Professor Əjdər İsmayılovun 85 illik yubileyi münasibətilə elmi sessiya keçirilib
İyunun 8-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında görkəmli tarixçi, filoloq-türkoloq, filologiya elmləri doktoru, professor Əjdər İsmayılovun 85 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AR Milli Məclisinin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, yazıçı-publisist Yunus Oğuz, Ədəbiyyat İnstitutunun, Dilçilik İnstitutunun, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Sessiyanı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Əjdər İsmayılovun elmi fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunması uğrunda mübarizənin əsas fədakarlarından biri olduğunu deyib. Qeyd edib ki, bənzərsiz şəxsiyyəti ilə seçilən Əjdər İsmayılov zahirən çılğın, emosional görünsə də, hər zaman onun niyyətində xeyirxahlıq, insanlıq dayanıb və bu, onun obrazını, simasını müəyyən edən keyfiyyətlərdir.
Professor Əjdər İsmayılovun Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminə mühüm töhfələr verdiyini bildirən AMEA rəhbəri onun Hüseyn Cavid haqqında apardığı silsilə tədqiqatlarla Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış simalarından birinə çevrildiyini söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Əjdər İsmayılov ötən əsrdə Hüseyn Cavidlə bağlı tədqiqatlar apararkən görkəmli ədibə yenicə bəraət verilmişdi və Cavid araşdırmaçıları öz işlərini ehtiyatla görürdülər: “Əjdər İsmayılov isə Cavid sənətinə bağlı olduğu üçün çəkinmədən tədqiqatlarını aparmış, cavidşünaslar arasında öz sözünü demişdir. O, təkcə Hüseyn Cavid haqqında tədqiqatlar aparmamış, bütövlükdə Cavid uğrunda mübarizə aparmışdır. Ötən əsrdə müqayisəli tipoloji tədqiqatlar aparılarkən ya Qərbi, ya da SSRİ-ni əsas götürərək, “böyük qardaş”a ehtiyac duyulardı. Əjdər İsmayılov isə belə yanaşmalara əhəmiyyət verməzdi. “İblis”in mənşəyini Qərb ədəbiyyatında deyil, Şərq mədəniyyətinin dərin qatlarında axtarırdı. Bu, onun ədəbi siması idi”.
AMEA prezidenti bildirib ki, Əjdər İsmayılovun ədəbiyyatşünaslıq, tarix, dilçilik, türkologiya və digər sahələrdə apardığı bütün tədqiqatlarda vətənpərvərlik, azərbaycançılıq mövqeyi vardı. Qeyd edib ki, Əjdər İsmayılov “Moisey Xorenatsi anonim keşiş müəllifdir”, “Mesrop Maştos əlifba ixtiraçısı deyil, fırıldaqçı anonim keşişdir” kimi uydurma tarix və şəxsiyyətlərlə bağlı ciddi əsərlər ortaya qoyub, Albaniya ilə bağlı önəmli araşdırmalar aparıb və həmin tədqiqatlar bu gün Alban ədəbiyyatını, mədəniyyətini, ictimai fikrini öyrənənlər üçün qiymətli mənbələrdir.
Əjdər İsmayılovun ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında da yaxından iştirak etdiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli onun Heydər Əliyevin ən yaxın silahdaşlarından və məşhur “91-lər”dən olduğunu, HeydərƏliyevçilik uğrunda sonacan, qətiyyətlə, təmənnasız mübarizə apardığını bildirib.
Diqqətə çatdırıb ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının Veteranlar Şurası yaradılarkən ölkə başçısının etimadı ilə Əjdər İsmayılov şuranın üzvü seçilib və bu, Prezident İlham Əliyevin Əjdər İsmayılovun fəaliyyətinə verdiyi ədalətli qiymət idi.
Bu gün onun oğlu Cavid İsmayılın atasının irsinin təbliğində fəal çalışdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli tədqiqatları ilə onun yolunu davam etdirdiyini deyib və Əjdər İsmayılovun daim qəlblərdə yaşayacağını söyləyib.
AR Milli Məclisinin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov isə çıxışında Əjdər İsmayılovu gənclik illərindən tanıdığını və onun daim əhatəsində olan gənclərə dəstək göstərdiyini bildirib. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi təhlükə altına düşdüyü bir zamanda Əjdər İsmayılovun sakit dayana bilmədiyini və konstitusiyadakı “yaş həddi” bəhanəsi ilə Heydər Əliyevin hakimiyyətinə və şəxsiyyətinə yönəlmiş maddəyə etiraz olaraq 1992-ci ilin aprel ayında keçirilən mitinqin əsas təşkilatçılarından olduğunu qeyd edən Sadiq Qurbanov vurğulayıb ki, professor Əjdər İsmayılovun vətən qarşısında xidmətləri unudulmazdır.
Sessiyada, həmçinin AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tahirə Məmməd, yazıçı-publisist Yunus Oğuz və başqaları çıxış edərək alimin ictimai-siyasi fəaliyyətindən, apardığı ədəbi, tarixi, albanşünaslıq, dil, filologiya sahəsindəki tədqiqatlardan danışıblar.
