Oktyabrın 10-da Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə “Geoinformatika, georesurslar, geoekologiya” mövzusunda gənc alim və tələbələrin 9-cu beynəlxalq elmi konfransı öz işinə başlayıb.
Tədbiri girişi sözü ilə açan Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan elminin inkişafına töhfə verən, geologiyanın aktual problemlərinin müzakirə olunduğu ənənəvi beynəlxalq konfransın bu il əlamətdar tarixə, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, müasir Azərbaycanın memarı olan Ümummilli Lider Heydər Əliyev görkəmli siyasətçi və dövlət xadimi kimi bütün həyatını ölkəsinin inkişafına və çiçəklənməsinə həsr edib.
Ulu Öndərin bütün sahələrə, xüsusilə gənclərlə işə daim diqqət yetirdiyini deyən akademik Akif Əlizadə hələ sovet hakimiyyəti illərindən başlayaraq məhz Ümummilli Liderin qayğısı sayəsində Azərbaycan elminin və təhsilinin sürətlə inkişaf etdiyini, bir çox gəncin ittifaqın aparıcı universitetlərinə təhsil almağa göndərildiyini söyləyib. Akademik bildirib ki, məhz həmin gənclər Ulu Öndərin uzaqgörənliyi sayəsində peşəkar kadr kimi formalaşaraq ötən illər ərzində Azərbaycanın inkişafına xidmət ediblər.
Gənc alim və tələbələrin konfransının 2005-ci ildən etibarən təşkil olunduğunu deyən akademik Akif Əlizadə hər tədbirin müəyyən elmi problemə həsr edildiyini, builki konfransın “Geoinformatika, georesurslar, geoekologiya” kimi aktual məsələləri əhatə etdiyini vurğulayıb: “Bu gün geoinformatikasız addımlamaq qeyri mümkündür. Geoekologiya gəlincə isə, baş verən ekoloji fəaliyyətlər, iqlim dəyişiklikləri bu sahəni olduqca aktuallaşdırır və ciddi elmi addımların atılmasını zəruriləşdirir”.
Akademik Akif Əlizadə konfransın Elm və Təhsil Nazirliyinin, BP-nin, SOCAR-ın və “AzerGold” QSC-nin dəstəyi ilə keçirildiyini, 10 ölkədən (Türkiyə, Özbəkistan, Rusiya, Misir, Belarus və digər) 30-dan çox xarici gənc alim və tələbənin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb, tədbirin azərbaycanlı gənclərin xarici həmkarları ilə görüşməsi, fikir mübadiləsi aparması və təcrübələrini bölüşməsi baxımından önəmli olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında beynəlxalq konfransın özünün mahiyyəti və əhəmiyyəti etibarı ilə Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə apardığı elm və gənclər siyasətinin həyata keçirilməsinə xidmət edən önəmli hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, konfransın mövzusu istiqamətinə görə həm dünya, həm də Azərbaycan elminin müasir reallıqlarını əks etdirir və Geologiya və Geofizika İnstitutunun “Heydər Əliyev İli”nə böyük töhfələrindən biridir.
“Konfransın mövzusu bu gün bütün dünyanı düşündürən və həlli vacib olan aktual məsələlərdəndir. Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, görkəmli alim, akademik Akif Əlizadənin müxtəlif ölkələrdən alim və tələbələri Azərbaycana dəvət etməsi, geologiyanın aktual problemlərinin beynəlxalq miqyasda müzakirəsi yüksək təqdirəlayiqdir. Bu, Prezident İlham Əliyevin müstəqil Azərbaycanın dünyaya inteqrasiyası istiqamətində atdığı mühüm addımlara Geologiya və Geofizika İnstitutunun verdiyi növbəti töhfədir”.
Beynəlxalq konfransın ölkəmizin aparıcı şirkətləri tərəfindən dəstəklənməsini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli sahibkarlarla etibarlı dialoqun qurulmasının, alimlərin layihələrinin maliyyələşdirilməsinin ümumilikdə Azərbaycan elminin inkişafına daha da təkan verəcəyini söyləyib.
Beynəlxalq konfransda gənc alimlərlə yanaşı, tələbələrin də iştirakının olduqca əhəmiyyətli hadisə olduğunu bildirən AMEA prezidenti bu addımın elmdə davamlı gələcəyin təmin edilməsində xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
“AMEA-da son aylarda gənc alimlərlə bağlı xüsusi proqram həyata keçirilir. Belə ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-da çalışan gənc alimlər üçün mükafat təsis olunub. Həmçinin AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təsisçiliyi ilə ildə 2 dəfə nəşr olunan “Gənc tədqiqatçı” jurnalının bu ildən başlayaraq ilk dəfə 1 nömrəsi ingiliscə olmaqla 4 nömrəsi çap ediləcək və artıq ingilis dilində buraxılış çapa göndərilib”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti gənclər istiqamətində fəaliyyətin bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə, o cümlədən Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, akademik Vasif Babazadə, BP şirkətinin Xarici işlər üzrə meneceri Günəş Əliyeva və “AzerGold” QSC-nin nümayəndəsi Şahəddin Musayev çıxış edərək konfransın olduqca aktual mövzuya həsr edildiyini, bu sahədə problemlərin həllinə, ixtisaslı gənc alim və tələbələrin yetişdirilməsinə töhfə verəcəyini söyləyiblər.

