AMEA-da “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıb. O, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-nın institutlarında və regionlarda keçirilən və nəzərdə tutulan tədbirlər və nəşr ediləcək elmi əsərlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Akademiyada Ümummilli Liderə həsr olunan silsilər tədbirlər davam etdirilir. Mayın 1-də isə Heydər Əliyevə həsr olunmuş AMEA-nın Ümumi yığıncağının Xüsusi iclasının təşkili nəzərdə tutulub. Akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunan həmin zirvə tədbirində AMEA ilə strateji tərəfdaş olan ölkələrin Elmlər Akademiyalarının rəhbərlərinin də iştirak edəcəyini diqqətə çatdırıb.
“Heydər Əliyev elə bir dahi şəxsiyyətdir ki, onun fəaliyyətinin hər bir sahəsinin xüsusi öyrənilməsinə, geniş tədqiq olunmasına və xalqa yenidən elmi əsaslarla çatdırılmasına ehtiyac var”, - deyə bildirən AMEA rəhbəri “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Akademiya tərəfindən 21 nəşrin çap olunacağını və bunun Azərbaycan HeydərƏliyevşünaslığına AMEA-nın sanballı töhfəsi olduğunu vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli artıq 4 kitabın işıq üzü gördüyünü, digər nəşrlərin isə çapa hazırlanma mərhələsində olduğunu söyləyib.
Çapı nəzərdə tutulan nəşrlərdən birinin də Memarlıq və İncəsənət İnstitutu tərəfindən ingiliscə hazırlanan “Heydər Əliyev və Azərbaycan incəsənəti” kitabı olduğunu deyən AMEA prezidenti dövlət əhəmiyyətli nəşrlər sırasında yer alacaq bu kitab vasitəsilə Heydər Əliyevin Azərbaycan incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərinin dünyada təbliğ olunacağını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, yeni kitablarda Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin elmi araşdırma dövrü davam edir və paralel şəkildə sistemli elmi analitik dövrü başlayır. Onun sözlərinə görə, tədqiqatlar sistemli elmi analitik sənədlər əsasında yazılmış qiymətli nəşrlərdir.
“Ümummilli Lider ədəbiyyata və incəsənətə dərindən bələd olan nadir dövlət xadimlərindən biridir. O, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında yeni bir dövrün əsasını qoyub”, - deyən alim bildirib ki, Heydər Əliyev sovet hakimiyyəti illərində ədəbiyyat, incəsənət, mədəniyyət vasitəsilə xalqın milli şuürunu oyatmaq, ona öz keçmişini tanıtmaq, azərbaycançılıq ideyasına hazırlamaq işini həyata keçirmişdir. Dahi şəxsiyyət bu əsərlər vasitəsilə xalqı gələcək müstəqilliyə, milli istiqlala hazırlamışdır. Akademik İsa Həbibbəyli bu gün həmin siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən müasir dövrün reallıqlarına, tələblərinə uyğun şəkildə uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri qeyd edib ki, konfransda səsləndirilən fikirlər, aparılan müzakirələr bugünə qədərki tədqiqatları, Ulu Öndərin keçdiyi yolu bir növ yekunlaşdırır və bundan sonrakı dövrün sistemli elmi tədqiqatlar mərhələsinin başlanğıcı modellərini ortaya qoyur.
Daha sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtəgin Salamzadə “Heydər Əliyevə həsr olunmuş yeni rəngkarlıq əsərləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, Ümummilli Liderin müasir Azərbaycanın rəngkarlıq məktəbinin formalaşmasında əvəzsiz rolu olub. Dahi şəxsiyyətin obrazı azərbaycanlı və xarici rəssamlar tərəfindən dekorativ-tətbiqi sənətin müxtəlif növ və janrlarında işlənilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin obrazını yaradan sənətkarlardan Tahir Salahov, akademik Ömər Eldarov, Oqtay Sadıqzadə, Kamil Əliyev, Eldar Mikayılzadə və digərlərinin möhtəşəm rəsm əsərləri yaddaşlara yazılıb.
Ərtəgin Salamzadənin sözlərinə görə, monumental incəsənət, heykəltaraşlıq, qrafika və xalça sənətində Heydər Əliyev şəxsiyyətinin bütün zənginliyini ehtiva edən əsərlər yaradılıb. Bu əsərlərin hər biri Ümummilli Liderin bədii obrazını yeni təcəssüm formalarında əks etdirir.
