Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin güclü Azərbaycan naminə çoxşaxəli zəngin fəaliyyətinə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Sonra çoxillik əmək fəaliyyətində fərqlənən AMEA-nın veteranlarına vəsiqələri təqdim olunub.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan birinci məsələ “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyünün təsdiq edilməsi haqqında olub.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 28 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən danışan akademik İsa Həbibbəyli Tədbirlər Planının “Ulu Öndərin irsinə həsr olunmuş əsərlərin, kitabların və monoqrafiyaların nəşri” haqqında 10-cu bəndinin əsas icraçılarından biri kimi AMEA-nın müəyyən edildiyini xatırladıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Akademiyada “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı monoqrafiya və elmi tədqiqat materialllarının çap edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub.
Bu istiqamətdə fəaliyyətin sistemli təşkil edilməsi məqsədi ilə Rəyasət Heyəti tərəfindən 8 dekabr 2022-ci ildə müvafiq qərarın qəbul olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli həmin sənədin 5-ci bəndində “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinə ensiklopediyanın sözlüyünün hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsinin tapşırıldığını bildirib. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən 12 bölmə üzrə 862 sözdən ibarət ensiklopediyanın sözlüyü qısa müddətdə hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim edilib və sözlüyün müzakirəsini təmin etmək və son variantını hazırlamaq məqsədi ilə Komissiya yaradılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən müddət ərzində təkrarlar aradan qaldırılaraq sözlükdə sözlərin sayı 500-ə endirilib və əlavə yeni 40 söz artırılıb. Akademiyanın zəngin ensiklopedik nəşr təcrübəsinə və komandasına malik olduğunu deyən AMEA rəhbəri yüksək poliqrafik tələblərə cavab verən, sanballı nəşrin hazırlanması üçün müvafiq tapşırıqlarını çatdırıb.
Daha sonra təqdim olunmuş sözlük müzakirə edilərək Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiqlənib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş “Şəxsiyyətin miqyası və missiyası” monoqrafiyasının plan-prospektinin və müəlliflər heyətinin təsdiq edilməsi haqqında olub.
Məsələni diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində ötən müddət ərzində AMEA-da çoxsaylı nəşrlər, kitablar, monoqrafiyalar, məqalələr, konfrans materialları dərc edilib, eləcə də “Heydər Əliyev və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası” və “Heydər Əliyev və Əlyazmalar İnstitutu” adlı sənədli filmlər hazırlanır. Akademik bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı AMEA tərəfindən nəşri nəzərdə tutulan elmi əsərlərdən biri də “Şəxsiyyətin miqyası və missiyası” monoqrafiyasıdır: “Monoqrafiyada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin həyatının və çoxşaxəli ictimai-siyasi fəaliyyətinin müxtəlif aspektlərinə dair materialların – Heydər Əliyevin ömür salnaməsinin şərəfli səhifələri, onun görkəmli ictimai xadim olaraq dünya siyasi arenasında yeri və mövqeyi, dövlətçilik fəlsəfəsi, Azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında, elm və təhsilin, ədəbiyyatın və mədəniyyətin  inkişafında xidmətləri, milli xarici siyasət modelinin  müəyyənləşməsində fəaliyyəti, Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ictimai-siyasi fəaliyyəti və digər məsələlərin əks olunması nəzərdə tutulur. Monoqrafiyanın müəlliflər heyəti olaraq, uzun illər ərzində Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin tədqiqi ilə peşəkar səviyyədə məşğul olmuş, bu sahədə özünü təsdiq etmiş  görkəmli Azərbaycan alimləri müəyyən edilmişdir”.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq,  AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən “Azərbaycanın dünya miqyaslı görkəmli dövlət xadimi”, “Azərbaycançılıq ideologiyasının banisi”, “Azərbaycanın elm və təhsilinin böyük hamisi”, “Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyətində dərin iz qoyan şəxsiyyət” və “Xarici siyasətin Heydər Əliyev modeli” fəsillərindən ibarət olmaqla monoqrafiyanın plan-prospekti və müəlliflər heyəti təsdiqlənib.
