AMEA-nın elmi müəssisələrində 2015-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair müzakirələr aparılıb
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Akademiyanın elmi müəssisələrində, habelə digər nazirliklər və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi müəssisələr və ali məktəblərdə 2015-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların vaxtında müzakirə olunub təsdiq edilməsini təmin etmək məqsədilə bir sıra qərarlar qəbul olunub. AMEA elmi müəssisələrinin rəhbərlərinə tapşırılıb ki, müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabat hazırlanarkən Akademiyanın illik fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsinin strukturu əsas götürülsün. Elmi müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabat 2015-ci il dekabrın 25-dək AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilsin. AMEA-nın üzvləri elmi, elmi-təşkilati, ictimai fəaliyyətləri və nailiyyətləri haqqında hesabatı, habelə təkliflərini 2015-ci il dekabrın 25-dək müvafiq elmi bölmələrə təqdim etsinlər.
Elmi bölmə rəhbərlərinə isə tapşırılıb ki, elmi müəssisələrin hesabatlarının 2015-ci il dekabrın 30-dək müvafiq elmi bölmədə müzakirəsi təşkil olunsun. Həmçinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2015-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinə daxil edilmək üçün 2016-cı il yanvarın 8-dək müvafiq materiallar elektron variantı ilə birlikdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilsin.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə isə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2015-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinin 2016-cı il fevralın 20-dək nəşrə hazırlanmasını təmin etmək həvalə edilib. Qeyd olunub ki, hesabata 2015-ci ildə AMEA-da və digər nazirliklərin tabeliyində olan elmi müəssisələrdə və ali məktəblərdə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin mühüm nəticələri, həyata keçirilmiş əsas elmi-təşkilati işlər, AMEA-nın fəaliyyətinin digər aspektləri və göstəriciləri haqqında ətraflı məlumatlar daxil edilsin.
Bu və ya digər qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevə həvalə edilib.

Today at the meeting of the Presidium of ANAS were discussed a number of decisions in order to ensure the approval of the reports on the results of research work carried out in the scientific institutions of the Academy in 2015, as well as scientific institutions and higher educational institutions subordinated to ministries and government agencies.
The heads of scientific institutions was requested preparing the report on the results of scientific and organizational activities of the agencies to base the structure of the collection of reports on the annual activities of the Academy. Submit a report on the results of scientific and organizational activities of scientific institutions to the relevant department of ANAS and Department of Education and Science of the Presidium of ANAS to December 25, 2015. Members of ANAS must submit a report on scientific and scientific-organizational, social activities and achievements, as well as their proposals to the relevant scientific department before December 25, 2015.
And the head of the scientific department was instructed to organize a discussion of reports of scientific institutions in the respective academic department before December 30, 2015. Also to be included in the collection "Report on the Activities of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2015" relevant materials with the electronic version must be submitted to the Department of Education and Science of the Presidium of ANAS to January 8, 2016.
Department of Education and Science of the Presidium of ANAS has been charged to prepare for the publication of the book "Report on the Activities of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2015" until February 20, 2016. It was requested to include in the report detailed information about the important results of the research work carried out in 2015 in the scientific institutions of the Academy, as well as scientific institutions and higher educational institutions subordinated to ministries and government agencies, implemented the scientific and organizational work, other aspects of the ANAS.
Oversight the execution of taken decisions was entrusted to the Academician-secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev.