Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun həmtəsisçisi olduğu “Kimya Problemləri” (“Chemical Problems”) jurnalının “Scopus” indeksləşmə bazasında 2022-ci il üçün impakt faktoru açıqlanıb.
Bu il üçün “Scopus” bazasının analiz parametrləri üzrə elan olunan nəticələrinə əsasən, jurnal əhəmiyyətli dərəcədə müsbətə doğru irəliləyib. Belə ki, jurnalın 2021-ci ildə 0.1 olan impakt faktoru 2022-cü il üçün 0.6 elan edilib.
“Kimya Problemləri” (“Chemical Problems”) jurnalı 2002-ci ildə Akif Əliyev tərəfindən təsis edilib, 2003-cü ildən nəşr olunmağa başlayıb. İndiyə qədər jurnalda 2100-dən artıq elmi məqalə dərc olunub.
Jurnal 2009-cu ildən Chemical Abstract elmi informasiya bazasında referatlaşdırılır. Jurnal dövrü nəşrlərin beynəlxalq qeydiyyat mərkəzində qeydiyyatdan keçib, 2221-8688 (print) və 2522-1655 (online) ISSN indeksini alıb. Bundan başqa, “Kimya Problemləri” (“Chemical Problems”) jurnalı bir çox nüfuzlu biblioqrafik, referativ bazalarda, repozitariyalarda və axtarış sistemlərində yerləşdirilib. 2016-cı il (№ 1) – 2019-cu il (№ 3) daxil olmaqla, jurnalda dərc edilən elmi məqalələr “Web of Science” bazasında indeksləşdirilib və 2018-ci ildən rəqəmsal axtarış sistemi üçün “Crossref”də qeydiyyatdan keçərək DOİ alıb.
2015-ci ildən “РИНЦ” və RSCI Rusiya indeksləşmə bazalarına daxildir. Qeyd etmək lazımdır ki, RSCI – “Web of Science” platformasında “eLibrary” və “Clarivate Analytics” bazaları arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən yaradılıb.
2021-ci ilin sentyabr ayından jurnal “Scopus” beynəlxalq indeksləşmə bazasına daxil edilib.
Qeyd edək ki, “Chemical Problems” jurnalı Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının təsdiq etdiyi beynəlxalq nüfuzlu elmi bazalara daxil olan tövsiyə olunan jurnallar siyahısına daxildir. Jurnalın baş redaktoru akademik Vaqif Fərzəliyevdir.

Обнародован импакт-фактор журнала «Chemical Problems» в базе данных Scopus на 2022-й год
Обнародован импакт-фактор журнала «Проблемы химии» («Chemical Problems»), соучредителем которого является Институт катализа и неорганической химии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, в базе данных Scopus на 2022-й год.
Согласно объявленным показателям, импакт-фактор журнала, который в 2021 году был равен 0.1, возрос в 2022 году до 0.6-ти.
Журнал «Проблемы химии» («Chemical Problems») был учрежден в 2002 году Акифом Алиевым, начал издаваться с 2003 года. До сегодняшнего дня в журнале были опубликованы более 2100 научных статей.
С 2009 года журнал реферируется в научно-информационной базе Chemical Abstract. Журнал прошел регистрацию в международном центре периодических изданий, индекс ISSN печатной версии журнала (print) – 2221-8688, электронной версии (online) 2522-1655. Помимо этого, журнал «Проблемы химии» («Chemical Problems») размещен во многих престижных библиографических и реферативных базах, репозиториях и поисковых системах. Научные статьи, опубликованные в номерах журнала с 2016 года (№ 1) по 2019 год (№ 3) включительно, индексировались в базе Web of Science, с 2018 года журнал прошел регистрацию в Crossref и получил DOİ (цифровой идентификатор объекта).
С 2015 года журнал включен в российские базы данных РИНЦ и RSCI. Отметим, что RSCI создан на платформе Web of Science на основе договора, заключенного между eLibrary и Clarivate Analytics.
В сентябре 2021 года журнал включен в международную базу данных Scopus.
Помимо этого, журнал «Chemical Problems» входит в список включенных в престижные международные научные базы периодических изданий, рекомендованных Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики для публикации результатов диссертационных работ. Главным редактором журнала является академик Вагиф Фарзалиев.