İyulun 11-də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Azərbaycanda səfərdə olan İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun ölkə üzrə əməkdaşlıq çərçivəsinin hazırlanmasına dair missiyası ilə görüşüb.
Akademiyanın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə AMEA tərəfdən akademik Arif Həşimov və Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d., dosent Esmira Əlirzayeva, İİB tərəfdən isə Əməliyyat Qrupunun rəhbəri Koxorjon Aminov, elm, texnologiya və innovasiya təşəbbüsləri üzrə mütəxəssis Nedal Ali İşaq ElHaşmi, eləcə də İİB-in Azərbaycan üzrə nümayəndəsi Şəhla Məmmədova iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan akademik Arif Həşimov görüşün əhəmiyyətli məsələlərin müzakirəsi baxımından önəmini qeyd edib. Akademik Arif Həşimov Azərbaycanın dünyanın aparıcı maliyyə-kredit qurumlarından biri olan və müsəlman ölkələrini əhatə edən İİB-ə 1992-ci ildə üzv olduğunu xatırladıb. O, İİB-in fərdi müsəlman cəmiyyətlərinin iqtisadi inkişafını və sosial tərəqqisini İslam hüququ əsasında təmin etməkdə böyük rola malik olduğunu vurğulayıb.
Akademik Arif Həşimov AMEA-da son illərdə mühüm elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar haqqında qonaqlara məlumat verib, İİB ilə əməkdaşlığın bu tədqiqatların dünyanın nüfuzlu elm və təhsil qurumlarında aparılan araşdırmalarla əlaqələndirilməsi baxımından böyük səmərə verəcəyinə əminliyini bildirib. Akademik Arif Həşimov gələcəkdə yaşıl texnologiyalar, müasir suvarma sistemləri, yaşıl hidrogen və s. istiqamətlərdə birgə icra olunacaq innovativ layihələrlə bağlı təkliflərini səsləndirib.
Sonra çıxış edən Əməliyyat Qrupunun rəhbəri Koxorjon Aminov son zamanlar Azərbaycanın sürətli inkişafının şahidi olduqlarını qeyd edərək, İİB-in bu keçid dövründə Azərbaycana bir çox istiqamətlər üzrə dəstək verdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin İİB-in Azərbaycanda həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib.
İİB-in elm, texnologiya və innovasiya təşəbbüsləri üzrə mütəxəssis Nedal Ali İşaq ElHaşmi isə AMEA əməkdaşlarının dünyanın nüfuzlu universitetlərində doktorantura təhsili almalarına dəstək göstərdiklərini xatırladıb, hazırda İİB tərəfindən fundamental tədqiqatlar üzrə individual təqaüdlərin verildiyini diqqətə çatdırıb. O, Akademiya magistrlərinin digər ölkələrdə təhsil və təcrübə keçmələrinə dəstək göstərməyə hazır olduqlarını qeyd edib.
Görüş çərçivəsində AMEA ilə İİB arasında həyata keçirilən əməkdaşlıq, planlaşdırılan birgə layihələr və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qonaqlar AMEA-da aparılan tədqiqatların, həyata keçirilən layihələrin onlarda böyük təəssürat yaratdığını bildiriblər. Qrupun nümayəndələri İİB və AMEA arasında müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

В Президиуме НАНА состоялась встреча с делегацией группы Исламского банка развития
11-го июля и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с находящейся с визитом в Азербайджане делегацией  группы Исламского банка развития (ИБР).
На встрече, которая проходила в Президиуме Академии наук, со стороны НАНА приняли участие академик Ариф Гашимов и заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями, доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, а со стороны ИБР – руководитель операционной группы Кохоржон Аминов, специалист по научным, технологическим и инновационным инициативам Недал Али Ишаг Аль-Хашми, а также представитель ИБР по Азербайджану Шахла Мамедова.
Поприветствовав гостей, академик Ариф Гашимов отметил значимость встречи, на которой будут обсуждаться важные вопросы. Академик напомнил, что Азербайджан стал членом ИБР, который является одной из ведущих финансово-кредитных организаций мира и охватывает мусульманские страны, в 1992 году, и подчеркнул, что ИБР играет важную роль в обеспечении экономического развития и социального процветания мусульманских сообществ, опираясь на Исламское право.
И.о. первого вице-президента НАНА рассказал гостям о проводимых на протяжении последних лет исследованиях, которые охватывают важные научные направления, и выразил уверенность в том, что сотрудничество с ИБР внесет весомую лепту в координацию этих изыскани      й с исследованиями, которые проводятся в престижных научных и образовательных структурах мира. Академик Ариф Гашимов озвучил свои предложения, связанные с инновационными проектами, которые будут совместно реализовываться в будущем в таких сферах, как зеленые технологии, современные оросительные системы, «зеленый» водород и т.д.
Затем выступил руководитель операционной группы Кохоржон Аминов, который подчеркнул, что на протяжении последних лет они являются свидетелями стремительного развития Азербайджана, и сообщил, что за истекший период ИБР оказал Азербайджану поддержку по многим направлениям. Он также рассказал о проектах, которые ИБР претворяет в жизнь в Азербайджане.
В своем выступлении специалист ИБР по научным, технологическим и инновационным инициативам Недал Али Ишаг Аль-Хашми напомнил, что при поддержке ИБР некоторые сотрудники НАНА продолжили свое обучение в докторантуре престижных университетов мира, и отметил, что в настоящее время банк выделяет индивидуальные стипендии на фундаментальные исследования. Он выразил готовность оказать содействие магистрам Академии наук для получения образования и прохождения практики в зарубежных странах.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между НАНА и ИБР, планируемые совместные проекты и т.д.
Гости сообщили, что проводимые в НАНА исследования и реализуемые проекты произвели на них большое впечатление. Представители группы выразили заинтересованность в продолжении сотрудничества между ИБР и НАНА в соответствующих сферах.