AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Məhtimqulu Fəraqi – dünya ədəbiyyatının görkəmli şairi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Tədbir AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Məhtimqulu adına Dil, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Bu münasibətlə foyedə Məhtimqulu Fəraqinin yaradıcılığına və Türkmənistan mədəniyyətinə dair sərgi nümayiş etdirilib.
Beynəlxalq konfransa Türkmənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasov, eləcə də Türkmənistandan olan alimlər qatılıblar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin tarixindən bəhs edib. O, bu əlaqələrin müstəqillik illərində daha da inkişaf etdiyini xatırladaraq qeyd olunan istiqamətdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin xidmətlərindən danışıb. Bu gün Türkəmistan-Azərbaycan elmi-ədəbi əlaqələrinin inkişafında yeni bir mərhələnin həyata keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə dövlətlər səviyyəsində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış rəsmi sənədlər qardaş ölkə Türkmənistanla dərin kökləri olan əlaqələrin çoxşaxəli inkişafı baxımından yeni üfüqlər açır.
AMEA rəhbərinin sözlərinə görə, AMEA və Türkmənistan Elmlər Akademiyası arasında qurulmuş əməkdaşlıq əlaqələrinin yeni mərhələsi çərçivəsində Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, o cümlədən görkəmli türkmən şairi Məhtimqulu Fəraqinin həyat və yaradıcılığının öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətli işlər görülüb, mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Məhtimqulu Fəraqinin zəngin ədəbi irsinin Azərbaycanda geniş tədqiq edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizin şairin həyatı və yaradıcılığının tədqiq olunması baxımından ikinci böyük elmi mərkəz olduğunu söyləyib. Alim bildirib ki, bu istiqamətdə görülmüş işlərdən biri AMEA alimlərinin ilk dəfə olaraq Bakıda daş basmasını aşkar edib üzə çıxardıqları Məhtimqulu Fəraqinin əlyazma “Divan”ının nəşr edilməsi olub: “Bu, Məhtimqulu Fəraqinin 1913-cü ildə Buxara şəhərində daş basması üsulu ilə çap edilmiş və indiyədək naməlum qalan kitabının yeganə nüsxəsidir və şairin irsinin öyrənilməsinə AMEA-nın ən böyük töhfəsidir”.
AMEA prezidenti, həmçinin bugünkü konfransda yer alan sərginin əhəmiyyətindən bəhs edib. O, burada nümayiş olunan materialların Türkmənistan abu-havasını ölkəmizə gətirdiyini bildirib, sərgidə mühüm əsərlərin təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli mütəfəkkir Məhtimqulu Fəraqinin 300 illiyinin qeyd edilməsi ilə əlaqədar olaraq Türkmənistanda böyük şairə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirilməsinin planlaşdırıldığını vurğulayıb. Alim şairə həsr olunmuş ilk beynəlxalq tədbirin Azərbaycanda keçirildiyinə diqqət çəkərək bu baxımdan konfransın önəmini qeyd edib. Vurğulayıb ki, bugünkü konfrans da iki ölkə arasında qardaşlığın bir nümunəsidir.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda Məhtimqulu Fəraqinin 300 illik yubileyinə töhfə olaraq böyük mütəfəkkirin zəngin ədəbi irsi ilə bağlı ortaq monoqrafik tədqiqatın hazırlanaraq nəşr olunması təklifini irəli sürüb.
Daha sonra Türkmənistan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Qurbanməmmet Elyasov çıxış edərək, Azərbaycanda türkmən xalqının qüdrətli şairi Məhtimqulu Fəraqi yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Qurbanməmmet Elyasov Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) tərəfindən görkəmli türkmən şairi və mütəfəkkiri Məhtimqulu Fəraqinin 300 illik yubileyi münasibətilə 2024-cü ilin “Məhtimqulu ili” elan edildiyini diqqətə çatdırıb və artıq bu işə start verildiyini bildirib. O, Türkmənistanın Azərbaycandakı səfiri kimi iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsi üçün hər cür dəstəyi göstərəcəyini nəzərə çatdırıb.
Konfransda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutundan Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor Məmməd Əliyev “Məhtimqulu Fəraqi və Molla Pənah Vaqif şeirinin özəllikləri”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı “Məhtimqulu Fəraqinin poemaları”, Nəşriyyat və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Töhfə Talıbova “Məhtimqulu Fəraqi əsərlərinin müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında tədqiqi məsələləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə, həmçinin Türkmənistan Elmlər Akademiyasının Məhtimqulu adına Dil, Ədəbiyyat və Milli Əlyazmalar İnstitutunun Lüğət, terminologiya və dil mədəniyyəti şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ata Qılıcov, həmin institutun Xalq yaradıcılığı şöbəsinin elmi işçisi Yusup Lallakov, Müasir türkmən dili və tarixi şöbəsinin elmi işçisi Qurbanberdi Qurbangeldiyev, eləcə də Türkmənistan Mədəniyyət Mərkəzinin Dövlət Muzeyinin sərgi işlərini hazırlama şöbəsinin müdiri Aymırat Amanqılıcov, Türkmənistan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının Təsviri incəsənət fakültəsinin Nəqqaşlıq kafedrasının təcrübəçi müəllimi Mıratmergen Kulıyev və AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsinin baş elmi işçisi, professor Nizami Tağısoy çıxış edərək böyük şair Məhtimqulu Fəraqinin ədəbi irsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkmənistan Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Qurbanməmmət Elyasova üzərində müasir Bakı şəhərinin təsvirləri olan rəsm əsəri hədiyyə edib.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана состоялась международная научная конференция «Махтумкули Фараги – выдающийся поэт мировой литературы».