İclasda, o cümlədən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində fundamental nəşrləri ilə AMEA-nın yüksək səviyyədə təmsil olunması məsələsi müzakirə edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli AR Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2023-cü il noyabrın 15-dən 19-dək Bakı Ekspo Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin keçiriləcəyini bildirib. Qeyd edib ki, sərgi yerli və xarici nəşriyyat-poliqrafiya müəssisələrinin iştirak səviyyəsinə, təqdim edilən çap məhsullarının çeşidinə, keçirilən tədbirlərin və ziyarətçilərin sayına görə regionda kitab sənayesi üzrə ən böyük beynəlxalq festival hesab olunur və 200-ə yaxın yerli və xarici şirkətin, 90-dan çox tanınmış ədəbiyyat xadiminin iştirakı, 220-dən çox müxtəlif formatda tədbirin təşkili planlaşdırılır və təxminən 40 minə yaxın ziyarətçinin gəlişi proqnozlaşdırılır: “Sərgidə ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin təmsil olunması, elm və təhsil sahələrinə aid panellərin keçirilməsi nəzərdə tutulur və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası da xüsusi stendlə iştirak edəcək”.
İclasda 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yüksək səviyyədə iştirakını təmin etmək və sərgilənəcək kitabları müəyyənləşdirmək üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Elmi Şuranın 14-16 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Monteneqro Elmlər Akademiyasında keçirdiyi VI Baş Assambleyasında iştirakı və çıxışı barədə məlumat verib. Bildirib ki, iclasda yeni tarixi mərhələdə dünya elminin prioritetləri və müasir problemləri - dünyada iqlim dəyişiklikləri, ərzaq və enerji təhlükəsizliyi məsələlərinin tədqiqi və proqnozlaşdırılması, beynəlxalq elmi təcrübənin yaradıcı şəkildə öyrənilməsi, innovasiya, süni intellekt, elmin populyarlaşdırılması və sair kimi problemlərə dair elmi məruzələr dinlənilərək  müzakirələr aparılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Elmi Şuranın iclasında süni intellektlə bağlı aparılan müzakirələrin xüsusi önəm kəsb etdiyini, bu gün elektron xidmətlər şəbəkəsinin genişləndirilməsinin yeniləşən Akademiyanın başlıca hədəflərindən biri olduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Akademiyada bu istiqamətdə fəaliyyətin daha da genişləndirilməsi və sistemliliyin təmin edilməsi məqsədilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Elektron xidmətlər şöbəsi yaradılıb. Süni intellektin humanitar və ictimai elmlərdə tətbiqi ilə bağlı həmin şöbələrə tapşırıqların verildiyini söyləyib. Həmçinin dünya elmi mərkəzlərində gənc alimlər şuralarının “Gənc Akademiyalar” ilə əvəzləndiyini, tədricən AMEA-da da bu prosesin həyata keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Beynəlxalq Elmi Şuranın Monteneqro Elm və İncəsənət Akademiyasının Akt zalında keçirilən ilk iclasında bu böyük elmi təşkilatın üzvlüyünə yeni qəbul olunmuş AMEA-nın təmsilçisi kimi çıxış etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli çıxışında beynəlxalq elmi təcrübənin öyrənilməsinin əhəmiyyətini qeyd etməklə bərabər, akademiyalararası əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin zəruriliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi imkanları haqqında məlumat verdiyini söyləyib.
Bundan başqa, Monteneqro Elm və İncəsənət Akademiyasının prezidenti, akademik Draqan Vukçeviçin rəhbərliyi ilə keçirilən Elmlər Akademiyalarının prezidentlərinin dialoqunda da çıxış etdiyini, süni intellektin imkanları və riskləri, habelə müasir şəraitdə humanitar və ictimai elmlərin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açdığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda səfər çərçivəsində Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Müzəffər Şəkər, Asiya Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının prezidenti, professor Əhməd Yurdusev, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Yulian Revalski, Monteneqro Elm və İncəsənət Akademiyasının prezidenti, akademik Draqan Vukçeviç ilə görüşü və apardığı müzakirələr barədə iclas iştirakçılarına məlumat verib. Həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk dəfə olaraq tamhüquqlu üzv kimi Beynəlxalq Elmi Şuranın VI Assambleyasının yekun iclasında qərarların qəbul edilməsinə səs verdiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, səfər müddətində görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin Monteneqronun paytaxtı Podqoritsa şəhərində ucaldılmış heykəlini ziyarət etdiyini bildirib.
