AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvandakı “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyində olublar
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiyaİncəsənət, Dil və Ədəbiyyat institutlarının əməkdaşları Naxçıvan şəhərində yerləşən “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyində olublar.
Ziyarətçilərə muzeyin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2010-cu il 23 oktyabr tarixli Sərəncamı əsasında yaradıldığı bildirilib.
Qeyd olunub ki, Şərq memarlıq üslubunda tikilmiş “Xan sarayı” XX əsrin əvvəllərinə qədər Naxçıvan xanlarının yaşayış evi olub. Sarayı XVIII əsrin sonunda axırıncı Naxçıvan xanı Ehsan xanın atası Kəlbəli xan Kəngərli tikdirib. Xan Sarayı 1998-ci ilin aprelindən Naxçıvan Xalça Muzeyi kimi fəaliyyət göstərir.
Bildirilib ki, “Xan Sarayı”nın binası yenidən qurulub, bu mədəniyyət müəssisəsinin fəaliyyəti üçün lazımi arxiv materialları və digər sənədlər toplanaraq muzeyə verilib. 2010-cu il dekabrın 17-də “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyinin açılışı olub.
Muzeyin yaradılmasının əsas məqsədi Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixində xüsusi yer tutan Naxçıvan xanlığının tarixinin öyrənilməsi və təbliğidir.
Qeyd edək ki, Naxçıvanda keçirilən “Muzey günləri” çərçivəsində Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvan şəhərindəki muzeylərə gedir, görkəmli şəxsiyyətlərin həyat və fəaliyyətini, tariximizi, mədəniyyətimizi, milli dəyərlərimizi özündə əks etdirən eksponatlarla tanış olurlar.

Employees of Nakhchivan Department visited "Khan Palace" State Historical and Architectural Museum
Chairman of ANAS Nakhchivan Department, Academician Ismayil Hajiyev, employees of Institute of History, Ethnography and Archaeology and Institute of Art, Institute of Language and Literature of department visited “Khan Palace” State Historical and Architectural Museum, in Nakhchivan.
Visitors provided details about the history of the museum, which was established in accordance with the Order of Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic dated October 23, 2010.
Noted that, the “Khan Palace” building with oriental architecture has been a residential house before the beginning of the XX century. The palace was built by the father of the last Nakhchivan Khan Ehsan Khan Kangarli Kelbali Khan. The Khan Palace functions as Nakhchivan carpet museum since April 1998.
Noted that, the “Khan Palace” building was reconstructed and archival materials, necessary for activity of this cultural institution were collected and transferred to the museum.
The opening of the “Khan Palace” State historical and architectural museum was held on December 17, 2010.
The main goal of the museum is to study and promote the history of Nakhchivan khanate, which had a special place in the history of national statehood of Azerbaijan.
Within the “Museum’s Day” the employees of Nakhchivan Department visit museums in Nakhchivan, get acquainted with exhibits reflecting a life and activity of prominent personalities, history, culture and national values of the country.