Oktyabrın 9-da AMEA-nın Əsas binasında görkəmli musiqişünas-alim, “Şöhrət” ordenli, Əməkdar elm və incəsənət xadimi, akademik Zemfira Səfərovanın yüksək poliqrafik tərtibatda çapdan çıxmış “Azərbaycan musiqişünaslığı: mühüm mərhələlər” kitabının təqdimatı olub.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq kitabın musiqi ictimaiyyətimiz və elmimiz üçün əhəmiyyətindən danışıb.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin AMEA və alimlərimiz qarşısında qoyduğu Azərbaycan tarixinin dərindən öyrənilərək yenidən yazılması kimi mühüm vəzifə bütün sahələr üzrə inkişaf mərhələlərinin və konsepsiyaların yaradılması zərurətini meydana çıxarıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması istiqamətində həyata keçirdiyi düşünülmüş siyasət xalqımıza çoxəsrlik tariximizi, mədəniyyətimizi obyektiv və daha dərindən dərk etməyə, ciddi elmi problemləri gündəmə gətirməyə əsas verdi.
Son illərdə AMEA-da müzakirə obyektinə çevrilən əsas mövzular sırasında elm və yaradıcılıq sahələrinin dövrləşməsi məsələsinin ön sıralarda durduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin dövrləşdirilməsi istiqamətində geniş müzakirələrin aparıldığını, ilk dəfə olaraq Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin dövrləşdirilmə konsepsiyasının müəyyən olunduğunu və inkişaf mərhələlərinin dəqiqləşdirildiyini bildirib. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, hazırda geniş müzakirələrdən sonra qəbul olunmuş dövrləşdirmə konsepsiyası əsasında Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi 10 cilddə yenidən hazırlanır.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin bugünlərdə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında geniş elmi ictimaiyyətin nümayəndələrinin iştirakı ilə Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürovun “Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyası və inkişaf mərhələləri” mövzusunda məruzəsinin dinlənildiyini diqqətə çatdırıb. O, Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə zamanı irəli sürülən təkliflər də nəzərə alınmaqla Azərbaycan tarixinin dövrləşdirilməsi konsepsiyasının yenidən hazırlanmasının qərara alındığını söyləyib, obyektiv elmi qənaətlərin ölkə ictimaiyyətinə təqdim edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Bundan başqa, akademik İsa Həbibbəyli Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin Azərbaycan incəsənətinin dövrləşdirilməsi konsepsiyasının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətə başladığını qeyd edib.
Akademik Zemfira Səfərovanın ictimaiyyətə təqdim olunan kitabını musiqi irsimiz üçün bənzərsiz sərvət hesab edən AMEA rəhbəri musiqişünaslığımızın çoxəsrlik tarixinə dərindən bələd olan alimin ilk dəfə bu kitabda Azərbaycan musiqişünaslığının inkişaf mərhələlərini meydana qoyduğunu, musiqişünaslıq eliminin ana xəttini və istiqamətlərini müəyyən etdiyini bildirib.
Alim akademik Zemfira Səfərovanın Azərbaycanın zəngin musiqi tarixinin tam elmi mənzərəsini yaratmış görkəmli musiqişünas olduğunu söyləyərək, yeni nəşrin onun 70 ilə yaxın davam edən tədqiqatlarının ümumiləşdirilmiş növbəti hesabatı olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, yeni nəsillər, alimin müasirləri, davamçıları, tələbələri akademik Zemfira Səfərovanın musiqişünaslıq elminin tarixi və nəzəriyyəsinə dair tədqiqatlarını davam etdirməli və daha da zənginləşdirməlidirlər.
Daha sonra Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək Azərbaycan mədəniyyət tarixinə dəyərli töhfə olan kitabın nəzəriyyə və muğam musiqişünaslığı, Ozan-aşıq yaradıcılığına dair araşdırmalar, eləcə də musiqişünaslığın digər qollarına həsr olunmuş məqalələrlə zəngin olduğunu bildirib.
Akademik Zemfira Səfərovanın musiqi tarixinin araşdırılması istiqamətindəki çoxşaxəli fəaliyyətindən söz açan Firəngiz Əlizadə onun Azərbaycanın musiqi tarixini ciddi və sistemli şəkildə öyrəndiyini diqqətə çatdırıb: “Gərgin zəhmətin, əməyin bəhrəsi olan “Azərbaycan musiqişünaslığı: mühüm mərhələlər” kitabında Azərbaycan musiqişünaslığı haqqında dolğun məlumat yer alıb. Biz burada musiqi tariximizi əyani sürətdə görə və izləyə bilirik”.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə isə çıxışında səkkiz bölmədən ibarət olan yeni nəşrdə Azərbaycan musiqişünaslığının mühüm mərhələləri və problemlərinin ciddi şəkildə araşdırıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu tədqiqatlar xalqın mədəniyyətinin ən geniş mənzərəsini əhatə edir. Müəllif kitabda elmi mütəxəssislərlə yanaşı, bu sahə ilə maraqlanan oxucuları da musiqişünaslığımızın tarixi ilə tanış edir.