İclasda qeyd olunanlar nəzərə alınaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına müvafiq elmi istiqamətlər üzrə Beynəlxalq Elmi Şura ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi tapşırılıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Folklor İnstitutu ilə Bolqarıstan EA Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutunun “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək (Azərbaycan və bolqar ədəbiyyatının materialları əsasında)” mövzusunda birgə elmi layihəsinin və Azərbaycan tərəfindən icraçılarının təsdiq olunması haqqında məsələ müzakirə edilib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2-5 iyul 2023-cü il tarixlərində Bolqarıstana səfəri zamanı AMEA ilə bu ölkənin Elmlər Akademiyası arasında Əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb.
Sazişin icrası ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 12 iyul 2023-cü il tarixində qərarın qəbul edildiyini, satira və yumor üzrə birgə tədqiqat layihəsinin icrasından irəli gələn məsələlərin həll edilməsi ilə bağlı tapşırıqların verildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd olunanlara uyğun olaraq AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Folklor İnstitutu ilə Bolqarıstan EA-nın Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutunun “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək (Azərbaycan və Bolqar ədəbiyyatının materialları əsasında)” mövzusunda birgə elmi layihəsinin planı hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb.
İclasda birgə elmi layihənin planı və Azərbaycan tərəfindən icraçıları təsdiq olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən bu günlərdə Naftalan-Goranboy bölgəsində fəaliyyət göstərən AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun arxeoloji ekspedisiyaların fəaliyyəti ilə tanış olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, səfər çərçivəsində Naftalan şəhərində “Naftalan–Sağlamlıq və Turizmin Sinerji mənbəyi. Beynəlxalq Turizm Mərkəzinin inkişaf strategiyası” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransda çıxış edib. Konfrans çərçivəsində sağlamlıq və turizm fəaliyyətinin stimullaşdırılması, müalicəvi və tibbi, arxeo, aqro və eko turizmin inkişafı, beynəlxalq aləmdə Naftalanın turizm potensialının təbliği istiqamətində müzakirələrin aparıldığını deyib, işğaldan azad olunmuş Talış kəndinə və Suqovuşan qəsəbəsinə səfərləri barədə məlumatı diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Naftalan və Goranboy ərazilərində AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən eneolit, tunc və orta əsrlər dövrünə aid unikal çoxtəbəqəli qədim yaşayış yerlərində aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanışlıq barədə də məlumatı təqdim edib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev 2023-cü ilin Nobel mükafatçıları ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Nobel mükafatına layiq görülən hər bir mövzunun müasir dünya elminin prioritet istiqamətlərindən olduğunu deyib və institut rəhbərlərinə, alimlərə həmin sahələrə diqqəti artırmağı tövsiyə edib.
Daha sonra AMEA-nın elmi tədqiqat institutlarında və respublikanın digər elm və ali təhsil müəssisələrində 2023-cü ildə yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların hazırlanması haqqında müzakirələr aparılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2023-cü ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair müzakirələr əvvəlcə müəssisənin şöbələrində və laboratoriyalarında aparılacaq və daha sonra elmi şuraların iclaslarında müzakirə olunacaq. Növbəti mərhələdə müzakirələrin AMEA-nın elmi bölmələrində aparılacağını bildirən akademik İsa Həbibbəyli hesabatların 2024-cü ilin yanvar ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclaslarında yekunlaşdırılacağını söyləyib.
