18 sentyabr musiqi mədəniyyətinə böyük töhfələr vermiş, Azərbaycan musiqisini zirvələrə yüksəltmiş, opera sənətinin banisi, bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günüdür. 1995-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin imzaladığı “Üzeyir musiqi gününün keçirilməsi haqqında” Fərmanına əsasən, bu gün bütün ölkəmizdə olduğu kimi Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində də xüsusi qeyd olunub.
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-28 sentyabr 2023-cü il tarixlərində baş tutacaq XV Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində “Üzeyir Hacıbəyli və Cavidlər ailəsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri açan muzeyin direktoru, f.e.d. Gülbəniz Babaxanlı dahi bəstəkarın Azərbaycan musiqisinin inkişafındakı roluna toxunub, Üzeyir bəy və Ərtoğrol Cavidin birgə fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Alim bildirib ki, Ərtoğrol Cavid 1940-cı ildə Pedaqoji İnstitutu bitirdikdən sonra, Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına daxil olub. 1941-1942-ci illərdə Üzeyir bəy Hacıbəylinin sinfində bəstəkarlıqdan dərs alıb, özünü çox istedadlı və bacarıqlı tələbə kimi göstərib. Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası yanındakı Musiqi Elmi Tədqiqat Kabinetində çalışaraq musiqi folklor nümunələrinin toplanması, nota salınması işi ilə məşğul olub və qısa zamanda Üzeyir bəyin çox sevdiyi tələbələrdən birinə çevrilib.
Muzeyin ekspozisiya otağında sərgilənən Ərtoğrol Cavidin Üzeyir Hacıbəyliyə ünvanladığı məktubları xüsusi vurğulayan natiq bu materialların onların səmimi müəllim-tələbə münasibətinin aynası olduğunu bildirib. G.Babaxanlı qeyd edib ki, Azərbaycanın, milli mədəniyyətimizin gələcəyini daima düşünən Üzeyir Hacıbəylinin Cavid əfəndinin istedadlı oğluna xüsusi rəğbəti vardı, ona ümidləri hədsiz idi. Onun bəstələrinə baxanda fərəh hissi keçirirdi. Gələcəkdə böyük bəstəkar kimi şöhrət qazanacağına inanırdı. Ü.Hacıbəylinin bəstəkarlıq sinfində təhsil alan Ə.Cavid də öz növbəsində sənətinə və şəxsiyyətinə pərəstiş etdiyi sevimli müəlliminə fortepiano üçün bəstələdiyi “9 variasiya” əsərini ithaf edib.
Ə.Cavidin Böyük Vətən müharibəsi illərində əsgərlikdən müəlliminə yazdığı məktubları oxuduqca Üzeyir bəyin repressiyaya məruz qalmış Hüseyn Cavid ailəsinə qarşı qayğıkeş münasibətinin şahidi oluruq. Bu iki böyük musiqiçinin valideyn-övlad münasibətini muzeyin fondunda mühafizə olunan digər nadir eksponatlar da sübut edir.
Sonra tədbir iştirakçıları Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin fondunda qorunan şəxsi arxiv materialları əsasında hazırlanan sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə Ərtoğrol Cavidin müəlliminə ünvanlandığı məktublar və onun bəstələrindən ibarət nəşrlər də nümayiş olunub.
Gün boyu muzeyin ekspozisiya zallarında dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin bəstələdiyi musiqilər səsləndirilib.

18 сентября отмечается день рождения выдающегося композитора, основоположника оперного искусства в Азербайджане Узеира Гаджибейли, внесшего огромный вклад в развитие музыкальной культуры. Согласно Указу «О проведении Дня музыки Узеира», подписанному в 1995 году общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, этот день ежегодно отмечается во всех уголках республики. Не стал исключением и Дом-музей Гусейна Джавида.
В рамках XV Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли, который проходит с 18 по 28 сентября при организации Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджанской Республики, в Доме-музее Гусейна Джавида состоялось мероприятие «Узеир Гаджибейли и семья Джавидов».
Открыв мероприятие, директор музея, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы рассказала о роли гениального композитора в развитии отечественной музыки и совместной деятельности Узеир бека и Эртогрула Джавида.
Директор сообщила, что после окончания в 1940 году Педагогического института Эртогрул Джавид поступил в Азербайджанскую государственную консерваторию. В 1941-1942 гг. он изучал композиторское искусство в классе Узеира Гаджибейли, проявил себя в качестве талантливого и способного студента и вскоре стал одним из любимых учеников Узеир бека. Работая под руководством Бюльбюля в Научно-исследовательском кабинете музыки при Азербайджанской государственной консерватории, Эртогрул Джавид собирал и записывал на ноты образцы музыкального фольклора.
Особо подчеркнув, что в экспозиции музея демонстрируются письма Эртогрула Джавида, адресованные Узеиру Гаджибейли, Гюльбениз Бабаханлы отметила, что эти материалы свидетельствуют об искренних дружеских взаимоотношениях между педагогом и студентом. Сказав, что Узеир Гаджибейли, всегда думающий о будущем национальной культуры и музыки Азербайджана, возлагал большие надежды на талантливого сына Гусейна Джавида, директор добавила, что гениальный композитор испытывал гордость, знакомясь с сочинениями своего ученика, и верил, что его ждет великое будущее. В свою очередь, Эртогрул Джавид посвятил своему любимому педагогу, перед личностью и творчеством которого преклонялся, «9 вариаций» для фортепиано.
Читая письма Эртогрула Джавида с фронта в годы Великой Отечественной войны, продолжила Гюльбениз Бабаханлы, мы становимся свидетелями заботливого отношения Узеир бека к семье репрессированного поэта Гусейна Джавида; о теплых, сердечных взаимоотношениях между двумя композиторами говорят и другие ценные материалы, которые хранятся в фонде музея.
Далее участники мероприятия ознакомились с выставкой, организованной в честь этого дня. На выставке демонстрировались хранящиеся в фонде личные архивные материалы, письма Эртогрула Джавида своему учителю и духовному наставнику, а также издания его музыкальных произведений.
В течение всего дня в экспозиционных залах Дома-музея Гусейна Джавида звучала музыка гениального композитора Узеира Гаджибейли.