Dünyanın aparıcı elmi qurumlarının rəhbərləri Elm Günü ilə əlaqədar akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubları ünvanlayıblar
29.03.2023 12:28
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Müzəffər Şəkər 27 Mart – Elm Günü ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb.
“Türkiyə Elmlər Akademiyası adından 27 Mart Azərbaycanda Elm Günü ilə əlaqədar sizi təbrik etməkdən şərəf duyuram. “Bir millət, iki dövlət” şüarı ilə hərəkət edən və hər zaman bizimlə birgə olduğunu hiss etdirən Azərbaycan xalqına yaşadığımız zəlzələ fəlakəti zamanı göstərdiyiniz yardımlara və maddi-mənəvi dəstəyə görə minnətdarlığımızı bildiririk. Sizi yanımızda hiss etmək bizlərə güc verdi.
Akademiyamız ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında 2003-cü ildə imzalanmış Elmi Əməkdaşlıq Sazişi və İcra Protokolu 2023-cü ildə yenilənmişdir. Akademik İsa Həbibbəylinin Türkiyə Elmlər Akademiyasına ziyarəti zamanı iki Akademiya arasında nəşr mübadiləsi, birgə tədbirlərin təşkili və məqalələrin çapı qərara alınmışdır. Ümid edirik ki, tezliklə razılaşdığımız məsələlər üzrə birgə fəaliyyətə başlayacağıq.
Sağlam və xoşbəxt günlərdə həmişə birgə 27 Mart Azərbaycanda Elm Gününü qeyd etmək diləyilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə, Akademiyanın əməkdaşlarına və Azərbaycan xalqına dərin hörmət və sevgimi göndərirəm.
Hörmətlə
Prof. Dr. Müzəffər Şəkər
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti
Qeyd edək ki, TÜBİTAK-ın başqanı, prof. Dr. Hasan Mandal, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murat Jurinov, Macarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Tamah Froynd, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, prof. Şuxrat Siracəddinov, Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Myakzyum Salaxov, Tatarıstanın ictimai və dövlət xadimi, görkəmli tatar yazıçısı Razil Valeyev, Başkortostan Respublikası Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Alfis Qayazov, Başkortostan Dövlət Universitetinin Vətən tarixi kafedrasının müdiri, Başkortostan Respublikası EA-nın müxbir üzvü Aytuqan Akmanov, Pakistanın Lahor Dövlət Kollec Universitetinin vitse-kansleri, professor Syed Əsgər Zaidi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq Daimi Komitəsinin (COMSTECH) Baş koordinatoru prof. Dr. M.İqbal Çoudhari, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktor müavini, PhD. Maka Elbakidze, Avropa Komissiyasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üzrə əlaqə layihəsinin rəhbəri İrina Matthevs, Cənubi Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı professoru Choon-Hwan Lee, Avstraliya Federativ Universitetinin Smart Analitika Mərkəzinin direktoru, professor Adil Bağırov, Dünya Azərbaycanlılarını Əlaqələndirmə Şurasının üzvü, Azərbaycan-Yaponiya dostluq cəmiyyətinin sədri, Dr. Xəlil Kələntər, Böyük Britaniyanın Kembric Universitetinin professoru Qərib Mürşüdov, ABŞ-ın Emori Universitetinin Kimya Departamentinin direktoru, Dr. Camal Musayev və başqaları tərəfindən də AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubları göndərilib.

Руководители ведущих научных структур мира направили академику Исе Габиббейли поздравительные письма по случаю Дня науки
29.03.2023 12:28
Президент Академии наук Турции, профессор Музаффер Шекер направил президенту Национальной академии наук Азербайджана, академику Исе Габиббейли поздравительное письмо в связи с Днем науки – 27 марта.
«Для меня большая честь поздравить Вас от имени Академии наук Турции с Днем науки в Азербайджане – 27 марта. Выражаем благодарность всему азербайджанскому народу, который, следуя девизу «Одна нация – два государства», всегда дает нам почувствовать, что находится рядом с нами, за ту помощь, материальную и моральную поддержку, которую он оказал нам во время землетрясения. То, что вы были рядом с нами, придало нам сил.
Соглашение о научном сотрудничестве и Исполнительный протокол, подписанные между нашей Академией и Национальной академией наук Азербайджана в 2003 году, были обновлены в 2023 году. Во время посещения Вами Академии наук Турции было принято решение об обмене изданиями, организации совместных мероприятий и публикации статей. Надеемся, что в скором времени мы начнем осуществлять совместную деятельность в данном направлении.
Выражаю Вам, сотрудникам Академии и всему азербайджанскому народу свое глубочайшее уважение и почтение с пожеланием всегда вместе отмечать День науки в Азербайджане – 27 марта, находясь во здравии и проживая счастливые дни.
Профессор Музаффер Шекер,
президент Академии наук Турции».
Отметим, что поздравительные письма президенту НАНА, академику Исе Габиббейли также направили президент Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (ТЮБИТАК), профессор Хасан Мандал, президент Национальной академии наук Республики Казахстан, академик Мурат Журинов, президент Венгерской академии наук, профессор Тамаш Фройнд, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, профессор Шухрат Сирожиддинов, президент Академии наук Республики Татарстан, академик Мякзюм Салахов, общественный и государственный деятель Татарстана, выдающийся татарский писатель Разиль Валеев, президент Академии наук Республики Башкортостан, академик Альфис Гаязов, заведующий кафедрой Отечественной истории Башкирского государственного университета, член-корреспондент АН Республики Башкортостан Айтуган Акманов, вице-канцлер Лахорского государственного колледжа-университета (Пакистан), профессор Аскер Заиди, генеральный координатор Постоянного комитета по научно-техническому сотрудничеству Организации исламского сотрудничества (COMSTECH), профессор М.Икбал Чаудхари, заместитель директора Института грузинской литературы имени Шота Руставели, профессор Мака Элбакидзе, руководитель проекта Европейской комиссии по сотрудничеству со странами Восточного партнерства Ирина Маттевс, профессор Пусанского национального университета (Южная Корея) Чун-Ган Ли, директор Аналитического центра Федерального университета Австралии, профессор Адиль Багиров, член Координационного совета азербайджанцев мира, председатель Центра азербайджано-японской дружбы, профессор Халил Калантар, профессор Кембриджского университета (Великобритания) Гариб Муршудов, директор Департамента химии Университета Эмори (США), профессор Джамал Мусаев и другие.