AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarında test texnologiyalarının tətbiqi ilə əlaqədar yaradılmış Ekspert komissiyasının yekun iclası keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində 2015-2016-cı tədris ilində doktoranturaya qəbul və doktorluq  imtahanlarında test texnologiyalarının tətbiqi ilə əlaqədar yaradılmış Ekspert komissiyasının fənn proqramlarının və həmin proqram üzrə test suallarının hazırlıq vəziyyəti ilə bağlı yekun iclası keçirilib.
Ekspert Komissiyasının sədr müavini, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov çıxış edərək bildirib ki, ötən iclasdan sonra Komissiya üzvləri müvafiq institutlarda aparıcı mütəxəssisləri cəlb edərək testləri təhlil edib, onların dürüstlüyü, imtahan suallarının ixtisas fənləri üzrə tərtib olunmuş proqramları tam əhatə etməsi, fənn proqramlarının və test bankının qoyulmuş digər tələblərə uyğunluğu araşdırılıb və ətraflı təhlil edilib. Ə. Sadıqov qeyd edib ki, Komissya üzvlərinin təklifləri ümumiləşdirilib AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməlidir.
Sonra Komissiya üzvləri çıxış edərək, tərtib olunmuş fənn proqramları və test suallarının tələblərə uyğun tərtib edildiyini vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, fənn proqramları və test sualları yoxlanılarkən aşkar olunan bəzi nöqsanların aradan qaldırılması üçün müvafiq institutlara tövsiyyələr verilib.
Geniş müzakirələrdən sonra imtahanların çoxvariantlılıq təmin olunmaqla təşkil edilməsi, onların mürəkkəblik dərəcəsinə görə təsnif olunması, hər bir varianta 50 sualın daxil edilməsi, imtahanın müddətinin 2 saat müəyyənləşdirilməsi və digər təkliflər ümumiləşdirilərək Komissiyanın yekun rəyi hazırlanıb və səsə qoyularaq qəbul edilib.
İclasın sonunda Komissiyanın yekun rəyinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması barədə qərar qəbul olunub.

В Президиуме НАНА состоялось заключительное заседание Экспертной комиссии, созданной в связи с применением тестовых технологий на вступительных экзаменах в докторантуру и докторских экзаменах в НАНА 2015-2016 учебного года. На заседании было обсуждено состояние предметных программ и подготовки составленных на основе данной программы тестовых вопросов.
Заместитель председателя Экспертной комиссии, начальник Управления образования и науки Президиума НАНА, доктор технических наук Аминага Садыхов в своем выступлении отметил, что после предыдущего заседания члены Комиссии с целью исследования и подробного анализа тестовых вопросов, их прозрачности, полного охвата предметных программ и соответствия остальным требованиям предметных программ и тестовых банков привлекли соответствующих специалистов в институты.
А.Садыхов отметил, что предложения Комиссии должны быть обобщены и представлены в Президиум НАНА.
Затем выступили члены Комиссии, которые подчеркнули, что предметные программы и тестовые вопросы были составлены в соответствии с требованиями. Было также отмечено, что для устранения недостатков, выявленных при проверке некоторых предметных программ и тестовых вопросов, были даны рекомендации соответствующим институтам.
После широких обсуждений предложения касательно организации экзаменов с обеспечением многовариантности, их классификации по степени сложности, включения в каждый вариант по 50 вопросов, определения продолжительности экзамена – 2 часа и др. были обобщены. Подготовленное итоговое заключение Комиссии было поставлено на голосование и принято.
В заключение заседания было принято решение о представлении итогового заключения Комиссии в Президиум НАНА.