AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarında test texnologiyalarının tətbiqi ilə əlaqədar yaradılmış Ekspert komissiyasının yekun iclası keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində 2015-2016-cı tədris ilində doktoranturaya qəbul və doktorluq  imtahanlarında test texnologiyalarının tətbiqi ilə əlaqədar yaradılmış Ekspert komissiyasının fənn proqramlarının və həmin proqram üzrə test suallarının hazırlıq vəziyyəti ilə bağlı yekun iclası keçirilib.
Ekspert Komissiyasının sədr müavini, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov çıxış edərək bildirib ki, ötən iclasdan sonra Komissiya üzvləri müvafiq institutlarda aparıcı mütəxəssisləri cəlb edərək testləri təhlil edib, onların dürüstlüyü, imtahan suallarının ixtisas fənləri üzrə tərtib olunmuş proqramları tam əhatə etməsi, fənn proqramlarının və test bankının qoyulmuş digər tələblərə uyğunluğu araşdırılıb və ətraflı təhlil edilib. Ə. Sadıqov qeyd edib ki, Komissya üzvlərinin təklifləri ümumiləşdirilib AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməlidir.
Sonra Komissiya üzvləri çıxış edərək, tərtib olunmuş fənn proqramları və test suallarının tələblərə uyğun tərtib edildiyini vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, fənn proqramları və test sualları yoxlanılarkən aşkar olunan bəzi nöqsanların aradan qaldırılması üçün müvafiq institutlara tövsiyyələr verilib.
Geniş müzakirələrdən sonra imtahanların çoxvariantlılıq təmin olunmaqla təşkil edilməsi, onların mürəkkəblik dərəcəsinə görə təsnif olunması, hər bir varianta 50 sualın daxil edilməsi, imtahanın müddətinin 2 saat müəyyənləşdirilməsi və digər təkliflər ümumiləşdirilərək Komissiyanın yekun rəyi hazırlanıb və səsə qoyularaq qəbul edilib.
İclasın sonunda Komissiyanın yekun rəyinin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması barədə qərar qəbul olunub.

ANAS Presidium held the Final meeting of the Commission of Experts set up in connection with the application of test technologies of the entrance examinations to doctoral studies and doctoral exams of ANAS 2015-2016. At the meeting were discussed the state of subject programs and test questions over this program developed.
Deputy Chairman of the Expert Committee, Head of the Department of Science and Education of the ANAS Presidium, Doctor of technical sciences Aminaga Sadikhov noted that, for the purpose of research and detailed analysis of the test questions, their transparency, full coverage of substantive programs and compliance with other requirements subject test programs and test banks, after previous meeting, members of the Commission have attracted the respective specialists to the institutions.
A.Sadikhov noted that, Commission's proposals should be summarized and presented to the Presidium of ANAS.
Then, members of the Commission stressed that, the subject programs and test questions were drawn up in accordance with the requirements. It also noted that in order to correcting deficiencies revealed during the verification of certain subject programs and test questions were given recommendations to the relevant institutions.
After extensive discussion of the proposal concerning the organization of examinations with providing of multi-variant, classifying them according to the degree of difficulty, included in each version of 50 questions, determining the duration of the exam - 2 hours and etc were summarized.