Akademik İsa Həbibbəyli Xorvatiya səfiri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Xorvatiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebiclə görüşüb.
Akademiyanın Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın tarixi və elmi-tədqiqat istiqamətləri barədə məlumat verib. Ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri elmi əlaqələrin də genişləndirilməsinin vacibliyinə toxunub. Azərbaycanla Xorvatiya Elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli elm sahəsində münasibətlərin hər iki ölkənin elmi qurumlarına faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Xorvatiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Branko Zebic iki ölkə arasındakı iqtisadi və mədəni əməkdaşlığın yüksək xətlə inkişaf etdiyini vurğulayaraq elm sahəsində də əlaqələrin inkişafında maraqlı olduqlarına bildirib. Ölkələrimizin elmi qurumları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin təmsil etdiyi ölkənin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu nəzərə çatdırıb.
Tərəflər cari ildə Azərbaycan və Xorvatiya Elmlər akademiyaları arasında əməkdaşlıq haqqında niyyət protokolunun imzalanması barədə razılığa gəliblər.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли встретился с чрезвычайным и полномочным послом Хорватии в Азербайджане Бранко Зебичем.
В ходе встречи, которая проходила в Президиуме НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал гостю об истории НАНА и направлениях научных исследований, которые ведутся в учреждениях и организациях Академии наук. Сказав, что начался новый этап сотрудничества между нашими странами в различных сферах, руководитель НАНА отметил, что необходимо расширить и научные связи. Академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость развития сотрудничества между НАНА и Хорватской академией наук и искусств, а также выразил свою уверенность в том, что расширение научных связей пойдет на пользу обеим научным организациям.
Сообщив, что экономические и культурные связи между двумя странами развиваются по восходящей линии, чрезвычайный и полномочный посол Хорватии в Азербайджане Бранко Зебич выразил заинтересованность в развитии научного сотрудничества. Посол подчеркнул, что расширение связей между научными организациями наших стран является одним из приоритетов государства, которое он представляет.
Стороны пришли к соглашению о подписании протокола о намерениях между академиями наук Азербайджана и Хорватии в текущем году.