Alimlər alovun daxilini görə bilmək imkanına nail olublar
Keçirilmiş sınaqlar nəticəsində məlum olub ki, alimlərin qarşılaşdığı ən böyük problem  obyektin daxilində baş verən prosesləri görə bilməmək imkanıdır. Buna nümunə kimi qaynaq və bərk qızmış istilik-nüvə plazmasını göstərmək olar. Bu problemi həll etməyə Tomsk alimləri tərəfindən hazırlanmış unikal lazer monitoru kömək edəcək.
Monitorun yaradıcılarından biri olan Maksim Triqubun sözlərinə görə, monitorun əsasını 2 lazer təşkil edir. Onlardan biri obyektin işıqlandırılması, digəri isə təsvirin gücləndirilməsi funksiyasını yerinə yetirir. Beləliklə, alimlər alovun daxilində baş verənləri görmək imkanına nail olurlar. Monitorun köməyi ilə xeyli uzaqda və son dərəcə təhlükəli mühitdə belə baş verən alovun daxilindəki prosesləri müşahidə etmək mümkündür.
Bu ixtira, partlayışlar və ya bəzi nanomaterialların istehsalı zamanı həyata keçirilən sınaqlar üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Lazer monitorunun sayəsində alimlər alovun parlaq işığını yox dərəcəsinə çatdırmağa nail ola biləcəklər.
Cihazın prototipinin quraşdırılmasında yalnız Rusiya istehsalı olan  komponentlərdən istifadə olunub. Cihaz müvəffəqiyyətlə Rusiyanın Elektrofizika İnstitutunda sınaqdan keçirilib. Onun sayəsində, həmçinin unikal nanomaterialların istehsalı da mümkün olub. Yaxın gələcəkdə Rusiya alimləri eksperimental istilik-nüvə qurğusunun yaradılması üzrə nüfuzlu beynəlxalq layihə olan İTER-in iştirakçısı olacaqlarına ümid edirlər.

Ученые научились видеть сквозь пламя
Одна из проблем всех экспериментов, сопровождающихся яркой засветкой – невозможность увидеть то, что происходит внутри. Характерные примеры — сварка и раскалённая термоядерная плазма. Решить данную проблему поможет уникальный лазерный монитор, разработанный группой томских учёных.
По словам одного из создателей монитора Максима Тригуба, его основу составляют 2 лазера – один для подсветки объекта, а второй – для усиления изображения. Таким образом, учёные получают возможность как бы видеть сквозь пламя, причём на значительном удалении и в крайне агрессивных средах.
Это особенно важно в экспериментах, связанных со взрывами или при получении некоторых наноматериалов. Благодаря лазерному монитору, учёные смогут отфильтровывать яркую фоновую засветку.
При сборке прототипа прибора использовались исключительно российские компоненты. Обкатка его успешно прошла в Институте электрофизики, где с его помощью были изготовлены уникальные наноматериалы. В ближайшем будущем российские учёные надеются стать участниками престижного международного проекта по созданию экспериментальной термоядерной установки – ИТЭР.