Hesabatların ölkə başçısının Fərman və sərəncamlarının, AR Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, Dövlət proqramlarının icrası, AMEA-nın Ümumi yığıncağının 16 mart 2023-cü il tarixli qərarının icrası, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası, ölkənin müdafiə qüdrətinin artırılması ilə bağlı görülən işlər, elektron xidmətlər üzrə göstəricilər (elmi müəssisənin veb-səhifələrinin vəziyyəti, elmi jurnalların elektron bazasının və Google Scholar və ya digər elmi bazalarda əməkdaşların profillərinin yaradılmasi, DOİ-lərdən istifadə  və s.), elmin populyarlaşdırılması, təbliği və təşviqi istiqamətində görülmüş işlər, mühüm elmi nəticələr və təltiflər istiqamətində hazırlanacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli hesabatların, həmçinin elektron formada - müvafiq sxemlər, qrafiklər, fotoşəkillər və digər illüstrasiyalarla müşayiət olunmaqla və nəzəri-praktiki əhəmiyyəti şərh edilməklə təqdim edilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, elektron xidmətlər şəbəkəsinin istifadəsi genişlənmədən fundamental elmi nəticələrin dünyaya çıxarılması mümkün deyildir.
Daha sonra bu istiqamətdə müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda, o cümlədən AMEA-da təhsil alan doktorant və dissertantların ixtisasları üzrə müasir elmi biliklərə yiyələnməsi və ən son elmi nailiyyətlər haqqında məlumatlara malik olması məqsədilə ictimai əsaslarla ixtisas fənnindən mühazirələrin təşkil edilməsi qərara alınıb. Həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Sənədlərlə iş və protokol şöbəsinin, eləcə də İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin Əsasnamələri təsdiq edilib.
Bundan əlavə, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun 140, akademik Ziya Bünyadovun 100, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovun 60 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul edilib.
Daha sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin yekdilliklə Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının fəxri üzvü seçilməsi barədə məlumatı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Bununla bağlı AMEA Rəyasət Heyəti adından Qazaxıstan Elmlər Akademiyasına təşəkkür məktubunun ünvanlanacağını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli isə öz növbəsində göstərilən etimada görə, Qazaxıstan Elmlər Akademiyasının rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Prezident İlham Əliyevin və  Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycan-Qazaxıstan münasibətlərinin inkişafı istiqamətində atdığı addımların ölkələrimiz arasında elmi sferada da əlaqələrin genişlənməsinə təkan verdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, bu ilin aprel ayında Prezident İlham Əliyevin Astanaya səfəri çərçivəsində “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Qazaxıstan Respublikasının Milli Elmlər Akademiyası arasında elm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb. AMEA rəhbəri sözügedən sənədin Azərbaycan-Qazaxıstan elmi əlaqələrinin inkişafına təkan verdiyini söyləyib.
Sonra akademik Arif Həşimov və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Minskdə 36-cı iclasında iştirakları haqqında məlumat təqdim olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər – Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Tofiq Nağıyev, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın müxbir üzvləri Musa Qasımlı, Qurban Yetirmişli, tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva, tarix elmləri doktoru Ədalət Qasımov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, генеральные директора научных учреждений и организаций и соответствующие лица.
Вначале был продемонстрирован фильм, посвященный многогранной деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева, направленной на построение сильного Азербайджана.
Затем были вручены удостоверения ветеранам НАНА, отличившимся своей многолетней трудовой деятельностью.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос, связанный с утверждением словника «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Говоря о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Ильхама Алиева «Об утверждении Плана мероприятий в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева» от 28 ноября 2022 года, академик Иса Габиббейли напомнил, что одним из исполнителей 10-го пункта Плана мероприятий, связанного с изданием произведений, книг и монографий, посвященных наследию Великого лидера, была указана НАНА. Академик отметил, что для обеспечения выполнения соответствующего пункта Плана мероприятий, в НАНА, наряду с изданием многочисленных монографий и научных трудов, предусмотрена подготовка в 2023-2025 гг. фундаментального труда – «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Сказав, что для системной организации деятельности в данном направлении 8 декабря 2022 года Президиум принял соответствующее постановление, руководитель НАНА добавил, что в 5-м пункте документа Научному центру «Азербайджанская национальная энциклопедия» было поручено подготовить и представить Президиуму Академии наук словник энциклопедии. Академик Иса Габиббейли сообщил, что за короткий срок Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» был разработан и представлен Президиуму словник, состоящий из 12-ти разделов и 862-х слов. Президент НАНА отметил, что для обсуждения и подготовки итогового варианта словника была создана Комиссия, которая за истекший период устранила повторы и сократила количество слов до 500, а также включила в словник 40 новых слов. Подчеркнув, что Академия наук обладает богатым опытом и командой в сфере издания энциклопедий, академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения для подготовки издания, отвечающего самым высоким полиграфическим требованиям.