Начала свою работу Девятая международная научная конференция молодых ученых и студентов на тему «Геоинформатика, георесурсы, геоэкология»
10-го октября в Институте геологии и геофизики (ИГГ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики начала свою работу Девятая международная научная конференция молодых ученых и студентов на тему «Геоинформатика, георесурсы, геоэкология», приуроченная к 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, генеральный директор Института геологии и геофизики, академик Акиф Ализаде сообщил, что в этом году традиционная международная конференция, которая вносит весомую лепту в развитие отечественной науки и на которой обсуждаются актуальные проблемы геологии, приурочена к знаменательной дате – 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева. Академик отметил, что архитектор современного Азербайджана, общенациональный лидер Гейдар Алиев, будучи выдающимся политическим и государственным деятелем, посвятил всю свою жизнь развитию и процветанию своей страны.
Сказав, что Великий лидер уделял внимание всем сферам, особенно развитию молодежи, академик Акиф Ализаде добавил, что еще в советские годы благодаря заботе Общенационального лидера началось ускоренное развитие науки и образования в Азербайджане, многие молодые кадры были направлены в ведущие высшие учебные заведения Советского союза для получения образования. Именно благодаря дальновидности Великого лидера, продолжил генеральный директор ИГГ, эти молодые кадры сформировались в качестве высококвалифицированных специалистов и впоследствии внесли огромный вклад в развитие Азербайджана.
Академик Акиф Ализаде сообщил, что конференция молодых ученых и студентов организуется с 2005 года, и каждое мероприятие посвящается определенной научной проблеме, и подчеркнул, что в этом году конференция охватывает актуальные вопросы, связанные с геоинформатикой, георесурсами и геоэкологией: «Сегодня без геоинформатики развиваться невозможно. Что касается геоэкологии, происходящие природные катаклизмы и изменение климата актуализируют эту отрасль. Возникла большая необходимость в реализации серьезных научных шагов в данной сфере».
Отметив, что мероприятие проходит при поддержке Министерства науки и образования, компаний BP, SOCAR и ЗАО AzerGold, академик Акиф Ализаде добавил, что в работе конференции принимают участие более 30-ти зарубежных молодых ученых и студентов из 10-ти стран (Турция, Узбекистан, Россия, Египет, Беларусь и т.д.). Академик подчеркнул значение мероприятия с точки зрения организации встреч азербайджанской молодежи с зарубежными коллегами и осуществления обмена знаниями и опытом.
В своем выступлении президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что по своей сути и значимости международная конференция является важным событием, которое служит претворению в жизнь проводимой Президентом Ильхамом Алиевым научной и молодежной политики. Академик  отметил, что по своему направлению тема конференции отражает современные реалии и мировой, и отечественной науки, и подчеркнул, что мероприятие – один из весомых вкладов Института геологии и геофизики в «Год Гейдара Алиева».
Руководитель НАНА продолжил: «Тема конференции охватывает актуальные вопросы, над решением которых задумался сегодня весь мир. То, что генеральный директор Института геологии и геофизики, видный ученый, академик Акиф Ализаде пригласил в Азербайджан ученых и студентов из различных стран, а также обсуждение актуальных проблем геологии на международном уровне – все это имеет очень большое значение и является очередным вкладом Института геологии и геофизики в мероприятия, которые Президент Ильхам Алиев реализует для интеграции независимого Азербайджана в мировое пространство».
Высоко оценив поддержку, которую оказали международной конференции ведущие компании республики, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что построение доверительного диалога с предпринимателями и финансирование проектов ученых приведет к еще большему развитию отечественной науки.
Президент НАНА отметил, что участие на международной конференции не только молодых ученых, но и студентов является значимым событием, так как подобные инициативы способствуют обеспечению преемственности в науке.
Говоря о специальной программе, которая претворяется в жизнь в НАНА в связи с молодыми учеными, академик Иса Габиббейли сообщил, что по постановлению Президиума НАНА учреждена премия для работающих в Академии наук молодых ученых: «Также журнал Совета молодых ученых и специалистов НАНА «Молодой исследователь», ранее издававшийся дважды в год, с этого года издается четырежды в год, причем один из номеров будет полностью на английском языке. Выпуск на английском языке уже сдан в печать».
Академик Иса Габиббейли добавил, что деятельность, направленная на еще большее привлечение молодежи в науку, будет продолжена, и пожелал успехов работе конференции.
Затем выступили заведующий кафедрой Бакинского Государственного Университета, академик Васиф Бабазаде, менеджер компании BP по внешним связям  Гюняш Алиева и представитель ЗАО AzerGold Шахбеддин Мусаев. Они отметили, что конференция посвящена очень актуальной теме, и выразили уверенность в том, что молодые ученые и специалисты внесут свою лепту в решение существующих в данной сфере проблем.