AMEA-da görkəmli yazıçı Mir Cəlalın 115 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib
Mayın 17-də AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli yazıçı Mir Cəlalın anadan olmasının 115 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mir Cəlal və ədəbi-tarixi proses” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdən əvvəl M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən təşkil edilən Mir Cəlalın əsərlərini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq bildirib ki, Ədəbiyyat İnstitutu ölkəmizdə ədəbiyyatşünaslıq sahəsində tədqiqatların aparıldığı başlıca mərkəzdir və elmi-tədqiqat müəssisəsində görkəmli yazıçı Mir Cəlalın yubileyinin keçirilməsi ədəbiyyatşünas alimlərin mənəvi borcudur. Ötən müddət ərzində ədibin həyatının müəyyən dövlərinin bağlı olduğu Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə şəhəri və Qazax Müəllimlər Seminariyasında 115 illik yubileyinin qeyd olunduğunu deyən AMEA rəhbəri Mir Cəlalın 16 il Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, 1 aydan artıq müddətdə isə institutun direktor əvəzi kimi çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Mir Cəlalı fərqləndirən başlıca cəhət onun universal, çoxcəhətli fəaliyyətə malik olmasıdır. O, yazıçı, ədəbiyyatşünas, publisist, pedaqoq kimi məşğul olduğu bütün sahələrin peşəkarı olmuşdur. Mir Cəlalın yaşadığı dövrü ideallaşdırmadan, sərt kommunist rejiminin ideologiyasını təbliğ etmədən yalnız obyektiv gerçəkliyi, insanın real həyatını, obyektiv gerçəkliyi meydana qoyduğunu deyən AMEA prezidenti ədibin bu dəst-xəttinin roman, povest, satirik-yumoristik əsərlərində də müşahidə olunduğunu söyləyib. Xüsusilə, “Həyat hekayələri”, “Sadə hekayələr”, “Bir gəncin manifesti” və başqa əsərlərində sadə həyat hekayələrinin, insanın mənəvi aləminin oxuculara çatdırıldığını bildirib. Vurğulayıb ki, görkəmli yazıçı epik ədəbiyyatın bütün sahələrində ərsəyə gətirdiyi mükəmməl əsərlərlə, həm də ədəbiyyatşünaslıq istiqamətindəki fəaliyyəti ilə Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yer tutur.
Yazıçının “Füzulinin poetik xüsusiyyətləri” monoqrafiyası ilə şairin poetikasına dair nadir bir əsəri meydana qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ilk və son dəfə bu əsərlə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında Füzulinin 17-18 beytlik müəmmalarının tədqiqata cəlb olunduğunu, bu əsərin həm də poetika ilə estetikasının vəhdətini təşkil etdiyini bildirib. Həmçinin Mir Cəlalın “Azərbaycanda ədəbi məktəblər” mövzusunda mükəmməl doktorluq işi ilə Azərbaycanda ədəbi məktəblərin tarixinə nəzər yetirdiyini vurğulayıb. Eyni zamanda ədibin ədəbiyyat nəzəriyyəsi sahəsində də böyük xidmətləri olduğunu, realizm, satira və yumorun dəqiq mahiyyətini müəyyənləşdirdiyini diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Mir Cəlal həm də görkəmli pedaqoqdur və onun “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı” və “Ədəbiyyatşünaslığın əsasları” dərslikləri bu gün də ali məktəblərdə tədris olunur.
Akademik vurğulayıb ki, Mir Cəlal həm də yaradıcılığı və zəngin fəaliyyəti ilə XX əsrin əvvəlləri ilə məşhur “Altmışıncılar” ədəbi nəsli arasında körpü rolunu oynamış, yeni ədəbi nəslin yetişməsinə mühüm töhfələr vermişdir.
AMEA rəhbəri İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, Mir Cəlalın zəngin irsi bu gün alimlərimiz tərəfindən müstəqillik dövrünün çağırışları əsasında yenidən tədqiqatlara cəlb olunur, əsərləri yenidən çap edilir və onun işıqlı xatirəsi gələcək nəsillərə çatdırılır.
Sonra M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Mir Cəlal Paşayevin ictimaiyyətə az məlum olan əsərlərinin nəşri haqqında”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları, dosent Aslan Salmansoy “Səməd Vurğun və Mir Cəlal”, filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli “Mir Cəlalın həyatı və yaradıcılığının ilkin dövrü”, filologiya elmləri doktoru İsmayıl Kazımov “Mir Cəlal romanlarında bədii dil xüsusiyyətləri”, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli “Füzuli sənətkarlığı” və “Ədəbi məktəblər” monoqrafiyalarında poetika haqqında”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Əliyeva “Mir Cəlal hekayələrində folklor və milli-mənəvi dəyərlər”, Dilarə Adilova “Mir Cəlal hekayələrində müasirlik” və Fidan Rzayeva “Mir Cəlal yaradıcılığı səhnədə” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli və Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli Mir Cəlalla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda çıxış edən ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev Mir Cəlalın 5 il bundan əvvəl 110 illik yubileyinin də Ədəbiyyat İnstitutunda keçirildiyini xatırladıb, budəfəki yubileyin Akademiya miqyasında humanitar sahə ilə müxtəlif elmi-tədqiqat institutlarının alimləri tərəfindən qeyd olunmasının təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib. Məruzələrin ciddi elmi araşdırmalar əsasında hazırlandığını bildirən Hafiz Paşayev çıxışlarda tədqiqatçıların məlum olmayan məsələlərə toxunduğunu, xüsusilə Mir Cəlal və Səməd Vurğun, Mir Cəlalın əsərlərinin dil xüsusiyyətləri, Füzuli ilə bağlı, teatr və səhnə fəaliyyətinə dair tədqiqatların davam etdirilməsinin gələcəkdə onun yaradıcılığının yeni tərəflərinin açılmasına gətirib çıxaracağını deyib.
