AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) elmi işçisi İbadulla Mahmudov elmi fəaliyyətində fərqləndiyinə görə “Gənclər üçün akademik Əli Quliyev” adlı mükafatla təltif edilib.
Bununla bağlı təqdimat mərasimi keçirilib. Ona diplom və pul mükafatını institutun baş direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev və akademik Əli Quliyevin oğlu, Azərbaycan Tibb Universitetinin professoru Fikrət Quliyev təqdim ediblər.
Bu mükafat artıq 10 ilə yaxındır ki, elmi fəaliyyətində xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş bir gənc alimə hər il təqdim olunur.
İbadulla Mahmudov son bir ildə apardığı beynəlxalq səviyyəli tədqiqatın nəticələrini 3 nüfuzlu, impakt faktorlu jurnalda dərc etdirdiyi üçün bu adlı mükafata layiq görülüb.
Məlumat üçün bildirək ki, İ.Mahmudov Portuqaliyanın Lissabon Universitetində zərif üzvi sintez üsulları yeni üzvi birləşmələr və onların müxtəlif metal komplekslərinin sintezi və tədqiqi ilə bağlı təcrübədə iştirak etmişdir.
O, hazırda öz tədqiqatlarını AKİ-nin Fizioloji fəal üzvi birləşmələr laboratoriyasında elmi işçi kimi davam etdirir.

За свою успешную деятельность научный сотрудник Института химии присадок имени академика Али Гулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Ибадулла Махмудов был удостоен «Премии имени академика Али Гулиева для молодежи».
В связи с этим состоялась церемония вручения. Диплом и денежную премию ученому вручили генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев и сын академика Али Гулиева, профессор Азербайджанского медицинского университета Фикрет Гулиев.
Указанная премия вручается на протяжении почти 10-ти лет ежегодно молодым ученым, имеющим особые достижения в своей научной деятельности.
Ибадулла Махмудов был удостоен премии за публикацию результатов научного исследования, которое он проводил в течение последнего года, в 3-х престижных международных журналах с импакт-фактором.
Отметим, что Ибадулла Махмудов проходил практику в Лиссабонском университете (Португалия), в ходе которой изучал методы тонкого органического синтеза новых органических соединений, а также синтеза различных металлокомплексов.
В настоящее время он продолжает свои исследования в качестве научного сотрудника Лаборатории физиологически активных органических соединений Института химии присадок.