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Академии наук Турменистана. По этому случаю в фойе была организована выставка, посвященная творчеству Махтумкули Фараги и культуре Туркменистана.
На международной конференции принимали участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Туркменистан в Азербайджанской Республике Гурбанмаммет Эльясов, а также ученые из Туркменистана.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, генеральный директор Института литературы, академик Иса Габиббейли говорил об истории азербайджано-туркменских связей. Академик сообщил, что эти связи получили еще большее развитие в годы независимости, и рассказал о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в данной сфере. Сказав, что в настоящее время туркменско-азербайджанские научно-литературные связи вышли на новый этап своего развития, руководитель НАНА отметил, что в данном направлении важные мероприятия реализуются на государственном уровне. Академик подчеркнул, что официальные документы, подписанные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, открывают новые горизонты для развития опирающихся на глубокие корни многогранных связей с братским Туркменистаном.
По словам руководителя Академии наук, в рамках нового этапа сотрудничества между НАНА и Академией наук Туркменистана были реализованы важные мероприятия, нацеленные на развитие двусторонних связей, в том числе изучение жизни и творчества видного туркменского поэта Махтумкули Фараги.
Сказав, что богатое литературное наследие Махтумкули Фараги широко исследуется в Азербайджане, академик Иса Габиббейли сообщил, что наша страна является вторым крупным научным центром изучения жизни и творчества поэта. Руководитель НАНА отметил, что большим вкладом ученых Академии наук в изучение наследия поэта является обнаружение в Баку и издание неизвестного до этого рукописного «Диван»а Махтумкули Фараги (1913, Бухара).
Академик Иса Габиббейли также рассказал о значении организованной в рамках конференции выставки, отметив при этом, что демонстрируемые здесь материалы и ценные труды красочно рассказывают посетителям о Туркменистане.
Президент НАНА подчеркнул, что по случаю празднования 300-летия выдающегося мыслителя Махтумкули Фараги в Туркменистане планируется проведение многочисленных мероприятий, посвященных великому поэту, и добавил, что первым международным мероприятием в этом цикле является проводимая сегодня конференция, ставшая еще одним примером братства между двумя странами.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли предложил подготовить и издать в качестве вклада в празднование 300-летнего юбилея Махтумкули Фараги совместное монографическое исследование, посвященное богатому литературному наследию великого мыслителя.
Затем выступил посол Республики Туркменистан в нашей стране Гурбанмаммет Эльясов, который выразил благодарность организаторам мероприятия за внимание, оказываемое в Азербайджане творчеству видного туркменского поэта Махтумкули Фараги.
Посол сообщил, что в честь 300-летнего юбилея выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фараги Международная организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) объявила 2024-й год «Годом Махтумкули», и уже дан старт работам в данном направлении. Гурбанмаммет Эльясов отметил, что в качестве посла Туркменистана в Азербайджане он приложит все усилия для еще большего развития связей между двумя братскими странами.
Далее на конференции с докладом «Своеобразие поэзии Махтумкули Фараги и Моллы Панаха Вагифа» выступил заведующий Отделом литературы тюркских народов Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, профессор Мамед Алиев, с докладом «Поэмы Махтумкули Фараги» – доктор философии по филологии, доцент Исмихан Османлы и с докладом «Вопросы изучения произведений Махтумкули Фараги в азербайджанской литературе периода независимости» – заведующая Отделом научных публикаций и прогнозирования, доктор философии по филологии Тохфа Талыбова.
Также своими мыслями о литературном наследии великого поэта Махтумкули Фараги поделились заведующий Отделом словарей, терминологии и культуры языка Института языка, литературы и национальных рукописей имени Махтумкули Академии наук Туркменистана, доктор философии по филологии Ата Гылыджов, научный сотрудник Отдела народного творчества Юсуп Лаллаков, научный сотрудник Отдела современного туркменского языка и истории Гурбанберды Гурбангелдыев, а также заведующий Отделом подготовки выставочных работ Государственного музея Культурного центра Туркменистана Аймырат Амангылыджов, преподаватель Факультета изобразительных искусств Государственной академии художеств Туркменистана Муратмерген Кулыев и главный научный сотрудник Отдела литературы тюркских народов Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, профессор Низами Тагисой.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли преподнес в дар послу Республики Туркменистан в Азербайджане Гурбанмаммету Эльясову произведение живописи, на котором запечатлены виды современного Баку.