AMEA-da sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılmasına həsr olunmuş müşavirə keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə ölkə başçısının “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Fərmanından irəli gələn məsələlərin icrasına həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sözügedən Fərman dövlət qurumlarında kargüzarlığın aparılması sahəsində qabaqcıl informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə olunmaqla “kağızsız hökumət”ə keçid prosesinin sürətləndirilməsi və rəqəmsal idarəçiliyin tətbiq edilməsi məqsədini daşıyır.
AMEA rəhbəri Fərmanda Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminin infrastrukturunda dövlət orqanlarının elektron sənəd dövriyyəsi sistemləri arasında real vaxt rejimində və təhlükəsiz qaydada sənəd mübadiləsinin aparılması ilə bağlı inteqrasiyanın və sənədlərin hərəkəti üzrə uçotun həyata keçirilməsini təmin edən Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi altsisteminin yaradılmasının əksini tapdığını vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi və dəstəyi ilə ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin qurulması və daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində aparılan mühüm işlərə AMEA-nın da öz töhfəsini verməkdə olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada bu məqsədlə “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını və son aylarda elmi tədqiqat institutlarında elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirildiyini söyləyib. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Akademiyada elektron sənəd döviyyəsi həyata keçirilsə də, bu istiqamətdə fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə, genişləndirilməsinə və sistemləşdirilməsinə ehtiyac vardır.
Sonra çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov Akademiyada elektron sənəd dövriyyəsi sisteminin qurulması məqsədilə AMEA-nın şəbəkə infrastrukturuna texniki baxışın keçirildiyini diqqətə çatdırıb: “Hazırda AMEA Rəyasət Heyətinin binasında keçirilmiş texiki baxışın nəticələri təhlil olunur. İlkin olaraq qeyd etmək istərdim ki, şəbəkə kabellərinin əksər hissəsi məqbuldur, lakin internet avadanlıqlarının və texniki parametrləri aşağı olan kompüterlərin yenilənməsinə ehtiyac var. Bu addım Rəyasət Heyətinin binasında verilən internetin sürətinə müsbət təsir edəcək və müasir kompüterlər vasitəsilə ən son əməliyyat sistemlərindən istifadə etməklə mərkəzləşmiş qaydada lisenziyalı proqramlardan yararlana biləcəyik”.
Müşavirədə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, Sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Əliyeva, Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsi müdirinin müavini, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Samir Səttarov və başqaları çıxış edərək Akademiyada sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması ilə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılmasının sürətləndirilməsi və elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.

В НАНА состоялось совещание, посвященное электронизации обмена документами
Под председательством президента НАНА, академика Исы Габиббейли состоялось совещание, посвященное выполнению задач, поставленных в Указе главы государства «Об электронизации обмена документами между государственными органами (структурами)».
В своем выступлении на мероприятии академик Иса Габиббейли сообщил, что Указ принят с целью ускорения процесса перехода к «правительству без бумаг» и применения цифрового управления с использованием передовых информационных и коммуникационных технологий в области ведения делопроизводства в государственных органах.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в Указе предусмотрено создание в инфраструктуре Информационной системы Электронного правительства подсистемы Цифрового документооборота, обеспечивающей осуществление интеграции, связанной с безопасным проведением обмена документами между системами электронного документооборота государственных органов в режиме реального времени, и учета движения документов.
Сказав, что НАНА вносит свой вклад в реализацию важных мероприятий, которые осуществляются под руководством и при поддержке Президента Ильхама Алиева в сфере построения и развития информационного общества в стране, академик Иса Габиббейли добавил, что с этой целью в НАНА создан отдел «Электронная Академия», а в течение последних месяцев в научно-исследовательских институтах расширена сеть электронных услуг. Руководитель НАНА отметил, что хотя в Академии наук и осуществляется электронный документооборот, есть необходимость в совершенствовании, расширении и систематизации деятельности в данной сфере.
Затем выступил заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА, доктор философии по математике Фариз Имранов, который сообщил, что с целью налаживания в НАНА системы электронного документооборота был проведен технический осмотр сетевой инфраструктуры Академии наук: «В настоящее время анализируются итоги технического осмотра, проведенного в здании Президиума НАНА. По предварительным данным хочу отметить, что большая часть сетевых кабелей находится в удовлетворительном состоянии, однако есть потребность в обновлении сетевого оборудования и компьютеров, технические параметры которых не соответствуют требованиям. Этот шаг положительно скажется на скорости интернета в здании Президиума, а применив самые последние операционные системы посредством современных компьютеров, мы сможем в централизованной форме использовать лицензионные программы».
На совещании также выступили заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Айнур Махмуд, заведующая Отделом по работе с документами, доктор философии по филологии Эсмер Алиева, заместитель завотделом по внешним связям и работе с международными организациями, доктор философии по социологии Самир Саттаров и другие, которые озвучили свои мысли и предложения в связи с электронизацией обмена документами в Академии наук.
В заключение академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения, направленные на ускорение электронизации обмена документами и расширение сети электронных услуг.