербайджанскую поэзию характерный для западной поэзии жанр сонета. В своем выступлении руководитель НАНА также рассказал об издании Домом-музеем Гусейна Джавида многих произведений классика на азербайджанском и иностранных языках и значении сборника исследований «Джавидоведение» в 30-ти томах, в котором собраны материалы о жизни и творчестве Гусейна Джавида. Ученый назвал обе библиографии ценным вкладом в джавидоведение и поблагодарил всех, кто принимал участие в их подготовке.
В своем выступлении Народный писатель Эльчин сообщил, что, хотя гениальный драматург создал большое количество трагедий, его собственная жизнь была еще более трагичной. Сказав, что возвращение праха Гусейна Джавида на Родину является славной страницей в летописи азербайджанской литературы, Народный писатель подчеркнул, что эту страницу вписал в историю общенациональный лидер Гейдар Алиев, чьи заслуги перед культурой Азербайджана неисчислимы.
Далее выступили генеральный директор Института рукописей НАНА, академик Теймур Керимли, директор Центра Ататюрка в Азербайджане, депутат Милли Меджлиса, академик Низами Джафаров, депутат Милли Меджлиса, писатель-публицист Фазиль Мустафа, ученый-литературовед, профессор Асиф Рустамлы, рассказавшие о новшествах, привнесенных Гусейном Джавидом в литературу, и о новом этапе в истории азербайджанской литературы, который берет начало с многогранного и богатого творчества поэта. Отмечалось, что возникновение и развитие в азербайджанской литературе жанра романтической поэтической трагедии также связано непосредственно с именем Гусейна Джавида. Помимо этого, говорилось о значении библиографических пособий, подготовленных Национальной библиотекой и Домом-музеем Гусейна Джавида.
В заключение мероприятия гости ознакомились с выставкой на тему «Поэт, который обрел бессмертие, – Гусейн Джавид» и подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки электронной базой данных «Символ вечности азербайджанской литературы – Гусейн Джавид».
Отметим, что база данных представлена вниманию пользователей на азербайджанском, русском и английском языках.