Aprelin 18-də AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Heydər Əliyev və Azərbaycan” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbirdən öncə konfrans iştirakçıları Əlyazmalar İnstitutunun Beynəlxalq elmi-mədəni əlaqələr şöbəsinin təşkil etdiyi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş, instituta hədiyyə edilən əlyazmalardan ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümummilli Lider, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixinin nadir siması olduğunu, onun müstəqil Azərbaycan dövlətinin əbədiyyət rəmzi, ölkənin inkişafı və xalqımızın taleyi baxımından böyük tarix yaratmış görkəmli şəxsiyyət olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev yaşadığı dövrün real mahiyyətini dərindən görərək özünün aydın siyasi mövqeyi, möhkəm iradəsi və uzaqgörənliyi ilə zamanı irəli aparmaq qüdrətinə malik olub.
Ölkə başçısının Sərəncamı ilə elan edilmiş “Heydər Əliyev İli”nin Ulu Öndərin zəngin irsini yenidən əsaslı şəkildə tədqiq etməyə imkan verdiyini və bu mövzuda fundamental əsərlərin meydana gəldiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli əlamətdar il çərçivəsində Akademiyada 30-dan çox konfransın keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu və onlardan artıq 12-sinin baş tutduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin AMEA-da “Heydər Əliyev İli” üzrə Tədbirlər planı çərçivəsində Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən 21 kitab və monoqrafiya üzərində işlərin davam etdiyini və iyun ayına qədər 20 nəşrin hazır olacağını bildirib.
Bundan əlavə, mayın 1-də səkkiz ölkənin Elmlər Akademiyalarının rəhbərlərinin iştirakı ilə görkəmli dövlət xadiminin 100 illiyinə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclasının keçiriləcəyini, eləcə də həmin Akademiyalarla inteqrasiyanın təmin olunması məqsədilə elmi seminarın baş tutacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, “Heydər Əliyev İli” bu dahi şəxsiyyətin dünya tarixindəki yeri və mövqeyinə, müstəqil dövlətimiz və xalqımız qarşısındakı tarixi xidmətlərinə yenidən qayıdışın böyük əməli ifadəsidir.
Daha sonra çıxış üçün söz məruzəçilərə verilib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli “Şanlı keçmişimizdən parlaq gələcəyimizə körpü salan dahi şəxsiyyət” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək tarixi şəxsiyyət, görkəmli dövlət xadimi, xalqımız və dövlətçiliyimiz qarşısında mühüm xidmətləri ilə Ümummilli Lider səviyyəsinə yüksəlmiş Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən, onun Azərbaycanı qurtuluşdan tərəqqiyə, tərəqqidən zəfərə yüksəldən dövlətçilik siyasətindən, xalqımız qarşısındakı əvəzolunmaz xidmətlərindən bəhs edib. O, müstəqillik dövrünün sabitlik və inkişaf mərhələsi kimi səciyyələndirilən 1993-2003-cü illərdə Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə görülən işlərin yeni Azərbaycanın parlaq gələcəyini təmin edən təməl rolunu oynadığını vurğulayıb. Bildirib ki, bu böyük insanın ideyaları bundan sonra da daim yaşayacaq, gələcək nəsillərə örnək olaraq qalacaqdır.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Fəxri professoru, tarix elmləri doktoru Həsən Həsənov “Unudulmaz şəxsiyyət Heydər Əliyev” mövzusunda məruzəsində Heydər Əliyevin dahi lider kimi fəaliyyətindən, müstəqil Azərbaycanın sosial-iqtisadi və siyasi əsaslarının möhkəmləndirilməsində, dünyanın aparıcı dövlətlərinin etibarlı tərəfdaşına çevrilməsində Ulu Öndərin əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib.
AMEA-nın müşaviri, akademik Möhsün Nağısoylu “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili” mövzusunda məruzə edərək Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin inkişafı, onun tətbiqi sahəsinin genişləndirilməsi və xarici təsirlərdən qorunması, bu dilin saflığı, təmizliyi istiqamətində yeritdiyi siyasətdən bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycan dilinin hərtərəfli inkişafı, onun dövlət dilinə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə, dünya diplomatiyasına yol tapması, beynəlxalq aləmin çox mötəbər məclislərinin kürsülərindən eşidilməsi Ulu Öndərin ana dilimizin inkişafına, onun sosial-siyasi və mədəni həyatda layiqli yer tutmasına göstərdiyi qayğı və diqqətin, düşünülmüş və uzaqgörən dil siyasətinin nəticəsidir.