Sonda professor Əjdər İsmayılovun oğlu iqtisadçı alim, hüquqşünas Cavid İsmayıl çıxış edərək atasının 85 illik yubileyi ilə bağlı respublika ərazisində tədbirlərin keçirilməsi münasibətilə ölkə başçısına minnətdarlığını ifadə edib. Həmçinin bugünkü tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına Əjdər İsmayılovun xatirəsini yad etdikləri və əziz tutduqları üçün təşəkkür edib.

Состоялась научная сессия, посвященная 85-летнему юбилею профессора Аждара Исмайлова
8-го июня в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия, посвященная 85-летнему юбилею выдающегося историка, тюрколога, доктора филологических наук, профессора Аждара Исмайлова.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, председатель Комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов, писатель-публицист Юнус Огуз, сотрудники Института литературы, Института языкознания имени Насими и Института археологии, этнографии и антропологии, а также соответствующие лица.
Открыв сессию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что Аждар Исмайлов занимался не только  научной деятельностью, но и был одним из самоотверженных борцов во имя сохранения независимости Азербайджана. Академик отметил, что хотя внешне Аждар Исмайлов, отличавшийся неповторимыми личными качествами, и походил на слишком вспыльчивого, эмоционального человека, в корне всех его поступков лежали доброжелательность и человечность, и эти качества определяют весь образ ученого, его личность.
Сказав, что профессор Аждар Исмайлов внес весомый вклад в развитие литературоведения в стране, руководитель НАНА добавил, что он снискал известность своими исследованиями, посвященными творчеству Гусейна Джавида. Академик сообщил, что Аждар Исмайлов проводил эти исследования в первые годы после реабилитации Гусейна Джавида, поэтому исследователи его творчества вели свои работы пока с осторожностью: «А Аждар Исмайлов, будучи поклонником творчества Джавида, проводил свои исследования открыто, сумев сказать весомое слово в джавидоведении. Он не только проводил исследования, он вел борьбу в защиту Гусейна Джавида. В прошлом веке при проведении сравнительных типологических исследований необходимо было опираться на «старшего брата» в лице Запада или СССР. Аждар Исмайлов зачастую не придавал этому никакого значения. Он искал происхождение «Демон»а не в западной литературе, а в глубоких пластах культуры Востока. Это – его литературный почерк».
Президент НАНА отметил, что во всех исследованиях, которые Аждар Исмайлов проводил в сфере литературоведения, истории, языкознания, тюркологии и т.д., была ясно выражена позиция патриотизма, азербайджанства. Академик подчеркнул, что Аждар Исмайлов является автором серьезных трудов «Моисей Хоренаци – анонимный автор-священник», «Месроп Маштоц – не создатель алфавита, а вымышленный анонимный священник», связанных с выдуманной историей и вымышленными личностями, проводил важные исследования, посвященные истории Албании, которые и сегодня являются ценными источниками для ученых и специалистов, изучающих литературу, культуру, общественную мысль Албании.
Сказав, что Аждар Исмайлов принимал активное участие и в общественно-политической жизни республики, академик Иса Габиббейли добавил, что он был близким соратником Гейдара Алиева и одним из 91 представителя интеллигенции, обратившихся к Общенациональному лидеру с призывом вернуться к власти, и до конца своих дней вел решительную борьбу во имя интересов Родины.
Руководитель НАНА сообщил, что при создании Совета ветеранов партии «Ени Азербайджан» Аждару Исмайлову было оказано доверие со стороны главы государства, он был избран членом этого совета, и это была справедливая оценка, которую Президент Ильхам Алиев дал деятельности Аждара Исмайлова.
Сказав, что сегодня сын ученого Джавид Исмаил активно пропагандирует наследие своего отца и продолжает своими исследованиями его путь,  академик Иса Габиббейли добавил, что память об Аждаре Исмайлове всегда будет жить в сердцах людей.
В своем выступлении председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садиг Гурбанов сообщил, что знал Аждара Исмайлова с молодых лет, и отметил, что ученый всегда оказывал поддержку молодежи. Сказав, что Аждар Исмайлов не смог спокойно наблюдать за процессами, которые поставили Азербайджан лицом к лицу перед угрозой потери независимости, и был одним из организаторов митинга, который прошел в апреле 1992 года в знак протеста против статьи Конституции о «возрастном цензе», направленной против власти и личности Гейдара Алиева, Садиг Гурбанов подчеркнул, что заслуги Аждара Исмайлова перед Родиной переоценить невозможно.
Затем на сессии выступили генеральный директор Института языкознания имени Насими НАНА, профессор Надир Мамедли, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, профессор Тахира Мамед, писатель-публицист Юнус Огуз и другие, которые говорили об общественно-политической деятельности ученого и его исследованиях в области литературоведения, истории, албановедения, языкознания.
В заключение выступил сын профессора Аждара Исмайлова, ученый-экономист, юрист Джавид Исмаил, который выразил благодарность главе государства за проведение в республике ряда мероприятий, связанных с 85-летним юбилеем его отца. Также он поблагодарил организаторов и участников сегодняшнего мероприятия за то, что они высоко чтят память Аждара Исмайлова.