AMEA-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbi-ictimai fikri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbi-ictimai fikri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində ölkəmizdə və dünyada Ulu Öndərə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin davam etdiyini deyən AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun baş direktoru, akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə Akademiyanın Tədbirlər planının da uğurla icra olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, AMEA-nın tədbirləri respublika və Akademiya miqyasında həyata keçirilir və alimlərimiz Ümummilli Liderin həyatı və fəaliyyətinin dərindən öyrənilməsini, dahi şəxsiyyətin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılmış şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasını özünün borcu hesab edir.
Ulu Öndərin çoxəsrlik tariximizin nadir şəxsiyyətlərindən biri və zirvələri fəth etmiş görkəmli dövlət xadimi olduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, Azərbaycanın yarıməsrlik inkişafının əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndər hələ Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsində çalışdığı illərdə milli kadrların hazırlanması və irəli çəkilməsi işinə xüsusi diqqət yetirib. Akademik diqqətə çatdırıb ki, Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illərdə qısa müddətdə həyata keçirdiyi geniş islahatlarla Azərbaycanı keçmiş SSRİ-nin ən qabaqcıl ölkələrindən birinə çevirdi. 1990-cı illərdə isə Azərbaycanın müstəqilliyini itirmək təhlükəsini aradan qaldırdı, dövlət orqanlarını yenidən formalaşdırmaqla əbədi müstəqilliyimizin təməllərini atdı.
“Müasir dövrdə isə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan bütün sahələrdə daha da inkişaf etdirilib, regionun və dünyanın aparıcı dövlətlərindən birinə çevrilib. Vətən müharibəsindəki şanlı Qələbə çoxəsrlik tariximizin nadir hadisəsidir və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev bu tarixə özünün əbədi imzasını qoyub. Xalqımız inanır ki, Prezident İlham Əliyevin iradəsi ilə Zəngəzur dəhlizi də açılacaq, Ermənistanla sülh müqaviləsi imzalanacaq, Azərbaycan regionda və dünyada söz sahibi kimi öz mövqeyini daha da möhkəmləndirəcəkdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Akademiyanın Tədbirlər planını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli aprel ayında “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçiriləcəyini, Azərbaycan və Türkiyə alimlərinin iştirakı ilə “Bir millət - iki dövlət” mövzusunda elmi konfransın təşkil olunacağını, “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” sənədli filminin hazırlanacağını deyib. Həmçinin AMEA-nın “Heydər Əliyev İli”nə ən böyük töhfəsi olan və 2023-2024-cü illərdə nəşrə hazırlanan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyünün layihəsinin hazırlandığı barədə də məlumat verib.
Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən isə “Heydər Əliyevin bədii obrazı: tarixilik və müasirlik” adlı monoqrafiyanın və Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı Fərman və sərəncamlarından ibarət kitabın nəşrə hazırlandığını bildirib. Bundan əlavə, institutun “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının bir buraxılışının Ulu Öndərə həsr olunacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayevin “Azərbaycan reallığında Heydər Əliyev epoxası”, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlunun “Müstəqillik dövrü nəsrində Heydər Əliyev”, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimovanın “Ədəbiyyatda azadlıq ideallarının intişarında Heydər Əliyevin rolu”, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərlinin “Heydər Əliyev: dünya sivilizasiyasında elit şəxsiyyət” və filologiya elmləri doktoru, professor Vüqar Əhmədin “Heydər Əliyev və Azərbaycan mətbuatı” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В НАНА состоялась научная сессия «Гейдар Алиев и литературно-общественная мысль Азербайджана»
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия «Гейдар Алиев и литературно-общественная мысль Азербайджана».
Сообщив, что в рамках «Года Гейдара Алиева» в нашей республике и за пределами страны проводятся мероприятия, посвященные Общенациональному лидеру, президент НАНА, генеральный директор Института литературы, академик Иса Габиббейли добавил, что и в НАНА успешно реализовывается соответствующий План мероприятий. Академик отметил, что мероприятия НАНА осуществляются в масштабах республики  и Академии наук, наши ученые считают своим долгом проводить исследования, нацеленные на глубокое изучение жизни и деятельности великого лидера Гейдара Алиева, и доводить до общественности научно обоснованную информацию об исторических заслугах гениального руководителя перед Азербайджанским государством и азербайджанским народом.
Сказав, что Общенациональный лидер был одной из редких личностей в многовековой истории Азербайджана, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что основа полувекового развития республики была заложена выдающимся государственным деятелем Гейдаром Алиевым, который еще в годы своей работы в Комитете государственной безопасности уделял особое внимание подготовке и размещению на местах национальных кадров. Руководитель НАНА сообщил, что в годы руководства страной Великим лидером были проведены широкомасштабные реформы, благодаря которым Азербайджан превратился в одну из передовых республик бывшего СССР, а в 1990-е гг. он предотвратил угрозу потери Азербайджаном своей независимости и заново сформировал государственные органы, заложив тем самым фундамент незыблемости нашей независимости.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «В современный период под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан еще больше развивается во всех сферах, республика превратилась в одно из ведущих государств региона и всего мира. Великая Победа в Отечественной войне является редким событием в нашей многовековой истории, победоносный Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев навеки поставил свою подпись под этим великим событием. Наш народ верит, что благодаря воле Президента Ильхама Алиева откроется и Зангезурский коридор, будет подписан мирный договор с Арменией, Азербайджан еще больше укрепит свои позиции в регионе и во всем мире».
Говоря о Плане мероприятий НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в апреле состоится Общее собрание НАНА, посвященное «Году Гейдара Алиева», при участии азербайджанских и турецких ученых будет организована научная конференция «Одна нация – два государства», идет работа над документальным фильмом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана», также готов словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», работа над которой намечена на 2023-2024 гг. и которая станет самым большим вкладом НАНА в цикл мероприятий, реализуемых в рамках «Года Гейдара Алиева».
Руководитель НАНА отметил, что Институтом литературы будут изданы монография «Художественный образ Гейдара Алиева: историзм и современность» и книга, в которой будут собраны указы и распоряжения Гейдара Алиева в связи с развитием азербайджанской литературы, а один из выпусков журнала института «Азербайджанское литературоведение» будет посвящен Великому лидеру.
Затем на мероприятии были заслушаны доклады Заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора Газанфара Пашаева на тему «Эпоха Гейдара Алиева в реалиях Азербайджана», члена-корреспондента НАНА Техрана Алишаноглы – на тему «Гейдар Алиев в прозе периода независимости», доктора филологических наук Эльнары Акимовой – на тему «Роль Гейдара Алиева в распространении идеалов свободы в литературе», доктора филологических наук Ализаде Аскерли – на тему «Гейдар Алиев – элитная личность в мировой цивилизации» и доктора филологических наук, профессора Вугара Ахмеда – на тему «Гейдар Алиев и азербайджанская печать».