İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
“Humanitar və ictimai elmlər üzrə tədqiqatlarda ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərin tədqiq edilməsi vəziyyəti və müstəqillik dövrü Azərbaycan elminin vəzifələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, XX əsrin yetmişinci illərində irəli sürülən “İnkişaf etmiş sosializm” konsepsiyasının əsas müddəalarından olan “sovet xalqı” anlayışı ilə xalqların milli kimliyinin unutdurulmağa çalışıldığı sahəsində müəyyən addımlar atılmışdır. Bu düşüncəyə qarşı qismən da olsa, görkəmli sənət xadimləri vasitəsilə müqavimətin göstərildiyini deyən AMEA rəhbəri bildirib ki, SSRİ xalqlarının kökündən, tarixindən, milliyyətindən, ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərindən uzaqlaşdırılmasına görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatov “Gün var əsrə bərabər” əsərindəki “manqurtlaşma” tezisi ilə özünün etirazını çatdırıb.
Akademik vurğulayıb ki, istehsalat mövzusunun şəxsiyyət amilini qabaqladığı həmin illərdə tarixi şəxsiyyətlərin, böyük sərkərdələrin, xalq qəhrəmanlarının obrazlarının yaradılmasının arxa plana keçirilməsi təşviq edilmişdir.
“Bu gün də bədii ədəbiyyatda və incəsənətdə cəmiyyətin inkişafı ilə əlaqədar elmi əsərlərdə problemlərə olan maraq şəxsiyyətlərə olan meyli üstələyir. Bütün bunlara görə humanitar və ictimai elmlər üzrə tədqiqatların istiqamətini nəzəri problemlərin araşdırılması ilə bərabər, həm də ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərin tədqiqinə yönləndirilməsinə ehtiyac var”, - deyən AMEA prezidenti institutlarda elmi istiqamətlərin müəyyən edilməsində bu məsələnin nəzərə alınmasının əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Dissertasiya mövzularının tövsiyə edilməsində, elmi-populyar əsərlərin, monoqrafiyaların hazırlanmasında, fərdi elmi tədqiqatların təsdiq edilməsində hər iki istiqamət üzrə tədqiqatların aparılması fikri irəli sürülüb.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-da “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış 820 sözü əhatə edən sözlüyü də müzakirə edilib.
Mövzu ilə əlaqədar çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu günlərdə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın Tədbirlər planının icra vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş müşavirənin keçirildiyini xatırladıb. Vurğulayıb ki, AMEA miqyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na müvafiq olaraq 2023-2024-cü illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir. Təqdim edilən sözlüyün əlavə və düzəlişlərlə təkmilləşdirilməsi üçün müvafiq komissiya yaradılıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Qərbi Azərbaycan tədqiqatları üzrə Əlaqələndirmə şurasının Qərbi Azərbaycanla bağlı aparılan tədqiqatların əlaqələndirilməsi və sistemli koordinasiyasının təmin edilməsi məqsədi ilə hazırladığı Tədbirlər planı müzakirə edilərək təsdiqlənib.
“Elm günü” ilə əlaqədar AMEA-nın tədbirləri haqqında da müzakirələr aparılıb. “Elm günü”nə həsr olunmuş Tədbirlər planı təsdiqlənib. Həmçinin AMEA-nın “İstinadlarda rekord” diplomunun təsis olunması barədə qərar qəbul edilib, həmin istiqamətdə fərqlənən alimlərə “Elm günü”ndə verilməsi qərara alınıb.
Rəyasət Heyəti AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunda struktur dəyişikliyi haqqında qərar qəbul edib. “AMEA-nın 2022-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinin nəşrə tövsiyə edilməsi və AMEA-nın 2022-ci ilə dair fəaliyyətinin yekunları haqqında 16 mart 2023-cü il tarixli növbəti Ümumi yığıncağında dinləniləcək əsas məruzənin və məruzəyə əlavələrin mətnlərinin ayrıca kitab halında nəşr edilməsi qərara alınıb.