Tədbirdə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların baş direktorları, əməkdaşları, aidiyyəti şəxslər və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.

В НАНА состоялась научная сессия, посвященная 115-летнему юбилею выдающегося писателя Мир Джалала
17-го мая при совместной организационной поддержке Отделения гуманитарных наук и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, а также Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова состоялась научная сессия «Мир Джалал и историко-литературный процесс», посвященная 115-летнему юбилею выдающегося писателя Мир Джалала.
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой произведений Мир Джалала, организованной Азербайджанской национальной библиотекой имени М.Ф.Ахундова.
Открыв научную сессию вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что Институт литературы является основным центром республики, где проводятся литературоведческие исследования, и празднование юбилея видного писателя Мир Джалала в этом научно-исследовательском учреждении является моральным долгом ученых-литературоведов. Сказав, что мероприятия, посвященные 115-летнему юбилею Мир Джалала, уже прошли в Бакинском государственном университете, городе Гяндже и Газахской учительской семинарии, с которыми связаны различные периоды жизни классика, руководитель НАНА добавил, что на протяжении 16-ти лет Мир Джалал руководил Отделом литературоведения Института литературы и больше месяца исполнял обязанности директора института.
Академик Иса Габиббейли отметил, что Мир Джалал отличается универсальностью, многогранностью своей деятельности. Он был писателем, литературоведом, публицистом, педагогом, и во всех сферах своей деятельности был профессионалом. Сказав, что в своих произведениях Мир Джалал не идеализировал период, в котором жил, и не пропагандировал идеологию коммунистического режима, а описывал только объективную реальность, жизнь простых людей, президент НАНА добавил, что эта черта прослеживается во всех романах, повестях, сатирико-юмористических произведениях классика, особенно жизненные истории и духовный мир человека раскрыты в таких произведениях, как «Жизненные рассказы», «Простые рассказы», «Манифест молодого человека» и т.д. Академик подчеркнул, что выдающимися произведениями, которые видный писатель создавал во всех жанрах эпического рода, а также своей литературоведческой деятельностью Мир Джалал занимает особое место в азербайджанской литературе.
Руководитель НАНА сообщил, что монография писателя «Особенности поэтики Мухаммеда Физули» является весомым трудом, посвященным поэтике Физули, в котором в первый и последний раз в азербайджанском литературоведении к исследованию были привлечены поэтические муамма Физули, которые состоят из 17-18-ти бейтов, и добавил, что в данном труде также раскрывается единство поэтики и эстетики. Академик подчеркнул, что своей докторской диссертацией на тему «Литературные школы Азербайджана» Мир Джалал пролил свет на историю создания и развития литературных школ в республике. В то же время, продолжил академик Иса Габиббейли, велики заслуги Мир Джалала в области теории литературы, классик определил особенности реализма, сатиры и юмора. Руководитель НАНА отметил, что Мир Джалал был также выдающимся педагогом, и его учебники «Азербайджанская литература ХХ века» и «Основы литературоведения» и сегодня востребованы в высших учебных заведениях.
Академик подчеркнул, что своим творчеством и многогранной деятельностью Мир Джалал являлся своего рода мостом между представителями литературы начала ХХ века и знаменитым поколением «Шестидесятников» и внес весомый вклад в подготовку нового литературного поколения.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время богатое наследие Мир Джалала  вновь изучается нашими учеными с учетом вызовов периода независимости, переиздаются его произведения, и тем самым светлая память о классике передается последующим поколениям.
Затем директор Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова, профессор Керим Тахиров выступил с докладом «Об издании малоизвестных обществу произведений Мир Джалала Пашаева», доктор философии по филологии, доцент Аслан Салмансой – с докладом «Самед Вургун и Мир Джалал», доктор филологических наук, профессор Асиф Рустамли – с докладом «Начальный период жизни и творчества Мир Джалала», доктор филологических наук Исмаил Кязимов – с докладом «Особенности художественного языка романов Мир Джалала», доктор филологических наук Ализаде Аскерли – с докладом «О поэтике в монографиях “Мастерство Физули” и “Литературные школы в Азербайджане”», доктор философии по филологии Севиндж Алиева – с докладом «Фольклор и национально-духовные ценности в рассказах Мир Джалала», Дилара Адилова – с докладом «Современность в рассказах Мир Джалала» и Фидан Рзаева – с докладом «Творчество Мир Джалала на сцене».
Далее своими воспоминаниями, связанными с Мир Джалалом, поделились генеральный директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, академик Теймур Керимли и заведующий отделом Института литературы, доктор филологических наук Вагиф Юсифли.
В заключение выступил ректор Университета АДА, профессор Хафиз Пашаев, который напомнил, что 5 лет назад в Институте литературы отмечался 110-летний юбилей Мир Джалала, и отметил, что сегодняшнее мероприятие проходит на уровне Академии наук при участии ученых, занятых в различных сферах гуманитарных наук. Сказав, что прослушанные доклады были подготовлены на основе серьезных научных изысканий, Хафиз Пашаев добавил, что в своих выступлениях ученые затронули неизвестные доселе стороны творчества классика, и подчеркнул, что продолжение исследований, охватывающих такие вопросы, как Мир Джалал и Самед Вургун, языковые особенности произведений Мир Джалала, его труды, связанные с Физули, отражение произведений классика на сцене и т.д., приведет в дальнейшем к раскрытию новых сторон его творчества.
Отметим, что на мероприятии приняли участие генеральные директора и сотрудники научных учреждений и организаций, входящих в структуру Отделения гуманитарных наук НАНА, соответствующие лица и представители СМИ.