Konfrans məruzələr ətrafında çıxışlarla davam etdirilib. Çıxışlarda Ümummilli Liderin mədəni-mənəvi irsimizin gözəl bilicisi, klassik ədəbiyyatımızın himayəçisi olduğu vurğulanıb, sovet rejimində Azərbaycan mədəniyyəti uğrunda apardığı mücadilələrdən, Azərbaycan elminə və təhsilinə verdiyi töhfələrdən, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi islahatlardan, Ulu Öndərin Azərbaycan gəncliyinin milli vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində əvəzsiz rolundan bəhs olunub.

Состоялась научная конференция «Гейдар Алиев и Азербайджан»
18-го апреля в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась республиканская научная конференция «Гейдар Алиев и Азербайджан», посвященная 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
До мероприятия участники конференции ознакомились с выставкой подаренных институту рукописей, организованной Отделом международных научных и культурных связей Института рукописей.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что выдающийся государственный деятель, общенациональный лидер Гейдар Алиев является редкой личностью в многовековой истории государственности Азербайджана, символом вечности независимого Азербайджанского государства и гениальным руководителем, создавшим великую историю развития страны и народа. Академик отметил, что благодаря своей непреклонной политической позиции, сильной воле и дальновидности великий лидер Гейдар Алиев всегда опережал свое время и вел народ к светлому будущему.
Сказав, что «Год Гейдара Алиева», объявленный по Распоряжению главы государства, открыл широкие горизонты для основательного изучения богатого наследия Великого лидера, вследствие чего уже увидели свет фундаментальные труды, академик Иса Габиббейли добавил, что в рамках этого знаменательного года в Академии планируется провести более 30-ти конференций, 12 из которых уже состоялись. Руководитель НАНА также сообщил, что в рамках Плана мероприятий в связи с «Годом Гейдара Алиева» в НАНА продолжается работа над 21-й книгой и монографией, освещающими жизнь и деятельность Общенационального лидера, и до июня 20 изданий будут готовы.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что 1 мая текущего года при участии руководства академий наук восьми стран состоится специальное заседание Общего собрания НАНА, посвященное 100-летию выдающегося государственного деятеля, а также пройдет научный семинар, нацеленный на интеграцию с этими академиями наук.
Затем были прослушаны доклады.
Выступив с докладом «Гениальная личность, воздвигшая мост от славного прошлого к блестящему будущему», генеральный директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, академик Теймур Керимли рассказал о жизни и деятельности выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, возвысившегося благодаря своему значительному вкладу в развитие нашего народа и государственности до уровня общенационального лидера, проводимой им политике государственности, которая привела Азербайджан от спасения к прогрессу, а от прогресса к победе, и незаменимых заслугах Великого лидера перед нашим народом. Академик подчеркнул, что мероприятия, реализованные под руководством Общенационального лидера в 1993-2003 гг., которые характеризуются в качестве этапа стабильности и развития периода независимости, стали фундаментом, обеспечившим блестящее будущее нового Азербайджана. Ученый отметил, что идеи этого великого человека будут жить всегда, являясь примером для следующих поколений.
В своем докладе «Незабываемая личность Гейдар Алиев» почетный профессор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, доктор исторических наук Гасан Гасанов говорил о деятельности Общенационального лидера и его незаменимых заслугах в укреплении социально-экономических и политических основ независимого Азербайджана и его превращении в надежного партнера ведущих государств мира.
Далее советник НАНА, академик Мохсун Нагисойлу выступил с докладом «Гейдар Алиев и азербайджанский язык», в котором рассказал о политике, проводимой Гейдаром Алиевым в области развития азербайджанского языка, расширения сфер его применения, защиты от внешнего воздействия и сохранения чистоты. Ученый сообщил, что всестороннее развитие азербайджанского языка, превращение его в государственный язык, выход в систему международных отношений и мировую дипломатию – все это является результатом заботы и внимания, которые Великий лидер уделял развитию родного языка, его достойному месту в социально-политической и культурной жизни, и проводимой Гейдаром Алиевым продуманной и дальновидной языковой политики.
Затем состоялись дискуссии. В выступлениях подчеркивалось, что Общенациональный лидер был прекрасным знатоком нашего культурного и духовного наследия, оказывал покровительство классической литературе. Также говорилось о борьбе Гейдара Алиева, которую он вел в советские годы за развитие азербайджанской культуры, его вкладе в науку и образование Азербайджана, реформах, проведенных Великим лидером в данной сфере, и его незаменимой роли в патриотическом воспитании молодежи республики.