Akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabı çap olunub
03.05.2023 14:50
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabı Akademiyanın “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Kitabda ilk növbədə XX əsrin ortalarında “Kitabi–Dədə Qorqud” eposuna Azərbaycan sovet rəhbərliyinin tətbiq etdiyi qadağaların səbəbləri və nəticələri açılıb göstərilmişdir. Azərbaycan K(b) P-nın 24 may 1951-ci il tarixdə keçirilmiş XVIII Qurultayında “Dədə Qorqud” eposunun “Azərbaycan xalqına zidd və zərərli” əsər kimi damğalanması, ədəbi abidənin nasirləri və tədqiqatçılarının cəzalandırılması sənədlər və materiallar əsasında tədqiq edilib şərh olunmuşdur. Bu zəmində akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun dünyada təbliğ edilməsində və xalqımıza yenidən çatdırılmasındakı böyük rolu haqqında təhlillər və müqayisələr aparmaqla dahi şəxsiyyətin xidmətlərinin elmi mahiyyətini açıqlamışdır. Kitabda dövlət səviyyəsində və beynəlxalq miqyasda elmi-mədəni tədbirlərin keçirildiyi və epos haqqında mühüm problemlərə həsr edilmiş çoxsaylı monoqrafik tədqiqatların və məqalələrin nəşr olunub ictimaiyyətə çatdırılması nəzərə alınmaqla Heydər Əliyev epoxası Azərbaycan qorqudşünaslığının intibah dövrü kimi səciyyələndirilmişdir. Müəllifin Heydər Əliyev irsindən seçib oxuculara çatdırdığı aşağıdakı sözlər Qorqudşünaslıq elmi üçün epiqraf ola bilər: “Kitabi–Dədə Qorqud”dastanı bütün türk dünyasına məxsusdur, onun Vətəni Azərbaycandır, sahibi Azərbaycan xalqıdır, müstəqil Azərbaycan dövlətidir”.
Akademik İsa Həbibbəylinin “Kitabi–Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olan Sərəncamları əsasında dövlət səviyyəsində keçirilmiş tədbirlərin əhəmiyyəti elmi-ədəbi cəhətdən dəyərləndirilmişdir. Müəllif eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin “Kitabi–Dədə Qorqud” haqqındakı qiymətli fikirlərini də sistemli şəkildə elmi-ədəbi mühitin diqqətinə çatdırmışdır. Beləliklə, “Kitabi–Dədə Qorqud” dastanlarının tədqiqi və təbliği ilə bağlı olan İlham Əliyev dövrü yeni inkişaf mərhələsi adlandırılmışdır.
“Kitabi–Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu möhtəşəm ədəbi abidə haqqında imzaladıqları fərmanlar və sərəncamlar, habelə ölkə rəhbərləri tərəfindən müxtəlif vaxtlarda edilmiş nitqlərin və çıxışların mətnləri oxuculara təqdim olunur. Kitabdakı rəsmi sənədlər və dövri mətbuat materialları filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı tərəfindən toplanılıb tərtib edilmişdir.
“Kitabi-Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə” kitabının məsul redaktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Töhfə Talıbovadır.

В издательстве «Элм» («Наука») НАНА выпущена в свет книга президента Национальной академии наук Азербайджана, академика Исы Габиббейли «Эпос «Китаби-Деде Горгуд»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву».
В книге в первую очередь раскрыты причины и последствия запретов руководства Азербайджанской ССР, которые в середине ХХ века применялись по отношению к эпосу «Китаби-Деде Горгуд». Были рассмотрены материалы состоявшегося 24 мая 1951 года XVIII Съезда КП (б) Азербайджана, на котором эпос «Китаби-Деде Горгуд» был объявлен «противоречащим и вредным для азербайджанского народа» произведением, а издатели и исследователи этого литературного памятника подверглись гонениям. Затем академик Иса Габиббейли анализирует большую роль общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в пропаганде эпоса «Китаби-Деде Горгуд» в мире и возвращении его нашему народу и раскрывает научную значимость заслуг Великого лидера. В книге повествуется о проведении научных и культурных мероприятий на государственном и международном уровне, издании и доведении до общественности многочисленных монографических исследований и статей, посвященных важным проблемам, связанным с эпосом, эпоха Гейдара Алиева характеризуется в качестве периода возрождения азербайджанского горгудоведения. Следующие слова, выбранные автором из изданного печатного наследия Гейдара Алиева, могут стать для горгудоведения эпиграфом: «Дастан «Китаби-Деде Горгуд» принадлежит всему тюркскому миру, его Родина – Азербайджан, владелец – азербайджанский народ, независимое Азербайджанское государство».
В книге академика Исы Габиббейли «Эпос «Китаби-Деде Горгуд»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву» научно-литературную оценку получили мероприятия, которые прошли на государственном уроне в соответствии с важными историческими распоряжениями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Помимо этого, автор систематизирует и доводит до научно-литературной общественности ценные мысли Президента Ильхама Алиева о «Китаби-Деде Горгуд». Таким образом, период Ильхама Алиева, связанный с изучением и пропагандой эпоса «Китаби-Деде Горгуд», назван новым этапом развития горгудоведения.
В книге «Эпос «Китаби-Деде Горгуд»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву» вниманию читателей представлены тексты подписанных общенациональным лидером нашего народа Гейдаром Алиевым и Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым указов и распоряжений, связанных с этим великолепным литературным памятником, а также речей, с которыми руководители нашего государства выступали в различные годы.
Представленные в книге официальные документы и материалы периодической печати были собраны доктором философии по филологии, доцентом Исмиханом Османлы.
Ответственным редактором книги «Эпос «Китаби-Деде Горгуд»: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву» является доктор философии по филологии Тохфа Талыбова.
Книга предназначена в первую очередь для исследователей, а также для широкой читательской аудитории.