Представленный словник был обсужден и утвержден Президиумом.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос об утверждении плана-проспекта и состава авторского коллектива монографии «Масштаб и миссия личности», посвященной жизни и деятельности общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период в рамках 100-летнего юбилея великого лидера Гейдара Алиева в НАНА были изданы многочисленные книги, монографии, статьи, материалы конференций, продолжается работа над документальными фильмами «Гейдар Алиев и Национальная академия наук Азербайджана» и «Гейдар Алиев и Институт рукописей». Академик отметил, что одним из научных трудов, подготовка которых предусмотрена в НАНА в связи со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева, является монография «Масштаб и миссия личности»: «Планируется, что в монографии найдут свое отражение материалы, связанные с различными аспектами жизни и многогранной общественно-политической деятельности общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева – славные страницы летописи жизни Гейдара Алиева, его место и позиция на мировой политической арене в качестве выдающегося общественного деятеля, философия государственности, заслуги в формировании идеологии азербайджанства, развитии науки и образования, литературы и культуры, деятельность, направленная на формирование национальной модели внешней политики, общественно-политическая деятельность достойного продолжателя политического курса Гейдара Алиева – Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и т.д. В состав авторского коллектива монографии вошли видные азербайджанские ученые, которые долгие годы изучают жизнь и деятельность Гейдара Алиева».
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА утвердил план-проспект монографии, которая будет состоять из следующих глав: «Выдающийся государственный деятель Азербайджана мирового масштаба», «Основоположник идеологии азербайджанства», «Великий покровитель науки и образования в Азербайджане», «Личность, оставившая глубокий след в литературе и культуре Азербайджана» и «Модель внешней политики Гейдара Алиева». Также был утвержден состав авторского коллектива монографии.
Далее на заседании был обсужден вопрос об участии Академии наук на Девятой Бакинской международной книжной выставке, приуроченной к 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева, фундаментальными изданиями.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что с 15-го по 19-ое ноября 2023 года при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики в Бакинском Экспо-центре будет проходить Девятая Бакинская международная книжная выставка, приуроченная к 100-летнему юбилею великого лидера Гейдара Алиева. Академик отметил, что по уровню участия местных и зарубежных издательско-полиграфических учреждений, разнообразию представленной печатной продукции, масштабу проводимых мероприятий и числу посетителей выставка считается крупнейшим международным фестивалем в сфере книжной индустрии в регионе. Сказав, что на выставке прогнозируется участие почти 200 местных и зарубежных компаний, более 90 известных деятелей литературы, а также проведение около 220-ти различных мероприятий и участие около 40 тысяч посетителей, руководитель НАНА добавил: «На выставке предусмотрено участие функционирующих в стране высших учебных заведений и проведение панелей по различным отраслям науки и образования. Национальная академия наук Азербайджана будет представлена на выставке специальным стендом».
На заседании были даны соответствующие поручения, связанные с обеспечением участия НАНА на Девятой Бакинской международной книжной выставке на высшем уровне и уточнением списка книг, которые будут демонстрироваться на выставке от имени Академии наук.
Затем президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о своем участии и выступлении на заседании VI Ассамблеи Международного научного совета (İSC), которое проходило 14-16 сентября 2023 года в Черногорской академии наук и искусств. Академик сообщил, что на заседании обсуждались приоритеты мировой науки на новом историческом этапе, были прослушаны научные доклады, охватывающие такие проблемы, как изменение климата в мире, исследование и прогнозирование вопросов, связанных с продовольственной и энергетической безопасностью, изучение и применение международного научного опыта, инновации, искусственный интеллект, популяризация науки и т.д., прошли дискуссии и были приняты соответствующие решения.
