“Türk dünyasının ortaq ədəbiyyatı” adlı tədbir keçiriləcək
9 iyun 2023-cü il tarixində saat 11:00-da AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Ədəbiyyat Fondu, Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyi və Türk Ağsaqqalları Birliyinin (TAİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Türk dünyasının ortaq ədəbiyyatı” adlı tədbir keçiriləcək.
Tədbir İkinci Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalı çərçivəsində baş tutacaq.
Qeyd edək ki, AMEA-nın Əsas binasının önündəki Elmlər Akademiyası parkında keçirilən festival Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi (AYB), Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Beynəlxalq Türk Akademiyası, TÜRKSOY, TÜRKPA, Yunus Əmrə İnstitutu, İLESAM və digər qurumların dəstəyi ilə baş tutur.  Hər gün bir türk ölkəsinin adı ilə keçirilən festivalda eyni zamanda müxtəlif elmi konfranslar, simpoziumlar, şeir saatları, imza günləri təşkil olunur.

Состоится мероприятие под названием «Общая литература тюркского мира»
9-го июня 2023 года в 11:00 в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана, Азербайджанского литературного фонда, Всемирного объединения молодых тюркских писателей и Общественного союза тюркских старейшин (TAİB) состоится мероприятие под названием «Общая литература тюркского мира».
Мероприятие пройдет в рамках Второго литературно-книжного фестиваля тюркского мира.
Отметим, что фестиваль в парке Академии наук перед Главным зданием НАНА проходит при организации Международного объединения тюркских авторов и поддержке Союза писателей Азербайджана, Министерства культуры Азербайджанской Республики, Комитета Милли Меджлиса по культуре, Национальной академии наук Азербайджана, Исполнительной власти города Баку, Международного фонда тюркской культуры и наследия, Международной тюркской академии, Международной организации тюркской культуры (TÜRKSOY), Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (TÜRKPA), Института Юнуса Эмре, Турецкой профессиональной организации авторов научных и литературных произведений (İLESAM) и прочих структур. На фестивале, каждый день которого проходит под эгидой одного из тюркских государств, также организовываются различные научные конференции, симпозиумы, часы поэзии и дни автографов.