Tədbirdə, həmçinin Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyev, professor Nailə Rəhimbəyli, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorları Zümrüd Dadaşzadə və Ülkər Talıbzadə çıxış edərək təqdim olunan əsərin məziyyətindən, Azərbaycan musiqi tarixinin öyrənilməsində bu kimi sanballı kitabların müstəsna rolundan danışıblar.

Состоялась презентация книги академика Земфиры Сафаровой «Азербайджанское музыковедение: важные этапы»
9-го октября в Главном здании НАНА состоялась презентация книги видного ученого-музыковеда, обладателя ордена «Шохрат», заслуженного деятеля науки и искусства, академика Земфиры Сафаровой «Азербайджанское музыковедение: важные этапы».
Мероприятие прошло при совместной организации Отделения гуманитарных наук НАНА и Института архитектуры и искусства. Открывая мероприятие, президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о значении книги для музыкальной общественности страны и отечественной науки.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что после обретения республикой независимости общенациональный лидер Гейдар Алиев поставил перед НАНА и учеными важную задачу – глубоко изучить и написать историю Азербайджана, в связи с чем возникла необходимость в уточнении этапов развития и разработке концепций, связанных со всеми сферами. Академик отметил, что продуманная политика, проводимая Президентом Ильхамом Алиевым для полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, дала все основания нашему народу объективно и глубже освоить многовековую историю и культуру страны и вынести на повестку дня серьезные научные проблемы.
Сказав, что в последние годы среди обсуждаемых в Академии наук основных вопросов на передний план вынесен вопрос о периодизации различных сфер науки и творчества, руководитель НАНА добавил, что в Академии прошли широкие дискуссии, связанные с периодизацией истории азербайджанской литературы, впервые была разработана концепция ее периодизации и уточнены этапы развития. Академик отметил, что в настоящее время на основе принятой после широких дискуссий концепции периодизации продолжается работа над 10-томной историей азербайджанской литературы.
Академик Иса Габиббейли также сообщил, что недавно на заседании Президиума НАНА при участии представителей широкой научной общественности был прослушан доклад генерального директора Института истории имени А.А.Бакиханова, профессора Керима Шукюрова на тему «Концепция периодизации и этапы развития истории Азербайджана». На заседании Президиума, продолжил академик, было принято постановление о подготовке новой концепции периодизации истории Азербайджана с учетом предложений, выдвинутых в ходе дискуссий. Академик Иса Габиббейли добавил, что необходимо информировать общественность страны об объективных научных умозаключениях.
Помимо этого, руководитель НАНА подчеркнул, что генеральный директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде работает над разработкой концепции периодизации искусства Азербайджана.
Сказав, что представленный вниманию общественности труд академика Земфиры Сафаровой представляет собой исключительную ценность для изучения нашего музыкального наследия, академик Иса Габиббейли добавил, что в данной книге ученый, обладающий глубокими знаниями, охватывающими многовековую историю отечественного музыкознания, впервые подразделяет азербайджанское музыковедение на соответствующие этапы развития и определяет его основную линию и направления.
Президент НАНА отметил, что академик Земфира Сафарова является видным музыковедом, создавшим полную научную картину богатой истории азербайджанской музыки, и новое издание является очередным обобщенным отчетом исследований, которые ученый проводит на протяжении почти 70-ти лет. Академик подчеркнул, что новые поколения, современники, последователи и ученики академика Земфиры Сафаровой должны продолжить и еще более обогатить проводимые ею исследования в области истории и теории музыки.
Затем выступила председатель Союза композиторов Азербайджана, народная артистка, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде, которая сообщила, что книга, являющаяся ценным вкладом в историю азербайджанской культуры, изобилует материалами, освещающими результаты изысканий в области теории музыки, мугамного и Озано-ашугского искусства, а также статьями, посвященными другим отраслям музыковедения.
Говоря о многогранной деятельности академика Земфиры Сафаровой, Фирангиз Ализаде отметила, что ученый серьезно и системно исследует историю азербайджанской музыки: «В книге «Азербайджанское музыковедение: важные этапы», которая является результатом кропотливого труда, приводится подробная информация об азербайджанском музыкознании. Здесь мы можем наглядно проследить за историей нашей музыки».
В своем выступлении генеральный директор Института архитектуры и искусства, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде сообщил, что в новом издании, которое состоит из восьми разделов, серьезно исследованы основные этапы и проблемы азербайджанского музыковедения. Эти исследования, продолжил Эртегин Саламзаде, охватывают важную сферу культуры нашего народа, автор знакомит с историей музыкознания не только ученых и специалистов, но и всех читателей, интересующихся данной отраслью.
Далее на мероприятии выступили глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, народный писатель Эльчин Эфендиев, профессор Наиля Рагимбейли, доктора философии по искусствоведению Зумруд Дадашзаде и Улькер Талыбзаде, которые рассказали о достоинствах представленной книги и исключительной роли подобных ценных трудов для изучения истории азербайджанской музыки.
В заключение академик Земфира Сафарова выразила свою благодарность организаторам и участникам мероприятия.