Сказав, что дискуссии, которые состоялись на заседании İSC в связи с искусственным интеллектом, имеют особое значение, руководитель НАНА добавил, что сегодня одной из главных целей обновляемой Академии наук является расширение сети электронных услуг. Академик отметил, что для еще большего расширения и систематизации деятельности НАНА в данной сфере в научных учреждениях и организациях Академии наук созданы отделы электронных услуг, которым даны поручения в связи с применением искусственного интеллекта в гуманитарных и общественных науках. Кроме этого, академик сообщил, что в научных центрах мира советы молодых ученых заменены на «Молодые Академии», и в НАНА постепенно будет реализован и этот процесс.
Сказав, что он выступил в ходе первого заседания İSC, которое состоялось в Актовом зале Черногорской академии наук и искусств, в качестве представителя академической структуры, новоизбранной в членство этой крупнейшей научной организации, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в своем выступлении он отметил значение изучения международного научного опыта и развития межакадемических связей, а также рассказал присутствующим о научных возможностях Национальной академии наук Азербайджана.
Помимо этого, руководитель НАНА рассказал о своем выступлении в ходе диалога президентов академий наук, который прошел под руководством президента Черногорской академии наук и искусств, академика Драгана Вукчевича. Академик сообщил, что в своем выступлении он говорил о возможностях и рисках применения искусственного интеллекта, а также о значении развития гуманитарных и общественных наук в современных условиях.
В то же время, академик Иса Габиббейли рассказал о своих встречах с президентом Академии наук Турции, профессором Музаффером Шекером, президентом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), профессором Ахмедом Юрдусевом, президентом Академии наук Болгарии, академиком Юлианом Ревальски и президентом Черногорской академии наук и искусств, академиком Драганом Вукчевичем. Также академик подчеркнул, что на итоговом заседании VI Ассамблеи Международного научного совета Национальная академия наук Азербайджана впервые проголосовала при принятии решений в качестве полноправного члена организации.
Академик сообщил, что в рамках поездки он посетил бюст выдающегося азербайджанского поэта и драматурга Гусейна Джавида, возведенный в Королевском парке Подгорицы.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум поручил научным учреждениям и организациям НАНА предпринять необходимые меры для расширения сотрудничества с Международным научным советом по соответствующим научным направлениям.
Помимо этого, на заседании был рассмотрен вопрос об утверждении плана совместного научно-исследовательского проекта институтов литературы имени Низами Гянджеви и фольклора НАНА и соответствующего института Болгарской академии наук (БАН) на тему «Сатира и юмор в литературе: от фольклора до письменной литературы (на основе материалов азербайджанской и болгарской литературы)» и состава исполнителей проекта от Азербайджана. Академик Иса Габиббейли сообщил, что 2-5 июля 2023 года он совершил визит в Болгарию, в ходе которого было подписано Соглашение о сотрудничестве между НАНА и БАН.
Академик отметил, что на заседании Президиума НАНА, которое прошло 12 июля текущего года, было принято постановление в связи с выполнением соглашения и даны поручения, связанные с решением вопросов, предусмотренных в совместном научно-исследовательском проекте в сфере сатиры и юмора.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в соответствии со всем вышеизложенным был разработан и представлен Президиуму план совместного научного проекта «Сатира и юмор в литературе: от фольклора до письменной литературы (на основе материалов азербайджанской и болгарской литературы)».
На заседании были утверждены план совместного научного проекта и состав исполнителей от Азербайджана.
Затем академик Иса Габиббейли сообщил, что недавно ознакомился с деятельностью археологической экспедиции, организованной Институтом археологии, этнографии и антропологии в Нафталанском и Геранбойском районах. Академик отметил, что в рамках поездки он выступил на международной научно-практической конференции «Нафталан – синергетический источник здоровья и туризма. Стратегия развития международного туристического центра», в ходе которой прошли дискуссии по таким вопросам, как развитие оздоровительного, медицинского, архео-, агро- и экотуризма, популяризация туристического потенциала Нафталана в мире и т.д. Также руководитель НАНА рассказал о поездке в освобожденные от оккупации село Талыш и поселок Суговушан и ознакомлении с результатами археологических раскопок, которые ведутся на месте уникального многослойного поселения периода энеолита, бронзы и средних веков в Нафталане и некрополя эпохи бронзы – раннего железа в Геранбойском районе.
