AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə “Əlyazmalar yanmır” və “Elmi əsərlər” jurnallarının növbəti sayı çapdan çıxıb.
Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimlinin baş redaktorluğu ilə nəşr olunan, “Ədəbiyyatşünaslıq”, “Dilçilik”, “Mətnşünaslıq”, “Tarixşünaslıq”, “Folklorşünaslıq”, “Keçmişdən gələn səslər” və “Yubileylər” rubrikalarının yer aldığı “Əlyazmalar yanmır” elmi məqalələr toplusunda bölmələr üzrə “Nizami Gəncəvi poeziyasında təbiət təsvirlərinin ictimai-poetik tutumu”, “Dilçilikdə diskurs və diskursiv təhlil anlayışı”, ““Müxtəsər əl-Qüduri”nin dünya kitabxanalarındakı əlyazma nüsxələri”, “Research of Farhad Mirza Qajar's “Safarname” work”, “Folklore text as an object of linguistic research”, “Xurşidbanu Natəvanın şeirləri cünglərdə” və s. mövzularda məqalələr dərc olunub.
Filologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin baş redaktorluğu ilə nəşr olunan “Elmi əsərlər” jurnalının yeni sayında isə ədəbiyyatşünaslıq, mətnşünaslıq, mənbəşünaslıq, tarix, kitabxanaşünaslıq, kitabşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq sahəsində “Nizami Gəncəvi sənətində doğma mühit və təbiət”, “Dağlar oğlu Dədə Şəmşir”, “Qarabağ mövzusu Qacarlar tarixində”, “Fərhad Mirzə Qacarın “Səfərnamə” əsərinin təhlili”, “Müasir cəmiyyətdə kitabxana-informasiya fəaliyyətinin menecmenti” və s. məqalələri müvafiq olaraq həm rus, həm də ingilis dilinə tərcümə edilmiş xülasələri ilə birgə yer alıb.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildən nəşr olunan hər iki jurnal Ali Attestasiya Komissiyasının “Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlərin siyahısı”na daxildir.

Изданы очередные номера журналов «Рукописи не горят» и «Научные труды»
Изданы очередные номера журналов Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА «Рукописи не горят» и «Научные труды».
Сборник научных статей «Рукописи не горят», научным редактором которого является генеральный директор Института рукописей, академик Теймур Керимли, подразделен на рубрики «Литературоведение», «Языкознание», «Текстология», «Историография», «Фольклористика», «Голоса из прошлого» и «Юбилеи», в которых вниманию читателей представлены такие статьи, как «Общественно-поэтическое содержание описания природы в поэзии Низами Гянджеви», «Понятие дискурса и дискурсивного анализа в лингвистике», «Рукописные экземпляры «Мухтасар аль-Кудури» в библиотеках мира», «Research of Farhad Mirza Qajar's “Safarname” work», «Folklore text as an object of linguistic research» и т.д.
В новом выпуске журнала «Научные труды», который издается под научной редакцией доктора филологических наук, доцента Айбениз Алиевой-Кенгерли, представлены статьи «Родная среда и природа в творчестве Низами Гянджеви», «Сын гор Деде Шемшир», «Тема Карабаха в истории Гаджаров», «Анализ произведения Фархада Мирзы Гаджара Сафарнаме», «Менеджмент библиотечно-информационной деятельности в современном обществе» и другие, охватывающие такие сферы, как литературоведение, текстология, источниковедение, история, библиотековедение, книговедение, библиографоведение. Также приводятся переводы резюме статей на русский и английский языки.
Отметим, что оба журнала, издающиеся с 2015 года, включены в список периодических научных изданий, рекомендуемых Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для публикации основных результатов диссертаций в Азербайджанской Республике.
С электронными вариантами журналов, предназначенных для исследователей и широкой читательской аудитории, можно ознакомиться здесь.