Noyabrın 4-də Bakıda illik Xəzər texniki konfransı və sərgisi işə başlayıb.
Tədbirdə 500-dən çox beynəlxalq və yerli neft şirkətinin, hökumət orqanlarının, servis şirkətlərinin, elmi müəssisələrin və digər təşkilatların təmsilçiləri iştirak ediblər.
Neft və Qaz Mühəndisləri Cəmiyyətinin (SPE) təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransda Xəzər regionunun neft-qaz sahəsinin aktual məsələləri, problemləri və imkanları müzakirə edilib. SPE-nin prezidenti Neytan Miihan tədbirin Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyətindən, dünyanın neft-qaz sənayesində qazanılan nailiyyətlərdən və tətbiq edilən innovasiyalardan danışıb.
Sonra çıxış edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə ölkəmizin neft-qaz sənayesinin inkişafından və bu sahədə qazanılan nailiyyətlərdən söhbət açıb. Bildirib ki, 1994-cü ildə Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində “Əsrin müqaviləsi” imzalanıb. Həmin uğurlu neft strategiyası bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir və Azərbaycanı dünyada neft-qaz diyarı kimi tanıdır. Akademik qeyd edib ki, Cənubi Xəzər hövzəsinin neft-qaz perspektivi böyükdür və yeni neft-qaz yataqları aşkarlana bilər.
Energetika nazirinin müavini Natiq Abbasov Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz boru kəmərlərinin Azərbaycana qazandırdığı uğurlardan danışıb, ölkəmizin Şərqlə Qərb arasında enerji dəhlizi rolunu oynadığını vurğulayıb. Nazir müavini XXI əsrin layihəsi adlandırılan “Cənub” qaz dəhlizinin və TANAP, TAP boru kəmərləri ilə Avropaya nəql ediləcək Azərbaycan qazının qitə üçün əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə ölkəmizin neft-qaz sənayesinin tarixindən, “Əsrin müqaviləsi”nin əhəmiyyətindən və bu kontraktın imzalanmasından sonra əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs edib. Birinci vitse-prezident artıq dünyada qaz ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli rol oynadığını bildirib.
Konfransın panel sessiyalarında regionun neft və qaz sahəsində çalışan rəhbər işçiləri, əməliyyat şirkətlərinin, servis təşkilatlarının, konsaltinq firmalarının və tədqiqat mərkəzlərinin təmsilçiləri, o cümlədən SOCAR, bp, “ExxonMobil”, “Schlumberger”, “Total” və TANAP kimi şirkətlərin mütəxəssisləri iştirak ediblər. Sessiyalarda Xəzər qazına olan tələbatın cari və gələcək mənbələri, hasilat-satış silsiləsinin əsas iştirakçıları, bu iştirakçıların üzləşdiyi texniki və kommersiya problemləri müzakirə edilib. Həmçinin sessiyalarda irimiqyaslı neft və qaz layihələri, onlarla bağlı müxtəlif risklər, o cümlədən texniki risklər, layihələrin icrası, öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi ilə bağlı risklər əsas müzakirə mövzusu olub.

В Баку начали работу ежегодная Каспийская техническая конференция и выставка
В мероприятии приняли участие представители более 500 международных и местных нефтяных компаний, органов власти, сервисных компаний, научных учреждений и других организаций.
На конференции, состоявшейся при организационной поддержке Общества инженеров нефти и газа (SPE) были обсуждены актуальные вопросы, проблемы и возможности нефтегазовой отрасли Каспийского региона. Президент SPE Нейтан Миихан рассказал о значении проведения данного мероприятия в Баку, об успехах, достигнутых в мировой нефтегазовой промышленности и применяемых инновациях.
Далее, в своем выступлении президент НАНА, академик Акиф Ализаде, рассказал о развитии нефтегазовой промышленности Азербайджана и успехах данной сферы. Он отметил, что благодаря дальновидной политике Гейдара Алиева в 1994 году был подписан «Контракт века». Благодаря реализации данной нефтяной стратегии, которая в настоящее время успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, Азербайджан признается во всем мире как нефтяная страна. Академик отметил, что нефтегазовая перспектива Южно-Каспийского бассейна огромна, и возможно обнаружение новых нефтегазовых месторождений.
Заместитель министра энергетики Натиг Аббасов рассказал об успехах, достигнутых основным экспортным нефтепроводом Баку-Тбилиси-Джейхан и газопроводом Баку-Тбилиси-Эрзурум, и о роли Азербайджана как энергетического коридора между Востоком и Западом. Заместитель министра подчеркнул значение для континента газового коридора «Джануб», получившего название «проект XXI века», и транспортировки азербайджанского газа в Европу по трубопроводам TAP и TANAP
Первый вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR), академик Хошбахт Юсифзаде рассказал об истории успехов нефтегазовой промышленности нашей страны, значении «Контракта века» и результатах, полученных после его подписания. Первый вице-президент подчеркнул важную роль Азербайджана, известного в мире как газовая страна, в обеспечении энергетической безопасности Европы.
В панельных сессиях конференции приняли участие руководящие работники нефтегазовых организаций региона, представители операционных компаний, сервисных компаний, консалтинговых фирм и исследовательских центров, а также представители таких компаний как SOCAR, bp, “ExxonMobil”, “Schlumberger”, “Total”. На сессиях были обсуждены текущие и будущие источники спроса на Каспийский газ, основные участники производственно-продажной сети, а также технические и коммерческие проблемы, с которыми они сталкиваются. Основным предметом обсуждений сессий были крупномасштабные нефтегазовые проекты, различные риски, связанные с ними, в том числе технические риски, реализация проектов, риски, связанные выполнением обязательств.