Далее вице-президент НАНА, академик Дильгам Тагиев выступил с презентацией о лауреатах Нобелевской премии за 2023 год.
В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли отметил, что каждое исследование, удостоенное Нобелевской премии, – это одно из приоритетных направлений современной мировой науки, и поручил руководителям институтов и ученым повысить внимание к соответствующим отраслям.
На заседании Президиума НАНА прошли дискуссии, связанные с подготовкой отчетов об итогах научно-исследовательских работ, выполненных в 2023 году в научных институтах Академии наук и других научных учреждениях и высших учебных заведениях республики.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что обсуждение годовых отчетов об итогах научно-исследовательских работ вначале пройдет в отделах и лабораториях, а затем на заседаниях ученых советов научных учреждений. Сказав, что на очередном этапе дискуссии пройдут в научных отделениях НАНА, академик добавил, что итоговое обсуждение отчетов состоится в январе 2024 года на заседаниях Президиума НАНА.
Руководитель Академии наук отметил, что в отчетах будут освещены такие вопросы, как выполнение указов и распоряжений главы государства, постановлений и распоряжений Кабинета министров Азербайджанской Республики, а также государственных программ и постановления Общего собрания НАНА от 16 марта 2023 года, реализация мероприятий, предусмотренных в «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», осуществление работ, связанных с повышением оборонной мощи страны, показатели в сфере электронных услуг (состояние веб-страниц научных учреждений, наличие электронной базы научных журналов и создание профилей сотрудников в Google Scholar и других научных базах, присвоение идентификатора DOİ и т.д.), мероприятия, реализованные с целью популяризации, пропаганды и продвижения науки, важные научные результаты и награды.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что предусмотрена подготовка отчетов и в электронной форме, с использованием схем, графиков, фотографий и прочих иллюстраций, сопровождающихся материалами, которые имеют теоретико-практическое значение, и подчеркнул, что без расширения использования сети электронных услуг невозможно вывести результаты фундаментальных научных исследований в мировое научное пространство.
Затем на заседании было принято соответствующее постановление.
Также было принято постановление, связанное с организацией для докторантов и диссертантов НАНА лекций по специальностям на общественных началах, которые будут способствовать увеличению у них знаний по своим специальностям и их информированию о последних научных достижениях. Также были утверждены положения об Отделе протокола и работы с документами и Отделе по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА.
Помимо этого, были приняты постановления о 140-летнем юбилее академика Мирасадуллы Миргасымова, 100-летнем юбилее академика Зии Буниятова и 60-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова.
Далее выступил и.о. первого вице-президента НАНА, академик Ариф Гашимов, который сообщил, что президент НАНА, академик Иса Габиббейли единогласно избран почетным членом Национальной академии наук Республики Казахстан (НАН РК).
Отмечалось, что в связи с этим в НАН РК будет направлено благодарственное письмо от имени Президиума НАНА.
В свою очередь, академик Иса Габиббейли выразил благодарность руководству НАН РК за оказанное доверие. Академик подчеркнул, что меры, предпринимаемые президентами Ильхамом Алиевым и  Касым-Жомартом Токаевым для развития связей между Азербайджаном и Казахстаном, способствуют и расширению двустороннего научного сотрудничества.  Отметив, что в апреле текущего года в рамках визита Президента Ильхама Алиева в Астану был подписан «Меморандум о взаимопонимании по научному сотрудничеству между Национальной академией наук Азербайджана и Национальной академией наук Республики Казахстан», руководитель НАНА добавил, что указанный документ положил начало еще большему развитию научных связей между Азербайджаном и Казахстаном.
Затем присутствующие были проинформированы об участии академика Арифа Гашимова и вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева на 36-м заседании Совета Международной ассоциации академий наук в Минске.
По рассматриваемым на заседании вопросам выступили академики Ариф Гашимов, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Тофиг Нагиев, Говхар Бахшалиева, члены-корреспонденты НАНА Муса Гасымлы, Гурбан Етирмишли, доктор исторических наук Земфира Гаджиева, доктор философских наук Хатира Гулиева, доктор исторических наук Адалят Гасымов, доктор философии по истории Джаби Бахрамов и другие, которые озвучили свои мысли и предложения.