AMEA-nın elmi müəssisələrində 2015-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair müzakirələr aparılıb
Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Akademiyanın elmi müəssisələrində, habelə digər nazirliklər və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi müəssisələr və ali məktəblərdə 2015-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların vaxtında müzakirə olunub təsdiq edilməsini təmin etmək məqsədilə bir sıra qərarlar qəbul olunub. AMEA elmi müəssisələrinin rəhbərlərinə tapşırılıb ki, müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabat hazırlanarkən Akademiyanın illik fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsinin strukturu əsas götürülsün. Elmi müəssisənin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabat 2015-ci il dekabrın 25-dək AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilsin. AMEA-nın üzvləri elmi, elmi-təşkilati, ictimai fəaliyyətləri və nailiyyətləri haqqında hesabatı, habelə təkliflərini 2015-ci il dekabrın 25-dək müvafiq elmi bölmələrə təqdim etsinlər.
Elmi bölmə rəhbərlərinə isə tapşırılıb ki, elmi müəssisələrin hesabatlarının 2015-ci il dekabrın 30-dək müvafiq elmi bölmədə müzakirəsi təşkil olunsun. Həmçinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2015-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinə daxil edilmək üçün 2016-cı il yanvarın 8-dək müvafiq materiallar elektron variantı ilə birlikdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim edilsin.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə isə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2015-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat” məcmuəsinin 2016-cı il fevralın 20-dək nəşrə hazırlanmasını təmin etmək həvalə edilib. Qeyd olunub ki, hesabata 2015-ci ildə AMEA-da və digər nazirliklərin tabeliyində olan elmi müəssisələrdə və ali məktəblərdə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin mühüm nəticələri, həyata keçirilmiş əsas elmi-təşkilati işlər, AMEA-nın fəaliyyətinin digər aspektləri və göstəriciləri haqqında ətraflı məlumatlar daxil edilsin.
Bu və ya digər qərarların icrasına nəzarət AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevə həvalə edilib.

Сегодня на заседании Президиума НАНА был принят ряд решений в целях обеспечения утверждения отчетов по итогам научно-исследовательских работ, проведенных в научных учреждениях Академии в 2015 году, а также научных учреждениях и высших учебных заведениях, находящихся в подчинении министерств и государственных структур.
Руководителям научных учреждений НАНА было поручено, что при подготовке отчета об итогах научной и научно-организационной деятельности учреждений взять за основу структуру сборника отчетов о годовой деятельности Академии. Представить отчет об итогах научной и научно-организационной деятельности научных учреждений в соответствующие отделения НАНА и Управление науки и образования аппарата Президиум НАНА до 25 декабря 2015 года. Члены НАНА должны представить отчет о научной и научно-организационной, общественной деятельности и достижениях, а также свои предложения в соответствующие научные отделения до 25 декабря 2015 года.
А руководителям научных отделений было поручено организовать обсуждение отчетов научных учреждений в соответствующем научном отделении до 30 декабря 2015 года. Также для включения в сборник «Отчет о деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2015 году» соответствующие материалы вместе с электронным вариантом должны быть представлены в Управление науки и образования аппарата Президиума НАНА до 8 января 2016 года.
Управлению науки и образования аппарата Президиум НАНА было поручено обеспечить подготовку к изданию сборника «Отчет о деятельности Национальной академии наук Азербайджана в 2015 году» до 20 февраля 2016 года. Было поручено включить в отчет подробную информацию о важных результатах научно-исследовательских работ, проведенных в 2015 году в научных учреждениях Академии, а также научных учреждениях и высших учебных заведениях, находящихся в подчинении министерств и государственных структур, реализованных научно-организационных работах, прочих аспектах деятельности НАНА.
Контроль за исполнением принятых постановлений был возложен на академика-секретаря НАНА, академика Расима Алгулиева.