İclasda akademik Cəlal Əliyevin 95 illik və akademik Urxan Ələkbərovun 80 illik yubileyləri haqqında müvafiq qərarlar qəbul olunub, tədbirlər müəyyən edilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasındakı müzakirələrdə akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Tofiq Nağıyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, professorlar Kərim Şükürov, İlham Məmmədzadə, eləcə də “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Bəhmənli və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На заседании приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций и другие соответствующие лица.
Выступив с докладом на тему «Степень изученности деятельности литературных и исторических личностей в исследованиях, охватывающих гуманитарные и общественные науки, и задачи азербайджанской науки периода независимости», академик Иса Габиббейли отметил, что целью введения в обиход понятия «советский народ», являвшегося одним из основных положений выдвинутой в 70-х гг. ХХ века концепции «развитого социализма», было предать забвению национальную идентичность народов. Сказав, что видные деятели искусства хотя бы частично пытались оказывать сопротивление этому, руководитель НАНА сообщил, что тезисом «манкуртизация», выдвинутым в произведении «И дольше века длится день», выдающийся кыргызский писатель Чингиз Айтматов выразил свой протест против проводимой политики отрывания народов СССР от своих корней, истории, национального самосознания, литературных и исторических личностей.
Академик подчеркнул, что в те годы тема промышленности и производства преобладала над фактором личности, поэтому создание образов исторических личностей, великих полководцев и народных героев не приветствовалось.
Президент НАНА отметил: «И сегодня в художественной литературе, искусстве и научных трудах интерес к проблемам, связанным с развитием общества, преобладает над интересом к личностям. Поэтому в сфере гуманитарных и общественных наук, наряду с исследованиями, направленными на решение теоретических проблем, необходимо проводить и исследования, нацеленные на изучении деятельности литературных и исторических личностей». При определении сфер научной деятельности в институтах, продолжил академик, а также при выборе тем диссертационных работ, подготовке монографий и научно-популярных трудов, утверждении тем индивидуальных научных исследований необходимо учитывать оба этих направления.
Затем на заседании Президиума был обсужден словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», подготовленный Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» и охватывающий 820 слов.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли напомнил, что на днях состоялось совещание, посвященное реализации Плана мероприятий НАНА в рамках «Года Гейдара Алиева» и предстоящим задачам. Академик подчеркнул, что в соответствии с «Планом мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева», в масштабе НАНА в 2023-2024 гг. будут реализовываться мероприятия по подготовке «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Для совершенствования представленного словника и внесения дополнений и поправок была создана соответствующая комиссия.
На заседании также был обсужден и утвержден План мероприятий, подготовленный Координационным советом по исследованиям НАНА, связанным с Западным Азербайджаном, для обеспечения системной координации соответствующих исследований.
Далее был рассмотрен вопрос о мероприятиях НАНА в связи с Днем науки в Азербайджане и утвержден соответствующий План мероприятий. Также было принято постановление об учреждении диплома НАНА «Рекорд в цитированиях» и его вручении отличившимся в данной сфере ученым в День науки.
Затем Президиум принял постановление о внесении изменений в структуру Института кавказоведения НАНА. Также было принято постановление о рекомендации сборника «Отчет о деятельности НАНА в 2022 году» к изданию и издании текстов основного доклада и дополнений к докладу, которые будут заслушаны 16 марта 2023 года на очередном Общем собрании, посвященном итогам деятельности НАНА в прошлом году, в виде отдельной книги.
На заседании были приняты соответствующие постановления о 95-летнем юбилее академика Джалала Алиева и 80-летнем юбилее академика Урхана Алекперова.
В дискуссиях на заседании Президиума НАНА приняли участие академики Ариф Гашимов, Дильгам Тагиев, Тофик Нагиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, профессора Керим Шукюров, Ильхам Мамедзаде, а также заместитель директора Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» Вагиф Бахменли и другие, которые озвучили свои мысли и предложения.