Konfransda kulturologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Namiq Abbasovun “Azərbaycan mədəniyyətində Heydər Əliyev fenomeni”, professor Rəna Abdullayevanın “İlham Əliyev Heydər Əliyevin mədəni siyasətinin varisidir”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ramil Quliyevin “Təsviri sənətdə Heydər Əliyev obrazının simvolik təcəssümü” və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aidə Sadıqovanın “Azərbaycan xalçaçı-rəssamlarının yaradıcılığında Ümummili Liderin obrazı” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В НАНА состоялась республиканская научная конференция «Гейдар Алиев и искусство Азербайджана»
19-го апреля в Национальной академии наук Азербайджана состоялась республиканская научная конференция «Гейдар Алиев и искусство Азербайджана», посвященная 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Мероприятие, которое проходило при совместной организационной поддержке Отделения гуманитарных наук и Института архитекуты и искусства НАНА, открыл вступительным словом президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал о мероприятиях, которые уже прошли и еще пройдут в институтах НАНА и регионах республики, а также  научных трудах, которые будут изданы в рамках «Года Гейдара Алиева». Академик сообщил, что в НАНА продолжается цикл мероприятий, посвященных Общенациональному лидеру, а 1 мая текущего года состоится Специальное заседание Общего собрания Академии наук, посвященное Гейдару Алиеву, на котором примет участие и руководство академий наук различных стран.
Руководитель НАНА продолжил: «Гейдар Алиев является такой гениальной личностью, всю деятельность которого необходимо глубоко изучить, научно обосновать и донести до народа». Сказав, что в рамках «Года Гейдара Алиева» Академия наук планирует издать 21 научный труд, что станет весомой лептой в изучение жизни и наследия Общенационального лидера, академик Иса Габиббейли добавил, что уже увидели свет 4 книги, а остальные издания находятся на стадии подготовки к печати.
Отметив, что одним из планируемых изданий является книга «Гейдар Алиев и искусство Азербайджана», которая готовится Институтом архитектуры и искусства на английском языке, президент НАНА подчеркнул, что посредством этой книги, которая займет свое место в ряду изданий государственного значения, заслуги Гейдара Алиева в развитии искусства Азербайджана будут пропагандироваться в мире.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев был прекрасным знатоком литературы и искусства, а в советские годы осуществлял мероприятия, нацеленные на пробуждение посредством литературы, искусства и культуры национального самосознания народа, ознакомление его со своим прошлым и подготовку к идее азербайджанства и будущей независимости.
В заключение своего выступления руководитель НАНА подчеркнул, что сегодня эта политика успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым в соответствии с требованиями и реалиями современности.
Затем с докладом «Новые произведения изобразительного искусства, посвященные Гейдару Алиеву» выступил генеральный директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде.
Докладчик сообщил, что Общенациональный лидер сыграл незаменимую роль в формировании школы изобразительного искусства современного Азербайджана, образ гениального руководителя создавали многие мастера Азербайджана и зарубежных стран.
По словам Эртегина Саламзаде, в монументальном искусстве, скульптуре, живописи, графике и ковровом искусстве созданы произведения, в которых выражена вся многогранность личности великого лидера Гейдара Алиева. Великолепные произведения, созданные такими мастерами, как академик Омар Эльдаров, Тахир Салахов, Огтай Садыгзаде, Камиль Алиев, Эльдар Микаилзаде и т.д., являются шедеврами не только отечественного, но и мирового искусства.
Далее на конференции были заслушаны научные доклады. Доктор философии по культурологии, доцент Намиг Аббасов выступил с докладом «Феномен Гейдара Алиева в культуре Азербайджана», доктор искусствоведения, профессор Рена Абдуллаева – с докладом «Ильхам Алиев – продолжатель культурной политики Гейдара Алиева», доктор философии по искусствоведению Рамиль Гулиев – с докладом «Символическое воплощение образа Гейдара Алиева в изобразительном искусстве», доктор философии по искусствоведению, доцент Аида Садыгова – с докладом «Образ Общенационального лидера в творчестве художников-ковровщиков Азербайджана» и т.д.