AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvandakı “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyində olublar
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiyaİncəsənət, Dil və Ədəbiyyat institutlarının əməkdaşları Naxçıvan şəhərində yerləşən “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyində olublar.
Ziyarətçilərə muzeyin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2010-cu il 23 oktyabr tarixli Sərəncamı əsasında yaradıldığı bildirilib.
Qeyd olunub ki, Şərq memarlıq üslubunda tikilmiş “Xan sarayı” XX əsrin əvvəllərinə qədər Naxçıvan xanlarının yaşayış evi olub. Sarayı XVIII əsrin sonunda axırıncı Naxçıvan xanı Ehsan xanın atası Kəlbəli xan Kəngərli tikdirib. Xan Sarayı 1998-ci ilin aprelindən Naxçıvan Xalça Muzeyi kimi fəaliyyət göstərir.
Bildirilib ki, “Xan Sarayı”nın binası yenidən qurulub, bu mədəniyyət müəssisəsinin fəaliyyəti üçün lazımi arxiv materialları və digər sənədlər toplanaraq muzeyə verilib. 2010-cu il dekabrın 17-də “Xan Sarayı” Dövlət Tarix-Memarlıq Muzeyinin açılışı olub.
Muzeyin yaradılmasının əsas məqsədi Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixində xüsusi yer tutan Naxçıvan xanlığının tarixinin öyrənilməsi və təbliğidir.
Qeyd edək ki, Naxçıvanda keçirilən “Muzey günləri” çərçivəsində Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşları Naxçıvan şəhərindəki muzeylərə gedir, görkəmli şəxsiyyətlərin həyat və fəaliyyətini, tariximizi, mədəniyyətimizi, milli dəyərlərimizi özündə əks etdirən eksponatlarla tanış olurlar.

Председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев, сотрудники Института истории, этнографии и археологии и Института искусства, языка и литературы отделения посетили Государственный историко-архитектурный музей «Ханский дворец», расположенный в городе Нахчыван.
Посетителям была дана информация об истории музея, который был создан в соответствии с Распоряжением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики от 23 октября 2010 года.
Было отмечено, что сооруженный в стиле Восточной архитектуры «Ханский дворец» до начала XX века были жилым домом. Дворец был построен отцом Нахчыванского хана Эхсан хана Кельбали ханом Кенгерли. Ханский дворец с апреля 1998 года действует как Нахчыванский музей ковра.
Было отмечено, что здание «Ханского дворца» было реконструировано, необходимые для деятельности этого культурного учреждения архивные материалы были собраны и переданы музею. 17 декабря 2010 года состоялось открытие Государственного историко-архитектурного музея «Ханский дворец».
Основная цель создания музея - изучение и пропаганда истории Нахчыванского ханства, которое занимает особое место в истории национальной государственности Азербайджана.
Отметим, что в рамках «Дня музеев» сотрудники Нахчыванского отделения посещают музеи в Нахчыване, знакомятся с экспонатами, отражающими в себе жизнь и деятельность выдающихся личностей, историю, культуру и национальные ценности нашей страны.